REPREZENTACJA POLSKI SIATKARZY DRUŻYNĄ ROKU 2018 W 84. PLEBISCYCIE PRZEGLĄDU SPORTOWEGO I POLSATU!


Decyzją Kapituły 84. Plebiscytu Przeglądu Sportowego i Polsatu  – Reprezentacja Polski Siatkarzy – Mistrzów Świata  została Drużyną Roku 2018.

Skład Drużyny Roku 2018 w Polsce:

Mateusz Bieniek

Fabian Drzyzga

Jakub Kochanowski

Dawid Konarski

Michał Kubiak

Bartosz Kurek

Bartosz Kwolek

Grzegorz Łomacz

Piotr Nowakowski

Damian Schulz

Artur Szalpuk

Aleksander Śliwka

Damian Wojtaszek

Paweł Zatorski

Vital Heynen – trener

Michał Mieszko Gogol, Sebastian Pawlik, Paweł Woicki – asystenci trenera

Alfons Vranken, Jakub Gniado – trenerzy przygotowania fizycznego

Robert Kaźmierczak – statystyk

Jan Sokal – lekarz

Tomasz Pieczko – fizjoterapeuta

Mariusz Szyszko – dyrektor reprezentacji

Hubert Tomaszewski – menadżer reprezentacji

A tak ten wybór opisuje Kamil Drąg – dziennikarz Przeglądu Sportowego:

– Dopiero to do mnie dociera. Zrobiliśmy coś wielkiego, niesamowitego i niespodziewanego – krzyczał do kamery Polsatu Sport rozgrywający Fabian Drzyzga. – To, co się działo w tym turnieju, nadaje się na scenariusz filmu. Bardzo dobrego filmu, pełnego dramaturgii i zwrotów akcji – mówił Bartosz Kurek wybrany na MVP mistrzostw świata siatkarzy. 

Wszyscy byli w szoku

Biało-czerwoni, choć właściwie nikt na nich nie stawiał, wygrali w Bułgarii i we Włoszech osiem z jedenastu spotkań i po raz drugi z rzędu i trzeci w historii sięgnęli po złoty medal mistrzostw świata. W finale rozbili 3:0 mistrzów olimpijskich Brazylijczyków. – Szczerze? To był najspokojniejszy mecz w mojej karierze – mówił po starciu o złoto Drzyzga. 

Ale droga Polaków do finału wcale nie była tak łatwa. Podczas długiej imprezy biało-czerwoni przeżywali wzloty i upadki. Podnieśli się po sensacyjnej porażce z Argentyną w drugiej fazie turnieju, odwrócili losy półfinału z Amerykanami, choć przegrywali już 1:2 w setach i zdawali się nie mieć sposobu na świetnie dysponowanych Jankesów. 

– Byłem w szoku. Po cichu wszyscy liczyliśmy na awans do szóstki, może nawet na półfinał. Ale złoty medal? I to wywalczony w takim stylu? Panowie, czapki z głów – mówi dzisiaj Paweł Zagumny filar drużyny, która cztery lata temu zdobyła złoty medal w Katowicach. 

Po finale w Spodku karierę zakończył nie tylko on, ale także Mariusz Wlazły, Michał Winiarski i Krzysztof Ignaczak. Zespół trzeba było budować od nowa. – Zapomnijmy o tym, że jesteśmy mistrzami świata. Tamtej drużyny już nie ma, piszemy nową historię – mówił Vital Heynen, podpisując w lutym umowę z PZPS. Sam chyba się nie spodziewał, że już w pierwszym roku pracy poprowadzi naszych graczy do złotego medalu czempionatu globu. Przecież zanim objął posadę w naszym kraju, polska drużyna ostro pikowała.

Odrodzenie 

W Bułgarii i we Włoszech biało-czerwoni odrodzili się niczym Feniks z popiołów, a symbolem tej przemiany była gra Kurka. Skreślony już przez wielu kibiców i ekspertów atakujący dostał od Heynena wielki kredyt zaufania i rozegrał turniej marzeń. Nie byłoby jednak tego sukcesu, gdyby nie znakomita postawa Michała Kubiaka. Gdy kapitana zmogła choroba, biało-czerwoni przegrali mecz z Argentyną. Z nim na pokładzie stawali się odważni i niezwyciężeni. Bohaterów było więcej. Środkowy Piotr Nowakowski trafił do drużyny marzeń turnieju, podobnie jak najlepszy libero mistrzostw Paweł Zatorski. Przebojem do szóstki reprezentacji wdarli się mistrz świata juniorów Jakub Kochanowski i niewiele starszy Artur Szalpuk. Świetnie rozgrywał Drzyzga, a znakomite zmiany dawali rezerwowi. – Tytuł zdobyła cała drużyna. Graliśmy najbardziej kompletną siatkówkę w tych mistrzostwach – podsumował MVP turnieju Bartosz Kurek.

Więcej: https://www.przegladsportowy.pl/plebiscyt/reprezentacja-polski-siatkarzy-najlepsza-druzyna-2018-roku/x6z8hpq

Źródło: www.pzps.pl/JANUSZ UZNAŃSKI, FOT. CYFRAPLUS,

DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice