Czy wiesz, że ... w 1962 roku zakwalifikowano siatkówkę kobiet do programu olimpijskiego.

Dopingowi mówię NIE!

Lato i okres wakacji, to czas w trakcie których dzieci i młodzież spędzają czas wolny na różnorodnych zajęciach fizycznych.

Uprawianie sportów oraz podejmowanie wszelkiego rodzaju aktywności to idealny sposób na spędzanie wolnego czasu. Regularne „zażywanie ruchu” wpływa nie tylko na poprawę naszego zdrowia i kondycji, ale też pozytywnie oddziałuje na samopoczucie psychiczne. 

Warto, a nawet trzeba zachęcać do niego dzieci i młodzież; gdyż to właśnie sport przyczynia się do prowadzenia zdrowego trybu życia.

Biorąc pod uwagę potrzebę zaspokajania sportowej rywalizacji i chęć osiągania coraz lepszych wyników, nie możemy nie wspomnieć o środkach dopingujących. Większość młodych osób, która zaczyna uprawiać sporty wymagające wzmożonego wysiłku, w pewnym momencie dochodzi do kresu swoich możliwości, do momentu wyczerpania lub do etapu, w którym chciałaby szybciej osiągnąć zamierzone efekty.


Wówczas można skorzystać z dwóch opcji:
 • z naturalnego wspomagania organizmu w postaci odpowiedniej diety,
 • z ogólnodostępnych odżywek, środków farmakologicznych.

Podczas układania jadłospisu dla młodych sportowców, należy pamiętać przede wszystkim o uzupełnianiu niedoborów węglowodanów, witamin gł. z grupy B, C, E i Beta-karotenu oraz żelaza i innych składników mineralnych utraconych z wydzielanym potem.

Na dzień dzisiejszy odżywki i środki farmakologiczne są łatwo dostępne, zazwyczaj „dają” szybkie efekty, ale w większości przypadków nie są zalecane przez znawców tematu. Przede wszystkim dlatego, że są substancjami wymagającymi ścisłego przestrzegania odpowiedniej diety oraz zachowania właściwych proporcji ich podawania do efektów, jakie chcemy osiągnąć.

Zanim jednak zdecydujemy się na wspomaganie, pamiętajmy aby:
 • nie używać żadnych leków bez porozumienia się z lekarzem (dotyczy to także witamin),
 • nie brać od nikogo żadnych tabletek w niezabezpieczonym, bądź nieoryginalnym opakowaniu,
 • przestrzegać zasady, że witaminy przyjmuje się rano lub w południe; nie podawać ich z preparatami białkowymi, które osłabiają ich wchłanianie,
 • stosować odżywki i suplementy tylko z pewnego źródła, ze znanych i cenionych firm.
Co możemy zrobić?
 • nauczyć się właściwie trenować,
 • wiedzieć o ryzyku dla zdrowia związanym z dopingiem,
 • być uczciwym i być wzorem do naśladowania,
 • odmawiać, gdy ktoś oferuje nam doping,
 • demonstrować postawę sportową wolną od dopingu.

Drodzy Czytelnicy, życzę aby zawsze towarzyszyło Wam hasło:
Stosowanie dopingu jest absolutnie niezgodne z duchem rywalizacji sportowej i co najważniejsze jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.


Antydopingowe Pogotowie Informacyjne 
695 367464 = 695 DOPING

API zostało stworzone ze względu na rosnące zapotrzebowanie zawodników, lekarzy oraz trenerów na informacje dotyczące wyłączeń dla celów terapeutycznych TUE, substancji zabronionych w sporcie, przebiegu kontroli antydopingowej oraz aspektów prawnych naszej działalności. API działa nieustannie od 23 października 2006 r. Nasi specjaliści gotowi są udzielać Państwu informacji 24 h na dobę 7 dni w tygodni. Ze względna to, że niektóre pytania wymagają wnikliwej analizy i odpowiedź jest odwleczona w czasie, w przypadku bardziej skomplikowanych spraw proszę pisać pod adres api@antydoping.pl.

Wyłączenia dla celów terapeutycznych

Wyłączenie dla celów terapeutycznych (TUE – Therapeutic Use Exemption) jest to prawo do używania przez sportowca substancji zabronionej lub metody zabronionej umieszczonych na Liście substancji i metod zabronionych (Liście zabronionej). Dla sportowców klasy międzynarodowej organem przyznającym TUE jest odpowiednia federacja międzynarodowa, dla sportowców klasy krajowej narodowa organizacja antydopingowa (w Polsce – Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie).

Baza leków zabronionych dostępna jest na www.antydoping.pl
Opracowanie: Agnieszka Chwedkowska
DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice