Materiały dydaktyczne

Przeglądasz wszystkie publikacje
Jeżeli potrzebujesz publikacji z konkretnego zagadnienia, skorzystaj z opcji widocznych z lewej strony. Wtedy lista publikacji zostanie odpowiednio zawężona.
 • Ćwiczenia i umiejętności techniczno-taktyczne: szkoła ponadgimnazjalna

  • Publikacja posiada podłączone pliki PDF
  Ćwiczenia i umiejętności techniczno-taktyczne: szkoła ponadgimnazjalna

  Zasada doskonalenia umiejętności w ramach systemu gry w ataku i obronie łączy się tutaj z nauką "czytania" gry i przewidywania działań przeciwnika. więcej »

 • Charakterystyka działań technicznych we współczesnej siatkówce

  • Publikacja posiada podłączone pliki PDF
  Charakterystyka działań technicznych we współczesnej siatkówce

  Punktem odniesienia do konkluzji zawartych w opracowaniu jest otoczenie siatkówki. Zmieniające się zasady gry, skutkujące niespotykaną dotąd szybkością, przygotowaniem fizycznym zawodników i obowiązującą na najwyższym poziomie umiejętnością prowadzenia zespołów przy zastosowaniu taktyki gwarantującej skuteczność w walce z najbardziej wymagającym przeciwnikiem. więcej »

 • Nauka gry w siatkówkę - efektywność treningu wg Anastasiego

  15.07.2013
  • Publikacja posiada podłączone pliki PDF
  Nauka gry w siatkówkę - efektywność treningu wg Anastasiego

  Andrea Anastasi ma swoją filozofię i jasno ją określa. Wiele czerpie z siatkówki amerykańskiej. Jego zasady są proste, ale on pracuje z dorosłymi ludźmi. Podczas pracy z młodzieżą  należy zwracać uwagę na szczegóły, dopracować się, słów - kluczy, które będą dla niej zrozumiałe. więcej »

 • Sprawność motoryczna

  19.11.2012
  Sprawność motoryczna

  Obok nauczania i wstępnej fazy doskonalenia techniczno-taktycznego ogólny rozwój motoryczny jest głównym celem szkolenia podstawowego. Sprawność ogólna jest podwaliną, na której można budować później ogólną i specjalną motoryczność. Szczególnie dzieci i młodzież są predysponowane do wszelkich gier i zabaw oraz sportów uzupełniających, co daje im zdobycie dużej ilości nawyków ruchowych. Nie wolno więc tych lat zaprzepaścić ... więcej »

 • Profilaktyka zdrowotna i przygotowanie motoryczne ucznia

  24.11.2012
  • Publikacja posiada podłączone pliki PDF
  Profilaktyka zdrowotna i przygotowanie motoryczne ucznia

  Nasze zadanie to doprowadzenie adeptów sportu do poziomu mistrzowskiego przy redukcji do minimum liczby urazów, będących nieodłącznym elementem życia każdego zawodnika. więcej »

 • Volley shoulder

  09.06.2013
  Volley shoulder

  112 siatkarek i siatkarzy w wieku 14-16 lat zostało poddanych testowi „AGRAFKA” oceniającemu zakres ruchu rotacji wewnętrznej i zewnętrznej w stawach ramiennych oraz symetrię i równowagę pomiędzy lewą i prawą kończyną. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami testu. więcej »

 • 5 ćwiczeń nierekomendowanych, których powinniśmy unikać

  27.06.2013
  • Publikacja posiada materiał video
  5 ćwiczeń nierekomendowanych, których powinniśmy unikać

  Wraz z rozwojem wiedzy na temat skuteczności poszczególnych ćwiczeń i ich wpływie na stan układu ruchu, należy weryfikować przydatność, często powszechnie stosowanych ćwiczeń. Okazuje się bowiem, że niektóre z nich, nie dość, że są mało efektywne, to jeszcze mogą mieć niekorzystny wpływ na nasz aparat ruchu. więcej »

 • Skręcenia stawu skokowo-goleniowego

  09.08.2013
  • Publikacja posiada materiał video
  Skręcenia stawu skokowo-goleniowego

  Skręcenie stawu skokowo goleniowego, to najczęstszy uraz w siatkówce. Nie może być traktowany jako osobna jednostka kliniczna ze względu na anatomiczne i funkcjonalne powiązanie z kończyną dolną i stopą. Występuje on najczęściej podczas lądowania na nierównym terenie lub na stopę innego zawodnika, przy agresywnym ruchu bocznym, przy zgięciu podeszwowym i inwersji stopy. więcej »

 • A jednak planowanie

  27.09.2013
  • Publikacja posiada podłączone pliki PDF
  A jednak planowanie

  Przy układaniu programu należy pamiętać o etapach rozwoju młodych osób i dostosowywać ćwiczenia do rekomendacji treningowych w zależności od wieku: przed okresem dojrzewania, we wczesnym okresem dojrzewania (do osiągnięcia szczytowego tempa wzrostu - F-12 lat, M-14 lat), w późnym okresie dojrzewania (po osiągnięciu szczytowego tempa wzrostu). więcej »

 • Jak wyszkolić zdrowego siatkarza

  01.10.2013
  Jak wyszkolić zdrowego siatkarza

  Przeciętny młody człowiek trafiający na treningi najczęściej jest „rozklekotaną ciężarówką”. Stąd coraz więcej urazów: ostrych i przeciążeniowych wśród młodych sportowców. Jak wyszkolić zdrowego atletę/ sportowca/ siatkarza? więcej »

DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice