Czy wiesz, że ... srebrny medal męska reprezentacja siatkówki zdobywała kolejno w latach 1975-1983 podczas Mistrzostw Europy w Belgradzie, Helsinkach, Paryżu, Sofii i Berlinie.

Nowe możliwości analizy zapisu video z treningu i meczu

  • Publikacja posiada podłączone galerie zdjęć


Każdy z nauczycieli pracujących w Siatkarskich Ośrodkach Szkolnych chciałby aby jego praca była jeszcze bardziej efektywna.
Cel ten można  osiągnąć między innymi przez umiejętności wykorzystywania nowoczesnych metod analiz treningu i meczy na podstawie nagrań video.

Przedstawiamy  zastosowanie bardzo ciekawej  aplikacji komputerowej, która w naszych warunkach szkoleniowych sprawdziła się bardzo dobrze. Poszukiwanie odpowiedniego programu nie było i łatwe dlatego dla tych wszystkich, którzy poszukują podobnych rozwiązań mam nadzieje, że nasza propozycja stanie się pomocna.

Całość dotyczy analizy nagrań video które myślę że powszechnie stosujemy w naszej pracy z uczniami. O zaletach takiego wykorzystania nie trzeba mówić bo są z pewnością zrozumiałe. W naszym środowisko wpływa to niezwykle mobilizująco na uczniów, którzy niemal domagają się kolejnych nagrań i analiz.

Nam natomiast pozwala uświadamiać naszym podopiecznym nad czym i jak powinni jeszcze pracować. Jeśli mamy wypracowane pewne „słowa klucze”, analiza takiego filmu nie zajmuje zbyt wiele czasu, a uczniowie nieraz sami, trafnie komentują swoje błędy, wskazując co i jak powinni poprawić.

Dotychczas w  analizach tych nagrań wykorzystywaliśmy darmowy (prezentowany na Konferencji w Szczyrku) program Windows Movie Maker. Można z jego udziałem np. wpłynąć na szybkość odtwarzania bądź zmontować film tak by pozbyć się niepotrzebnych scen.

W naszym SOS. chcieliśmy pójść o krok dalej i znaleźć dedykowaną aplikację która pozwoliłaby nam na „prawdziwą” analizę nagranego materiału. W niektórych telewizyjnych relacjach sportowych można spotkać się z analizą fragmentów gry, które na bieżąco komentowane są przez ekspertów w formie graficznych linii, kół kropek itp. Program Windows Movie Maker nie daje niestety takiej możliwości.

Przeszukując zasoby Internetu nie natrafiliśmy na wiele programów, które spełniałyby podane wyżej kryteria oraz dałyby możliwość nieodpłatnego użytkowania. Po długich poszukiwaniach wybraliśmy  program Kinovea (http://www.kinovea.org/).
Jest to program, który ma polski interface oraz bardzo dużo różnorodnych i przydatnych funkcji.

Po otworzeniu wcześniej nagranego filmu mamy możliwość poszczególnych tworzenia klatek które będą odtwarzane w spowolnieniu (kiedy na przykład będziemy chcieli na coś zwrócić szczególną uwagę). W czasie odtwarzania możemy „zamrozić” ekran (zrobić stop klatkę) na kilka sekund by skupić się na opisie nieporuszonego elementu. Ponadto, na ruchomy obraz możemy z łatwością nanosić tekst, obliczenia, linie, strzałki czy też inne elementy graficzne które są nam niezbędne.

Estetykę pracy podnosi niewątpliwie możliwość wykorzystania różnego rodzaju barw i odcieni, które w domyślny sposób możemy używać. W analizie filmu pomaga również, możliwość wyznaczania kątów względem określonych punktów oraz nanoszenie dodatkowych płaszczyzn. Innowacyjnym rozwiązaniem jest np. możliwość powiększenie wyznaczonej części obrazu (tzw. Lupa) co pozwala na dostrzeżenie szczegółów danego ruchu.

Program daje także możliwość stworzenia filmu końcowego w którym podzielimy ekran na dwie połowy. W jednej części prezentując modelowe zagranie, natomiast w drugiej ten sam element w wykonaniu ucznia. Kiedy dopasujemy czasowo oba klipy, efekt naszej pracy jest niezwykle interesujący.

To nie wszystkie możliwości tego programu. Każdy jednak, kogo zainteresuje wspomniany program, zapraszam do jego przetestowania.

Każdy z nauczycieli pracujących w Siatkarskich Ośrodkach Szkolnych chciałby aby jego praca była jeszcze bardziej efektywna. I temu celowi służy proponowany przez nas program KINOVEA. Polecamy ten program całemu środowisku nauczycieli i trenerów siatkówki pracującym z młodzieżą.


Bogumił Piwoni
Michał Królik
SOS. w Gimnazjum nr 18 w Lublinie

Podziękowanie dla autorów prezentacji nowych możliwości montażu filmów i analiz treningu.
Biuro SOS. 

Dyskusje użytkowników
1 komentarze

Te same możliwości mają oprogramowania na tablicach interaktywnych :)

DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice