WYSTARTOWAŁ SYSTEM CERTYFIKACJI MŁODZIEŻOWYCH OŚRODKÓW SIATKARSKICH

2

System Certyfikacji Młodzieżowych Ośrodków Siatkarskich został zatwierdzony 31 stycznia przez Zarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej. – Punktacja i zasady są ustalone, czekamy na zgłoszenia i chcemy, żeby on wszedł jak najszybciej i żeby od nowego sezonu szkoły mogły już w nim uczestniczyć – mówi Prezes PZPS, Sebastian Świderski.

Pomysł Systemu Certyfikacji, co podkreśla Prezes PZPS Sebastian Świderski, wyszedł ze środowiska. - Na jednym czy drugim spotkaniu zaczęliśmy rozmawiać w jaki sposób pomóc ośrodkom, które bardzo dobrze radzą w szkoleniu dzieci i młodzieży. Zastanawialiśmy się jak je wesprzeć, jeżeli nie finansowo, to przynajmniej merytorycznie. I tak po wielu rozmowach i konsultacjach doszliśmy do wniosku, że taka Certyfikacja będzie nam pomocna w znajdywaniu ośrodków, które najlepiej szkolą, do których warto iść się uczyć, które prezentują wysoką jakość – powiedział Sebastian Świderski.

Ośrodki kandydujące będą zgłaszały się do certyfikacji w określonym przez PZPS terminie. - Chcemy, żeby było to 31 marca. Ponieważ w tym roku ten program startuje więc być może ten termin będzie trochę późniejszy. Chętni powinni mieć trochę więcej czasu – mówi Dyrektor Pionu Sportu i Szkolenia w PZPS, Krzysztof Felczak.

W toku procesu certyfikowania ośrodków zostaną one podzielone na trzy kategorie w zależności od liczby uzyskanych punktów.
- Złoty Ośrodek PZPS 70-100 punktów
- Srebrny Ośrodek PZPS 50-69 punktów
- Brązowy Ośrodek PZPS 30-49 punktów

Na liczbę punktów złożą się m.in. obiekty i warunki organizacyjne ośrodka, struktura prowadzenia zajęć. Do zdobycia punktów Certyfikacji będzie potrzebne zrealizowanie pewnych kryteriów.

 – Chcemy, żeby proces szkoleniowy toczył się w jak najlepszych warunkach umożliwiających rozwój potencjału młodzieży i odbywał się w klasach sportowych najlepiej na wszystkich poziomach edukacyjnych szkoły średniej. Zależałoby nam, żeby taka placówka  miała „korzenie w szkole podstawowej” i korzystała z wychowanków np. w swojej Akademii najlepiej w układzie pięciu klas. Żeby nie była to szkoła, która tylko na rynku skupuje, ale  miała dzieci wychowane w tym systemie szkolenia – powiedział Krzysztof Felczak.

Klub patronacki koordynowałby proces szkolenia i zapewniałby udział w rozgrywkach młodzieżowych mistrzostw Polski lub seniorskich wszystkim uczestnikom szkolenia, szczególnie w kategoriach juniora i juniora młodszego, nawet czterema zespołami po dwa w każdej kategorii wiekowej.

- Każdy ośrodek będzie składał się z porozumienia trzech podmiotów: klubu, szkoły średniej oraz wspierającego ten cały proces jednostki samorządu terytorialnego – podkreślił Dyrektor Felczak i zaznaczył, że „nam bardzo zależy, żeby ten proces wychowywał przyszłych reprezentantów kraju w różnych kategoriach wiekowych.”

Sebastian Świderski nie obawia się, że tworząc nowe ośrodki i wzmacniając już istniejące osłabimy Szkoły Mistrzostwa Sportowego PZPS w Szczyrku i Spale. – Nasze szkoły są topowe, są praktycznie reprezentacjami kraju i w nich zawsze będzie inne szkolenie.  Ośrodki certyfikowane mają współpracować z SMS-ami, mają iść programem Siatkarskich Ośrodków Szkolnych – podkreślił Sebastian Świderski.

Szkoły Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej będą mogły zaproponować naukę i szkolenie wybitnym zawodniczkom oraz zawodnikom z ośrodków certyfikowanych. – Oczywiście nie możemy narzucić młodzieży i przede wszystkim rodzicom, że dany zawodnik musi przyjść do Spały i koniec kropka. Młody człowiek powinien mieć prawo wyboru. Trener Jacek Nawrocki zrobił w tym roku doskonałą robotę i przekonał zawodników, których chciał, do przyjścia do SMS w Spale – powiedział prezes PZPS.

Polski Związek Piłki Siatkowej chce wspierać w przyszłości najlepsze ośrodki wyłonione w procesie certyfikacji. – Myślimy m.in. o stażach dla trenerów przy naszych reprezentacjach – mówi Krzysztof Felczak.

Proces Certyfikacji Młodzieżowych Ośrodków Siatkarskich zakończyłby się na wiosnę 2024 roku. – Chcielibyśmy pierwsze certyfikaty uroczyście wręczyć na Gali Gawełków Siatkarskich Ośrodków Szkolnych – zakończył Krzysztof Felczak.

Źródło: pzps.pl/ KP

DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice