Uczniowie S.O.S. na inauguracji FIVB Mistrzostw świata w piłce siatkowej mężczyzn Polska 2014

  • Publikacja posiada podłączone galerie zdjęć


2500 uczennic i uczniów Siatkarskich Ośrodków Szkolnych wraz z opiekunami już od godzin porannych w sobotę 30 sierpnia  kilkudziesięcioma autokarami przybywało na błonia Stadionu Narodowego w Warszawie. Tak wczesna pora przybycia do naszej stolicy spowodowana została udziałem siatkarzy z wielu szkół w próbie  bicia Rekordu Guinnessa w liczbie osób odbijających piłkę w jednym miejscu i czasie.

W próbie bicia rekordu uczestniczył prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) Ary Graça w towarzystwie ministra sportu i turystyki Andrzeja Biernata oraz prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Mirosława Przedpełskiego.


Niespodzianką dla uczestników była obecność znanych i utytułowanych gwiazd sportu m.in. Aleksandry Sochy, Katarzyny Gajgał-Anioł, Zofii Klepackiej, Sebastiana Świderskiego, Piotra Gruszki, Pawła Papke, Marcina Prusa, Małgorzaty Niemczyk, Artura Siódmiaka oraz siatkarskich mistrzów świata z 1974 roku.

Punktualnie o 13.30 rozpoczęła się próba pobicia rekordu. Piłkę przez ponad 10 sekund odbijały 1953 osoby. Wynik musi być jeszcze oficjalnie zweryfikowany. Poprzedni rekord Guinnessa także został ustanowiony w Polsce - 22 czerwca 372 osoby wzięły udział w podbijaniu piłki siatkowej na placu Millenium Hall w Rzeszowie.

- Pozdrawiam wszystkich serdecznie. Życzę wspaniałych sportowych emocji w czasie meczu otwarcia mistrzostw świata oraz w całym turnieju - powiedział szef FIVB.

Mirosław Przedpełski nie krył zadowolenia. - To jest marzenie. Dziękuję, że tutaj jesteście – powiedział. Pytany o wieczorny mecz Polaków z Serbami stwierdził: - Nie wiem, czy wszyscy byliście w środku, ale tam jest fantastyczna atmosfera, która nie pozwala dzisiaj przegrać. Musimy wygrać !
I marzenie prezesa jak i tysięcy kibiców zostało spełnione. Polska wygrała z Serbią zdecydowanie 3:0 (25:19, 25:18, 25:18).

Dwie godziny przed meczem odbyła się wspaniała ceremonia inauguracji mistrzostw świata.  Ceremonię i Mecz otwarcia FIVB MISTRZOSTW ŚWIATA W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN POLSKA 2014 na Stadionie Narodowym w Warszawie obejrzało w sobotę 62 000 kibiców na stadionie i dziesiątki milionów widzów przed telewizorami w ponad 160 krajach.
 – To, co stało się na Narodowym było czymś nieprawdopodobnym. – powiedział Prezydent FIVB Ary Graca.  – Polska wysłała światu sygnał, że tutaj znajduje się serce siatkówki.– Wyznaczyliśmy nowe standardy organizacyjne dla całego świata. – ocenił Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Mirosław Przedpełski. – Teraz wszyscy mówią: Rany! Jak osiągnąć taki poziom? Poprzeczka została przez nas zawieszona bardzo wysoko.

– Hymn Polski odśpiewany przez tak liczną publiczność to było coś cudownego – zachwycał się kapitan reprezentacji Polski Michał Winiarski.  – To najlepszy Mazurek Dąbrowskiego, jaki miałem okazję usłyszeć i zaśpiewać. Zapamiętam ten dzień do końca życia.

– To, co widziałem i przeżyłem na Stadionie Narodowym, było jedyne w swoim rodzaju. – powiedział ze wzruszeniem Włodzimierz Sadalski, mistrz świata z Meksyku 1974. – Dzięki temu przypomniałem sobie niesamowitą atmosferę, jaka panowała w Polsce w 1974, gdy wróciliśmy ze złotym medalami. Co to byłyby za emocje, gdy chłopaki zdobyli teraz złoto!

Uczniowie i nauczyciele Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, którzy tak licznie stawili się na pierwszym meczu Polaków w Warszawie nie kryli, że byli pod ogromnym wrażeniem oprawy artystycznej, muzycznej jak i samej organizacji Meczu Otwarcia FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014.

Po wyjściu ze Stadionu Narodowego można było usłyszeć słowa, które kibice skandowali podczas Ceremonii Losowania FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014 w Sali Kongresowej w Warszawie, które odbyło się 27 stycznia 2014 roku - Jeszcze tego lata Polska będzie mistrzem świata!

Marek Bykowski
info www.pzps.pl
zdjęcia: Ryszard Pomin
i nauczyciele S.O.S.


DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice