PODSUMOWANIE 2018: ZŁOTY MEDAL MINIKADETÓW


Polska pokonała w Erywaniu Rosję 3:1 (25:19, 25:19, 17:25, 25:15) w finale mistrzostw Europy Wschodniej (EEVZA) minikadetów z rocznika 2003 i młodszych, które rozegrane zostały od 15 do 18 grudnia. Trzecie miejsce zajęła Ukraina, która wygrała z Białorusią 3:1.  Podopieczni trenera Ariela Fijoła awansowali do kontynentalnego czempionatu, który rozegrany zostanie w 2019 roku w Bułgarii.

Jak podkreślił Zdzisła Gogol, kierownik polskiej ekipy na mistrzostwa Europy Wschodniej „nasz zespół był bardzo dobrze przygotowany”. 

- Od strony sportowej widzowie obejrzeli ciekawe widowisko, w którym było dużo fajnych akcji - wystaw, zagrywek, kiwek czy obron. Polacy nie załamali się w trudnych sytuacjach. W decydujących setach potrafili wrócić do swojej dobrej dyspozycji - tak o meczu z Ukrainą mówił Zdzisław Gogol.

Finałowym rywalem była reprezentacja Rosji. - Nasi przystąpili do finału spokojnie bez odrobiny stresu i respektu wobec mocnego rywala. Po prostu znali swoją wartość, mieli poczucie siły - kontynuuje Zdzisław Gogol. - Mistrzostwa były dla tych zawodników pierwszym krokiem w reprezentacyjnej karierze, a grali jak rutyniarze. Zespół był bardzo dobrze przygotowany do tych mistrzostw. Rosjanie długo po zakończeniu finału nie mogli uwierzyć w swoją porażkę.

W turnieju zagrało czternastu zawodników. Selekcja była prowadzona od dwóch lat m.in. na kampach Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Sprawdzianom i testom poddanych zostało około 40 zawodników. 

Przed wylotem do Armenii zawodnicy przygotowywali się na zgrupowaniu w Nowym Dworze Mazowieckim, wygrywając trzykrotnie z Czechami w spotkaniach sparingowych. W listopadzie reprezentacja Polski minikadetów wygrała w Policach Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Starosty Polickiego, pokonując w finale SMS Police 3:0. 

Wyniki reprezentacji Polski w mistrzostwach EEVZA:
faza grupowa
Polska – Gruzja 3:0 (25:9, 25:14, 25:13)
Polska – Estonia 3:0 (25:21, 25:16, 25:11)
Polska – Ukraina 3:2 (25:22, 15:25, 21:25, 25:11, 15:13)

finał
Rosja - Polska 1:3 (19:25, 19:25, 25:17, 16:25)

Reprezentacja Polski na mistrzostwa EEVZA:
rozgrywający:
Kajetan Kubicki, Kacper Pakos 

atakujący:
Tytus Nowik, Aleksander Czerwiński 

środkowi:
Konrad Pacholski, Mateusz Nowak, Jakub Szafrański, Szymon Górowski 

przyjmujący:
Jakub Olszewski, Piotr Śliwka, Kamil Szymendera, Igor Bogucki 

libero:
Kuba Hawryluk, Kacper Jędrasik 

Sztab szkoleniowo-medyczny:
Ariel Fijoł – trener
Artur Sierzchuła – II trener
Artur Kulikowski – asystent trenera
Krzysztof Wróbel – fizjoterapeuta
Kacper Goździkiewicz – statystyk
Zdzisław Gogol – kierownik ekipy

Obserwatorem mistrzostw był Sebastian Pawlik, a sędzią Szymon Pindral.

Źródło: EUGENIUSZ ANDREJUK. FOT. EEVZA.EU, 

DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice