Czy wiesz, że ... siatkarskim rekordem oglądalności były Mistrzostwa Świata mężczyzn w 2006 – 6,93 mln kibiców - (Mecz Polska-Brazylia).

Zasady gry w minisiatkówkę

Chcesz nauczyć się siatkówki?  Najlepiej zacznij od minisiatkówki. To gra przeznaczona dla dzieci w wieku 7-12 lat. Jej zasady są nieco prostsze, niż w siatkówce. Mniejsze jest boisko, siatka niżej powieszona - wszystko po to, by najmłodsi zawodnicy mogli w pełni cieszyć się grą w piłkę siatkową, bez żadnych ograniczeń technicznych.

Poniżej przedstawiamy proste zasady gry w minisiatkówkę. Spróbuj! Zobaczysz, że to świetna zabawa!

Zasady gry w minisiatkówkę

1. Charakterystyka gry
2. Plac gry
3. Wymiary boisk: 2x2 "dwójki", 3x3 "trójki", 4x4 "czwórki"
4. Wysokość siatki
5. Liczba zawodników
6. Piłki do gry
7. System gry
8. Temperatura
9. Siatka i słupki
10. Antenki
11. Taśmy boczne
12. Ubiór
13. Boiska (rysunki)
 
1. Charakterystyka gry
Minisiatkówka to gra w piłkę siatkową przeznaczona dla dzieci w wieku 7-12 lat, rozgrywana w zespołach dwu, trzy i czteroosobowych, na zmniejszonym boisku, mniejszą piłką i z wybranymi przepisami gry, dostosowanymi do możliwości dzieci.
Minisiatkówka jest grą zespołową, rozgrywaną pomiędzy dwoma zespołami. W zależności od kategorii rozgrywkowej mogą to być mecze 2x2, 3x3 lub 4x4 (ilość zawodników na boisku).

Jest najprostszą i najłatwiejszą formą piłki siatkowej, przystosowaną do możliwości fizycznych i mentalnych dzieci od 7 do 12 lat. Jest dostosowana do psychomotorycznych możliwości zawodników (dzieci).
Dozwolone jest odbicie piłki każdą częścią ciała.

Celem gry jest umieszczenie piłki w polu gry drużyny przeciwnej i zapobieżenie dotknięcia przez piłkę własnego pola gry. Piłkę przebija się przez siatkę zawieszoną na różnej wysokości w zależności od kategorii rozgrywkowej i płci zawodników. Zespół ma prawo do trzykrotnego odbicia piłki (dodatkowe odbicie przy bloku) w celu przebicia jej na stronę przeciwnika. Zawodnik danego zespołu nie może odbić piłki kolejno dwa razy (za wyjątkiem bloku).

Gra toczy się do momentu popełnienia błędu:
upadku piłki na pole gry przeciwnika,
upadku piłki na własne pole i poza pole gry przeciwnika,
dotknięcia siatki (stosowane zwyczajowo, jako błąd dotknięcia górnej taśmy siatki),
przekroczenia linii środkowej przez zawodnika,
przekroczenia lub dotknięcia linii końcowej boiska przy wykonywaniu zagrywki,
błędu odbicia lub uderzenia piłki,
błędu zagrywki, spoza pola zagrywki.
 
2. Plac do gry
Plac do gry składa się z boiska do gry i wolnej przestrzeni. Powierzchnia boiska jest płaska, pozioma i jednolita. Powierzchnia boiska nie może stwarzać niebezpieczeństwa odniesienia obrażeń przez zawodników uczestniczących w grze. Zabrania się gry na powierzchniach szorstkich lub śliskich.

Zawody minisiatkówki mogą odbywać się zarówno w halach sportowych, jak i na powietrzu. Spadek boiska na powietrzu nie może wynosić więcej niż 5 mm na 1 metr.

Wszystkie linie mają szerokość 5 cm. Muszą być koloru jasnego kontrastującego z podłożem i innymi liniami. Dwie linie boczne i dwie linie końcowe ograniczające boisko są wykreślone wewnątrz boiska (linia wchodzi w skład pola boiska). Linia środkowa - oś linii środkowej dzieli boisko na dwa równe pola gry. Oś linii środkowej boiska znajduje się pod siatką pomiędzy liniami bocznymi boiska. Pole zagrywki znajduje się za linią końcową boiska. Pole zagrywki ograniczone jest po bokach przez dwie 15cm linie, prostopadłe do linii końcowych boiska i odległe od niej o 20 cm. Głębokość pola zagrywki uzależniona jest od rozmiaru wolnej strefy.
 
DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice