Prewencja

  • ZDROWY I SPRAWNY SIATKARZ

    30.04.20201 wypowiedź
    • Publikacja posiada podłączone pliki PDF
    ZDROWY I SPRAWNY SIATKARZ

    Pozycja dedykowana do trenerów o fizjoterapeutów pracujący w siatkówce głównie z grupami młodzieżowymi.Materiały przygotowane przez fizjoterapeutów współpracujących z kadrami młodzieżowymi WZPS Poznań, Paulinę Gorwę i Łukasza Burlińskiego. więcej »

  • Prewencja w siatkówce – szkolenie trenerów Spała

    13.03.2017
    • Publikacja posiada materiał video
    Prewencja w siatkówce – szkolenie trenerów Spała

    Ograniczenia rotacji wewnętrznej w stawie ramiennym w piśmiennictwie wymieniane jest jako podstawowe zaburzenia siatkarza. Każdy zawodnik piłki siatkowej, po kilku latach, gdy nie stosuje odpowiednich ćwiczeń,  ma zaburzenia pod względem rotacji: rotacje zewnętrzną ma dużą, a wewnętrzną ma ograniczoną, jeśli chodzi o ruchomość. Odwrotnie z siłą mięśni,  rotatory wewnętrzne są silne, a zewnętrzne słabe. więcej »

  • Mięsień pośladkowy średni - jego znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu ciała

    30.05.20143 wypowiedzi
    • Publikacja posiada podłączone pliki PDF
    Mięsień pośladkowy średni - jego znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu ciała

    Podstawowy mięsień odwodzący w stawie biodrowym. Decydujący  mięsień o stabilizacji miednicy w płaszczyźnie czołowej podczas lokomocji. Osłabienie mięśnia pośladkowego średniego łączone jest z wieloma kontuzjami i patologiami  kończyny dolnej. Przewlekłe osłabienie mięśnia pośladkowego średniego może prowadzić do powstania skoliozy funkcjonalnej więcej »

  • Jak wyszkolić zdrowego siatkarza

    01.10.2013
    Jak wyszkolić zdrowego siatkarza

    Przeciętny młody człowiek trafiający na treningi najczęściej jest „rozklekotaną ciężarówką”. Stąd coraz więcej urazów: ostrych i przeciążeniowych wśród młodych sportowców. Jak wyszkolić zdrowego atletę/ sportowca/ siatkarza? więcej »

  • A jednak planowanie

    27.09.2013
    • Publikacja posiada podłączone pliki PDF
    A jednak planowanie

    Przy układaniu programu należy pamiętać o etapach rozwoju młodych osób i dostosowywać ćwiczenia do rekomendacji treningowych w zależności od wieku: przed okresem dojrzewania, we wczesnym okresem dojrzewania (do osiągnięcia szczytowego tempa wzrostu - F-12 lat, M-14 lat), w późnym okresie dojrzewania (po osiągnięciu szczytowego tempa wzrostu). więcej »

  • Skręcenia stawu skokowo-goleniowego

    09.08.2013
    • Publikacja posiada materiał video
    Skręcenia stawu skokowo-goleniowego

    Skręcenie stawu skokowo goleniowego, to najczęstszy uraz w siatkówce. Nie może być traktowany jako osobna jednostka kliniczna ze względu na anatomiczne i funkcjonalne powiązanie z kończyną dolną i stopą. Występuje on najczęściej podczas lądowania na nierównym terenie lub na stopę innego zawodnika, przy agresywnym ruchu bocznym, przy zgięciu podeszwowym i inwersji stopy. więcej »

  • 5 ćwiczeń nierekomendowanych, których powinniśmy unikać

    27.06.2013
    • Publikacja posiada materiał video
    5 ćwiczeń nierekomendowanych, których powinniśmy unikać

    Wraz z rozwojem wiedzy na temat skuteczności poszczególnych ćwiczeń i ich wpływie na stan układu ruchu, należy weryfikować przydatność, często powszechnie stosowanych ćwiczeń. Okazuje się bowiem, że niektóre z nich, nie dość, że są mało efektywne, to jeszcze mogą mieć niekorzystny wpływ na nasz aparat ruchu. więcej »

  • Volley shoulder

    09.06.2013
    Volley shoulder

    112 siatkarek i siatkarzy w wieku 14-16 lat zostało poddanych testowi „AGRAFKA” oceniającemu zakres ruchu rotacji wewnętrznej i zewnętrznej w stawach ramiennych oraz symetrię i równowagę pomiędzy lewą i prawą kończyną. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami testu. więcej »

  • Stabilizacja - zaczynamy od zera

    31.01.2013
    Stabilizacja - zaczynamy od zera

    Mamy nadzieję, że opublikowane na naszym portalu materiały wykorzystywane także podczas szkoleń dla nauczycieli WF, instruktorów i trenerów siatkarskiej młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej i przygotowania motorycznego ucznia wyraźnie podkreśliły rolę prawidłowej postawy ciała, która jest warunkiem przejścia do dalszych etapów szkolenia.  więcej »

  • Profilaktyka zdrowotna i przygotowanie motoryczne ucznia

    24.11.2012
    • Publikacja posiada podłączone pliki PDF
    Profilaktyka zdrowotna i przygotowanie motoryczne ucznia

    Nasze zadanie to doprowadzenie adeptów sportu do poziomu mistrzowskiego przy redukcji do minimum liczby urazów, będących nieodłącznym elementem życia każdego zawodnika. więcej »

DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice