Czy wiesz, że ... w 1949 roku odbyły się I Mistrzostwa Świata mężczyzn i I Mistrzostwa Europy kobiet.

Psychologia dla sportu

Materiał ten otwiera cykl artykułów dotyczących zastosowania wiedzy psychologicznej w codziennej pracy z młodymi sportowcami. Znajomość podstawowych zagadnień psychologii może przynieść wiele dobrego w trakcie treningów i zawodów, motywując młodych zawodników do osiągania lepszych wyników i odkrywając w pełni ich potencjał.

Dlaczego psychologia jest ważny dla nauczyciela i trenera?

Codzienne życie przynosi wiele wyzwań i oferuje różne możliwości. Satysfakcjonująca i efektywna praca nauczyciela czy trenera z młodymi ludźmi, zależy od uwzględniania wielu czynników, takich jak: zasady gry i specyfika piłki siatkowej, zespołowy charakter dyscypliny, cechy trenera, cechy podopiecznych, wzajemna komunikacja oraz warunki i cechy lokalnego środowiska.

Wiedza i umiejętności psychologiczne mogą pomagać trenerowi w lepszym rozumieniu własnego zachowania i w odpowiednim reagowaniu na bieżące sytuacje pojawiające się na treningach. Ponadto, nauczyciel rozumiejący młodego sportowca, może lepiej dopasowywać ćwiczenia do jego możliwości i potrzeb. Jeśli trener chce i potrafi stworzyć dobrą atmosferę do zabawy i nauki oraz rzetelnie prowadzi treningi, to młodym podopiecznym będzie łatwiej radzić sobie z wyzwaniami okresu dorastania, trudnym czasem dla każdego dziecka. Zawodnicy szybciej rozpoznają i rozwiną swoje talenty oraz umiejętności. Tym samym zwiększa się prawdopodobieństwo wznoszenia się na wyżyny rozwoju osobistego i sportowego – zarówno przez zawodników, jak i trenera.

Psychologia oferuje nauczycielom i trenerom wiedzę oraz umiejętności. Pomaga znaleźć odpowiedzi na takie pytania jak:
- dlaczego ja i moi podopieczni zachowujemy się w taki, czy inny sposób?
- jak na siebie nawzajem wpływamy?
- co można zrobić, żeby zawodnicy wspinali się na szczyty swoich możliwości?
- w jaki sposób podnieść efektywność treningów?
- Co zrobić, żeby rywalizacja przynosiła poczucie dobrze wykonanej pracy, a cała aktywność sportowa przyczyniała się do satysfakcji trenera i kształtowania pozytywnego charakteru młodego człowieka?

Psychologia oferuje sprawdzone metody wspomagania treningu sportowego.
DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice