Warto przystąpić do programu Siatkarskich Ośrodków SzkolnychWywiad z Aleksandrą Cygan uczennicą klasy II LO w Sulechowie, która drugi rok jest w Programie Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. 

Zacznijmy od samego początku. Dlaczego zdecydowałaś się na siatkówkę? 

Aleksandra Cygan: - Zdecydowałam się na się na siatkówkę, ponieważ chciałam zacząć robić coś nowego, a że zawsze częścią mojego życia był sport, to wybrałam akurat siatkówkę. Wydaje mi się, że mam dobre predyspozycje do tego sportu i w poprzedniej mojej szkole właśnie na siatkówkę kładziono duży nacisk.

Obecnie jesteś uczennicą drugiej klasy sulechowskiego Liceum Ogólnokształcącego o profilu sportowym. Jesteś objęta programem Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Właśnie w Liceum Ogólnokształcącym istnieje taki ośrodek. Możesz powiedzieć jak według Ciebie działa ten program? Jaki ma wpływ na rozwój siatkówki w regionie, ale również na szerszą skalę?

- Myślę, że program S.O.S. jest bardzo urozmaiconym programem, ponieważ do naszych szkół dostarczany jest różnego rodzaju sprzęt do trenowania taki jak: nowe skrzynie, hantle, sztangi, jak również stroje treningowe. Przede wszystkim są organizowane różne turnieje, na których możemy zaprezentować swoje umiejętności i być zauważone przez innych trenerów.  

Projekt SOS jako przedsięwzięcie przynosi wiele pozytywów. Co rusz do tego programu chcą przystąpić nowe placówki. Jak zachęciłabyś młodzież do podjęcia wyzwania i kształcenia swoich umiejętności siatkarskich właśnie w S.O.S-ie?

- Moim zdaniem warto przystąpić do projektu S.O.S., gdyż dzięki niemu możemy rozwijać swoje umiejętności, jak również są organizowane różne spotkania z gwiazdami siatkówki, dzięki którym możemy dowiedzieć się różnych ciekawych rzeczy z ich kariery zawodowej. 

Możesz krótko ocenić warunki jakie stworzyła szkoła wraz z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej do kształcenia siatkarskich talentów?

- Szkoła wraz z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej stwarza odpowiednie warunki zarówno pod względem ustalonych godzin, jak i urozmaiconych treningów. 

Czy mogłabyś powiedzieć, co daje Tobie trenowanie w SOS-ie, jako młodej, perspektywicznej zawodniczce?

- Dzięki treningom mogę w dalszym ciągu uczyć się czegoś nowego, jak i kształtować swoje umiejętności, aby w przyszłości spełnić marzenie i grać w zespole Orlen Ligi.

Siatkarskie Ośrodki Szkolne to również, albo i przede wszystkim profesjonalne zaplecze trenerskie. Możesz podsumować dotychczasową pracę z trenerem Jarosławem Łukaszkiewiczem?

- Z trenerem Jarosławem Łukaszkiewiczem pracuje mi się bardzo dobrze. Od samego początku widział we mnie potencjał i jeśli była taka potrzeba poświęcał swój czas na dodatkowe treningi. Jednym z wielu plusów projektu S.O.S. są szkolenia dla trenerów ze szkół, które biorą udział w tym programie. Nasz trener zawsze przyjeżdża z nich z lepszym nastawieniem i nowymi pomysłami na urozmaicenie treningów poprzez wprowadzenie nowych ćwiczeń. 

Oprócz klasy sportowej i S.O.S-u jesteś również zawodniczką Roltexu Zawiszy Sulechów. Znakomita postawa, którą prezentujesz w S.O.S-ie oraz w rozgrywkach młodzieżowych sprawiła, że zostałaś zauważona przez trenera pierwszoligowego zespołu - Pana Marka Mierzwińskiego. Otrzymałaś powołanie i obecnie trenujesz z pierwszym zespołem Zawiszy. To chyba dla Ciebie spore wyróżnienie, prawda? Ale chyba również, taka nagroda za wykonaną ciężką pracę na treningach? Jak myślisz w jakim stopniu do tego stanu rzeczy (do powołania do I ligi) przyczynił się SOS?

- To prawda, jest to dla mnie duże wyróżnienie, ponieważ nigdy nie myślałam, że w tak krótkim czasie uczestniczenia w tym projekcie będę mogła dołączyć do treningów z dziewczynami z I ligi. Bardzo się cieszę, że zostałam zauważona, gdyż treningi jak i gra zespołowa w I lidze znacznie się różnią od rozgrywek na poziomie juniorskim. Myślę, że dzięki temu, że S.O.S. się tak rozwija, jest nim zainteresowanych coraz więcej szkół. Z początku mało osób wierzyło w ten projekt, ale na daną chwilę moim zdaniem jest to na tyle rozpowszechniona inicjatywa, że szkoda by było z niej rezygnować.


Rozmawiała Martyna Cynk

DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice