SIATKARSKI OŚRODEK SZKOLNY W KRAKOWIE

  • Publikacja posiada podłączone galerie zdjęć

             Siatkarski Ośrodek Szkolny ZSOS 2 Kraków – 8 lat działalności

Historia Siatkarskich Ośrodków Szkolnych w Polsce zaczęła się we wrześniu 2012 roku. Projekt był i nadal jest unikatowy na skalę światową, dzięki któremu tysiące dzieci i młodzieży w naszym kraju ma możliwość trenowania piłki siatkowej. Jedną ze szkół, które jako jedne z pierwszych zainaugurowały działalność SOS-ów był m.in. ZSOS 2 w Krakowie. Wtedy to w naszej szkole powstały klasy siatkarskie pod auspicjami SOS o profilu żeńskim. Warto dodać iż była to i jest do dziś jedyna szkoła w Krakowie, która realizuje program Siatkarskich Ośrodków Szkolnych.

Mająca bogatą historię siatkarską szkoła ZSOS 2 kontynuowała tradycje i będąc już „członkiem” SOS-u zdobywała medale na szczeblu wojewódzkich jak i krajowym. Zainaugurowanie SOS-ów było pierwszym i jakże ważnym krokiem w działalności ośrodka, który pozwolił na późniejsze działania w jego „rozbudowie” . Dwa lata później we wrześniu 2014 roku w szkole powstały klasy siatkarskie SOS dla chłopców. Z roku na rok siatkarski ośrodek szkolny w Krakowie rósł w siłę a stolica Małopolski stawała się co raz popularniejszym ośrodkiem siatkarskim na mapie kraju. Dwa lata później we wrześniu 2016 roku dzięki dużemu wysiłku dyrekcji a także trenerom przy szkole powstało I Liceum Ogólnokształcące, które pozwoliło uczącej się do tej pory w naszej szkole młodzieży na kontynuację nauki a także profesjonalnego treningu.

O ośrodku w Krakowie robiło się co raz głośniej a sukcesy w postaci m.in. brązowego medalu MP kadetek w 2017 roku czy III miejsce na ogólnopolskiej gimnazjadzie sprawiały iż nasi uczniowie byli powoływani do młodzieżowych kadr narodowych (Weronika Wojdyła, Magdalena Piekarz, Karolina Drużkowska). Zainteresowanie jakie zyskiwał nasz ośrodek sprawiło iż do Krakowa trafiali zawodnicy, zawodniczki z Rzeszowa, Łodzi czy Andrychowa. Nasza szkoła stawała się częstym gospodarzem regionalnych i ogólnopolskich turniejów, konferencji regionalnych, campów SOS czy zgrupowań reprezentacji. Kolejnym znaczącym bodźcem było nawiązanie współpracy z AGH Kraków czy Uniwersytetem Jagiellońskim. Współpraca to ogromna promocja ośrodka, ale jej wymiar praktyczny w postaci możliwości uczestnictwa w treningach przez chłopców na poziomie I ligi czy wizja kontynuacji nauki na jednych z najlepszych uczelni w kraju. Od września 2019 w szkole utworzono oddziały Szkoły Mistrzostwa Sportowego na poziomie liceum.

Ogromny wkład w zapoczątkowaniu i rozwój ośrodka mieli trenerzy pracujący w ZSOS 2 , którzy swoją ciężką pracą i zaangażowaniem zbudowali jedną z największych baz szkoleniowych w kraju. Obecnie część z nich jest w sztabach szkoleniowych młodzieżowych reprezentacji Polski czy reprezentacji wojewódzkich.

Dziś SOS ZSOS 2 Kraków to wieloletni ośrodek mogący pochwalić się nie tylko bogatą tradycją i absolwentami (Renata Gil, Agnieszka Śrutowska, Karolina Baran czy aktualni zawodnicy m.in. Jan Fornal, Marcin Komenda, Tomasz Fornal) ale przede wszystkim jedną z największych w kraju piramid szkolenia o czym może świadczyć liczba dzieci objętych programem (prowadzimy klasy siatkarskie od I klasy SP do III klasy LO). To ośrodek który w roku 2020 wygrał złote medale w czterech kategoriach w rozgrywkach wojewódzkich: młodzik, kadet, junior, juniorka oraz srebrny medal w rywalizacji kadetek a zespół juniorek będzie uczestnikiem turnieju finałowego Mistrzostw Polski. Co więcej nasi uczniowie rywalizują nie tylko na poziomie rówieśniczym, ale grają w ligach seniorskich (II liga centralna i I liga małopolska, zarówno kobiet i mężczyzn). Mamy także liczną grupę uczniów powoływanych do reprezentacji narodowych (Konrad Pacholski, Jan Łopuch, Kamil Laszuk, Igor Zawadzki, Patrycja Nowacka, Maja Mioduchowska). Zaszczytem i dumą dla nas było powołanie w tym roku absolwentki naszej szkoły Karoliny Drużkowskiej do seniorskiej reprezentacji Jacka Nawrockiego. To znakomita baza materialna i treningowa (treningi drużyny juniorów odbywają się na małej hali Tauron Areny Kraków) dzięki którym zawodnicy dysponują jednymi z najlepszych warunków do rozwoju nie tylko w regionie, ale w Polsce.

Zapraszamy dzieci i młodzież do naszej szkoły na testy naborowe. Wszystkie informacje znajdziecie na stronach www.zsos2.pl oraz www.spartaklub.pl


DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice