SILNY OŚRODEK W STOLICY WARMII I MAZUR

  • Publikacja posiada podłączone galerie zdjęć

SMS OLSZTYN - SILNY OŚRODEK W STOLICY WARMII I MAZUR.

Przez wiele lat warmińsko-mazurskie TALENTY opuszczały nasz region w poszukiwaniu rozwoju w silnych ośrodkach młodzieżowej piłki siatkowej, a praca wszystkich trenerów, którzy poświęcali swój czas i pasję ucząc od najmłodszych lat swoich podopiecznych przynosiła efekty klubom na terenie całej Polski. W tej sytuacji niezbędne było stworzenie młodym ludziom alternatywy, która pozwoliłaby na rozwój sportowy i edukacyjny w swoich macierzystych stronach dając w pełni możliwość utożsamiania się ze swoim regionem

Od pewnego czasu w Olsztynie kiełkowały pomysły połączenia potencjału sportowego zawodniczek, zawodników oraz trenerów z klubów olsztyńskich i warmińsko-mazurskich .

Ważną datą w przyspieszeniu tego procesu był 1.09.2018 roku, kiedy dzięki decyzji Prezydenta Miasta Olsztyna p. Piotra Grzymowicza piłka siatkowa jako szósta dyscyplina włączona została w struktury Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie. W pierwszym roku trenerami w olsztyńskiej ZSO5 Mistrzostwa Sportowego zostali Maciej Dobrowolski - trener UKS Chemik Olsztyn (dziewczęta) i Rafał Wiśniewski - trener AZS UWM Olsztyn (chłopcy)

Drugi rok działalności w strukturach olsztyńskiej SMS to kolejny krok połączenia sił, który spowodował wzmocnienie sztabu trenerskiego o znanych i doświadczonych w młodzieżowej piłce siatkowej trenerów. Nowymi szkoleniowcami w roku 2019 zostali Piotr Stasiewicz (UKS Piątka Olsztyn), Sergiusz Salski (AZS UWM Olsztyn) i Błażej Kolpy (UKS Tempo Olsztyn).

Wraz z powolnym, ale stabilnym procesem konsolidacji pojawiać zaczęły się pierwsze po wielu latach przerwy wyniki sportowe. W roku 2018 do Finałów Mistrzostw Polski awansowały Juniorki UKS Chemik Olsztyn (M.Dobrowolski, P.Stasiewicz), w 2019 Juniorzy AZS UWM Olsztyn (M.Dobrowolski, R.Wiśniewski, S.Salski).

Bieżący sezon, dzięki znakomitej współpracy z trenerami w regionie, którzy wychowali kolejny rocznik zawodniczek i zawodników i poparli ich przystąpienie do testów naborowych w SMS Olsztyn rozpędził olsztyńską szkołę siatkówki.

W sześciu kategoriach młodzieżowych uczniowie i uczennice I i II klasy LO ZSO5 Mistrzostwa Sportowego połączeni z zawodniczkami i zawodnikami III klasy LO w wygaszanych pionach sportowych LO7 w Olsztynie oraz uzupełnieni młodymi sportowcami z klas sportowych w Szkołach podstawowych zdominowali rozgrywki wojewódzkie zdobywając 5 ZŁOTYCH MEDALI.

Rozgrywki centralne do czasu zawieszenia sezonu to kolejne pasmo sukcesów naszej młodzieży.

Udział w Finałach Mistrzostw Polski 2020 zapewnili sobie :

- JUNIORKI UKS Chemik SMS Olsztyn (M.Dobrowolski, P.Stasiewicz)

- JUNIORZY AZS UWM SMS Olsztyn (G.Krzan, A.Grygołowicz, R.Wiśniewski)

Warto wspomnieć, że tuż przed turniejem półfinałowym sytuacja epidemiczna wstrzymała walkę o Finały Mistrzostw Polski Kadetek (M.Dobrowolski, P.Stasiewicz), a do rozgrywek już szykował się mocny zespół Młodzików (B.Kolpy)

Równocześnie z naborem młodzieży z całego województwa, który jest możliwy dzięki dobrej współpracy z trenerami, którzy obdarzyli olsztyński ośrodek zaufaniem w Szkołach Podstawowych powstały klasy sportowe, a olsztyńskie Kluby UKS Chemik Olsztyn i AZS UWM Olsztyn bardzo mocno zaangażowały się w tworzenie grup naborowych (akademii siatkówki S.O.S.)umożliwiając dzieciom już od najmłodszych lat dołączenie do wieloletniego planu szkolenia.

Oba Kluby posiadają też zespoły w rozgrywkach centralnych (II Liga) co pozwala na zbieranie przez młodzież doświadczenia oraz kontynuację przygody ze sportem po maturze podejmując studia na olsztyńskich uczelniach.

Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Szkoły Mistrzostwa Sportowego nr 5 w Olsztynie mają zaplanowane i połączone z procesem edukacyjnym aż 21 godzin treningów tygodniowo. Dodając do tego współpracę z trenerami innych dyscyplin szkoleniowcy są w stanie uzupełniać i rozszerzać procesy treningowe o regularne zajęcia z Gimnastyki sportowej. W tym roku szkolnym pojawiły się również pierwsze zajęcia w kompleksie basenów Aquasfera, gdzie na co dzień trenują nasi pływacy, a trenerzy już myślą jak wykorzystać w procesach szkoleniowych doświadczenie innych dyscyplin, które znajdują się w strukturach olsztyńskiej SMS (taekwondo olimpijskie, kajakarstwo, piłka nożna)

Codzienne treningi prowadzone w hali Urania dają również możliwość kontaktu z zawodnikami Plus Ligi (Indykpol AZS Olsztyn), którzy odbywają treningi przed swoimi meczami ligowymi

Wszystkie klasy Mistrzostwa Sportowego objęte są Programem SOS Polskiego Związku Piłki Siatkowej, a młodzieżą i trenerami opiekują się koordynatorzy wojewódzcy p. Mieczysław Korzeniewski i p. Marek Kotulsk.

Trenerzy pracują obecnie z młodzieżą w trybie pracy zdalnej i jednocześnie przygotowują nabór na rok szkolny 2020/2021. Na kandydatów czekają 24 miejsca w klasie I LO (12 dziewcząt i 12 chłopców).

Wierzymy, że zaproponowana jakość szkolenia, rozwój indywidualny zawodniczek i zawodników, poziom edukacyjny i podejście dydaktyków do uczennic i uczniów oraz perspektywy występów w rozgrywkach centralnych spowodują, że warto aplikować do olsztyńskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

Serdecznie zapraszamy na profile - UKS Chemik SMS Olsztyn, AZS UWM Olsztyn – drużyny młodzieżowe oraz ZSO 5 Mistrzostwa Sportowego w mediach społecznościowych (facebook, instagram, strony www), gdzie dowiecie się więcej o olsztyńskich działaniach oraz znajdziecie kontakty do Trenerów.

Pozdrowienia z Olsztyna - krainy tysiąca jezior i piłki siatkowej!

DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice