PODSUMOWANIE 2018: BRĄZOWY MEDAL JUNIOREK


Reprezentacja Polski juniorek zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy, które rozegrane zostały od 1 do 9 września w Albanii. Sukces poprzedziła dobra gra w kwalifikacjach i sparingach.

W walce o awans wyprzedziły w niemieckim Vilsbiburgu (26-29 kwietnia) ekipy gospodyń, Łotwy i Portugalii. 

– W okresie przygotowawczym byliśmy cały czas w Szczyrku, gdzie stworzono nam bardzo dobre warunki do pracy. Tamtejszy ośrodek COS-u opuszczaliśmy tylko w czasie wyjazdów na mecze sparingowe. Zostały zrealizowane wszystkie nasze założenia szkoleniowe – mówił przed odlotem do Albanii na kontynentalny czempionat trener reprezentacji juniorek Waldemar Kawka.

Podkreślił on, że „nasze juniorki trenowały w Szczyrku z pierwszą reprezentacją i było to bardzo pozytywne i korzystne”. – Dziewczyny miały okazję podpatrywać i uczyć się od lepszych – dodał.

W czasie przygotowań reprezentacja juniorek rozegrała springi – najpierw z Turcją, a następnie ze Słowacją. Tę ostatnią pokonała trzykrotnie.

 Nasza gra była już pozbawiona dużej liczby błędów. Słowacja jest silnym zespołem i w meczach z tą drużyną była okazja przećwiczyć różne warianty taktyczne i personalne – mówił Waldemar Kawka.

W fazie grupowej MEJ polski zespół zajął drugie miejsce, ustępując tylko Włochom. W półfinale po twardym boju uległ Rosji 2:3, a w spotkaniu o brąz pokonał zawsze silną reprezentację Turcji 3:2. W walce o złoto Włochy zwyciężyły Turcję 3:2.

– Nasz zespół dobrze grał w ataku. W półfinale z Rosją byliśmy lepsi od rywalek w tym elemencie oraz bloku. Rzadko coś takiego zdarza w konfrontacji tych zespołów. Zresztą w całym turnieju były to nasze mocne elementy. Dobrze też broniliśmy. Zaprezentowaliśmy w Albanii skuteczną, ciekawą i  urozmaiconą siatkówkę. W drużynie było ogromne pragnienie zwycięstwa  podkreślił Waldemar Kawka, który ekipę naszych juniorek prowadzi od października 2017 roku.

Atakująca Madalena Stysiak i przyjmująca Oliwia Bałuk znalazły się w "drużynie marzeń" mistrzostw Europy juniorek. – Na pewno nasze siatkarki należały do wyróżniających się postaci turnieju. Pierwsza z tych zawodniczek poczyniła w ostatnich dwóch miesiącach ogromny postęp. Fakt, że zdobyła 34 punkty w meczu z Rosją najlepiej świadczy o jej możliwościach. Jest teraz zupełnie inną zawodniczką niż jeszcze na początku lipca – powiedział Waldemar Kawka. Do słów naszego szkoleniowca można dodać, że Magdalena Stysiak doskonale spisuje się w rozgrywkach Ligi Siatkówki Kobiet i w barwach mistrza Polski Chemika Police otrzymała w tym sezonie w meczach dziesięciu kolejek trzy statuetki MVP. 

Na Okęciu w czasie powitania reprezentacji pojawiła się spora grupa kibiców, a także rodziny młodych siatkarek. Polski Związek Piłki Siatkowej obdarował dziewczęta kwiatami. Bukiety biało-czerwonym siatkarkom wręczył Tomasz Karasiński - sekretarz PZPS, natomiast Włodzimierz Sadalski, dyrektor Pionu Sportu i Szkolenia a także mistrz świata 1974  i mistrz olimpijski z 1976 roku „podarował” młodym zawodniczkom wnioski o stypendia sportowe. Były reprezentant Polski nie ukrywał, że występ dziewczyn, a przede wszystkim dramatyczny bój z Rosją w półfinale zrobił na nim ogromne wrażenie – Wiem na własnej skórze, jak ciężko jest znaleźć w sobie siły i wolę walki po przegraniu tak zaciętego meczu i jak trudno jest podnieść się, by na drugi dzień rywalizować o brązowy medal. Wam się to udało i za to wszyscy Wam dziękujemy – przyznał. Włodzimierz Sadalski przekazał także naszym medalistkom gratulacje od trenera kadry seniorek – Jacka Nawrockiego.

 Wkład Jacka w nasz sukces jest nie do opowiedzenia. Wspólne treningi z kadrą seniorek w Szczyrku, a także wszystkie porady zaprocentowały podczas mistrzostw Europy. Muszę jednak przyznać, że moje zawodniczki czuły w Albanii, że mogą zrobić dobry wynik. Po raz pierwszy wygrały z Białorusią i Holandią i widać było, że takie zwycięstwa napędzają je coraz bardziej. To był najlepszy turniej w ich wykonaniu – ocenił Waldemar Kawka, trener reprezentacji juniorek.

Wyniki reprezentacji Polski w kwalifikacjach do MEJ:
Polska – Łotwa 3:0 (25:14, 15:14, 25:15)
Polska – Portugalia 3:0 (25:18, 25:9, 25:10)
Polska – Niemcy 1:3 (20:25, 18:25, 26:24, 26:24, 15:12)

Wyniki reprezentacji Polski w MEJ w Albanii:
Faza grupowa
Polska - Holandia 3:0 (25:14, 25:12, 25:18)
Polska - Białoruś 3:0 (25:23, 25:15, 25:19)
Polska - Albania 3:0 (25:13, 25:6, 25:9) 
Polska - Włochy 0:3 (21:25, 27:29, 12:25)
Polska - Bułgaria 3:0 (25:23, 25:18, 25:22)

półfinał
Polska - Rosja 2:3 (25:19, 19:25, 22:25, 25:19, 15:17)

mecz o trzecie miejsce
Polski - Turcja 3:2 (25:21, 17:25, 15:25, 25:20, 15:12) 

finał
Włochy - Rosja 3:2 (24:26, 18:25, 26:24, 25:22, 15:9)

Reprezentacja Polski na ME juniorek w Albanii:

Paulina Zaborowska - rozgrywająca
Natalia Ciesielska - rozgrywająca
Magdalena Stysiak - atakująca
Julia Szczurowska - atakująca
Paulina Damaske - przyjmująca
Zuzanna Górecka - przyjmująca
Oliwia Bałuk - przyjmująca i kapitan zespołu
Aleksandra Gryka - środkowa
Weronika Centka - środkowa
Klaudia Laskowska - środkowa
Karolina Garstka - libero
Monika Jagła - libero

Sztab szkoleniowo-medyczny:

Waldemar Kawka - trener
Ireneusz Waleczek - asystent trenera
Przemysław Kawka - statystyk
Kacper Duda - statystyk i kierownik reprezentacji
Michał Gaca - lekarz
Grzegorz Mastalerz - fizjoterapeuta

Źródło: pzps.pl/EUGENIUSZ ANDREJUK, FOT. CEV

DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice