Czy wiesz, że ... pierwszy złoty medal męska reprezentacja zdobyła w roku 1974 na Mistrzostwach Świata w Meksyku, drugie złoto zdobyła podczas Igrzysk Olimpijskich w 1976 w Montrealu.

Roczek Młodzieżowej Akademii Siatkówki

Dziękujemy za udany rok

Rok temu Młodzieżowa Akademia Siatkówki zainicjowała swoje działania uruchomieniem portalu www.mlodziezowasiatkowka.pl, który jest elementem realizowanego przez Polski Związek Piłki Siatkowej wraz z Ministerstwem Sportu i Turystyki „Programu upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży w zakresie piłki siatkowej”.

Dziś Akademia ma już na swoim koncie liczne materiały szkoleniowe opracowane z myślą o nauczycielach wychowania fizycznego i trenerach pracujących z dziećmi i młodzieżą siatkarską. Zostały one udostępnione wszystkim użytkownikom portalu, który cieszy się dużą popularnością i z tygodnia na tydzień liczba jego stałych użytkowników rośnie. Każdego miesiąca do grona naszych czytelników dołącza średnio tysiąc nowych - trenerów, instruktorów i nauczycieli wf, rodziców i młodych siatkarzy.

Portal służy dziś całemu środowisku związanemu z siatkówką dzieci i młodzieży i - co najważniejsze - może być wykorzystywany przez wszystkich nauczycieli wychowania fizycznego szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, ponieważ publikowane materiały dydaktyczne są zgodne z podstawą programową realizowaną we wszystkich placówkach oświatowych. Portal zawiera ofertę podnoszenia umiejętności w zakresie nauczania gry w piłkę siatkową, zapewnia także program szkolenia do wykorzystania podczas treningu na każdym poziomie edukacji sportowej.

Cele

Młodzieżowa Akademia Siatkówki powołana do życia przez Polski Związek Piłki Siatkowej tworzy zaplecze edukacyjne dla realizacji ujednoliconego programu szkolenia polskich szkoleniowców pracujących z dziećmi i młodzieżą w obszarze piłki siatkowej. Zasadniczym celem projektu jest upowszechnianie postaw społecznych, sportowych i zdrowotnych w środowisku uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych poprzez popularyzację sportu a w szczególności siatkówki.

Wdrożenie „Programu upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży w zakresie piłki siatkowej” jest konsekwencją realizowanego przez Polski Związek Piłki Siatkowej od kilku lat zunifikowanego systemu szkolenia siatkarskiego.

Biblioteka Polskiej Siatkówki

Na łamach portalu www.mlodziezowasiatkowka.pl znaleźć można wiele interesujących i ważnych dla szkoleniowców materiałów. Są to pozycje drukowane, materiały multimedialne a także instruktażowe filmy video – nauka podstaw techniki i taktyki, motoryka oraz trening relaksacyjny. Portal oprócz wielu ciekawych materiałów szkoleniowych zawiera także historię polskiej siatkówki, opracowania dydaktyczne oraz wiele modułów pozwalających na wymianę doświadczeń, poglądów, jak też pozyskanie fachowej wiedzy. 

Statystyki

Każdego miesiąca nasze strony odwiedza średnio 10 tysięcy osób, generując od 200 do 300 tysięcy odsłon. Czytelnicy spędzają na portalu ok. 10 min, a 60% z nich stanowią powracający użytkownicy. Jest to ogromny sukces zważywszy na wąską grupę odbiorców.

96% naszych użytkowników mieszka w Polsce - 21% z nich mieszka w Warszawie, 13,5% na terenie Aglomeracji śląskiej, 6% - w Krakowie, 5% - w Poznaniu, 4,6% - Rzeszowie, po 3% stanowią mieszkańcy Trójmiasta i Wrocławia. Pozostałe 4% naszych użytkowników wchodzi na nasze strony z zagranicy (1,5% - USA, 0,6% - Niemcy, 0,5% - Wielka Brytania, po 0,5% Serbia, Francja, Norwegia - inni). 

Projekt 

Młodzieżowa Akademia Siatkówki to polski model rozbudowy zaplecza dla rozwoju siatkówki w Polsce, a Siatkarskie Ośrodki Szkolne stanowią polski model nauki gry w siatkówkę dzieci i młodzieży, poprzez ogólnopolski system rywalizacji m.in. w Turnieju Orlik Volleymania aktywizowane są lokalne społeczności oraz dzieci i młodzież z całej Polski. Wszystko to przy wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Od września 2012 r. w ramach „Programu upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży w zakresie piłki siatkowej” powstało około: 
  • 80 000 egz. drukowanych materiałów dydaktycznych,
  • 900 min filmów instruktażowych,
  • 200 stron Programu szkolenia nauczycieli wf dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz instruktorów i trenerów piłki siatkowej pracujących z dziećmi i młodzieżą,
  • 330 scenariuszy lekcji dla nauczycieli WF dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych,
  • 42.000 egz. plakatów dydaktycznych.
Materiały zostały wysłane do 28.000 nauczycieli szkół podstawowych, 5.000 nauczycieli szkół gimnazjalnych, 3.000 nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych, 200 trenerów pracujących w klubach młodzieżowych i 2.200 animatorów siatkówki.

Czym jest ten projekt dla polskiej siatkówki? Przede wszystkim unikalnym na skalę, nie tylko krajową, ale i europejska (może światową) modelem szkolenia młodzieży, który ma służyć stworzeniu zaplecza dla prawidłowego i nowoczesnego rozwoju polskiej siatkówki. Jest to model uniwersalny, możliwy do powielania przez inne dyscypliny sportu. Jest to także szansa dla Polski, która wykreuje coś wyjątkowego, coś, na czym będą wzorować się inni.

Dziękujemy za udany rok i zapraszamy do lektury materiałów, logowania się na portalu co zapewni Państwu dostęp do jego wszystkich zasobów oraz zapraszamy do komentowania publikacji.

Ewa Rawiak
DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice