Gmina Kęty zwiększa wsparcie projektu S.O.S.

  • Publikacja posiada podłączone galerie zdjęć
Obóz siatkarski w Rajczy
dla szóstoklasistów z Gminy Kęty.

W dniach 27-31.01.2014 roku Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 2 w Kętach zorganizował obóz sportowy w miejscowości Rajcza. W obozie ogółem uczestniczyło 32 dzieci, w tym 18 dziewcząt i 14 chłopców tworzących przyszłościową  grupę naborową  do S.O.S. Kety. 

W obozie udział wzięły dzieci z ZSG nr 1, ZSG nr 2 i ZSG nr 3 z Kęt, ZSG Bulowice, ZSP Witkowice, ZSG Nowa Wieś, ZSP Bielany, SP Porąbka i SP Czaniec.

Wypoczynek przeznaczony dla uczniów klas szóstych głównie ze szkół z terenu naszej gminy, którzy pozytywnie przeszli  test kwalifikacyjny, w całości został sfinansowany przez Gminę Kęty.

Celem zgrupowania było zachęcenie dzieci do uprawiania piłki siatkowej i aktywnego spędzania czasu wolnego , w gronie rówieśników, a także kontynuacji szkolenia w klasie sportowej o profilu piłki siatkowej w kęckiej ,,dwójce”. Od września 2012  roku przy ZSG nr 2 Kęty funkcjonuje Siatkarski Ośrodek Szkolny. 

W ramach programu SOS Gmina Kęty finansuje dzieciom będącym w klasie sportowej wyżywienie oraz dojazdy do szkoły, a także wspiera szkołę w działaniach promocyjnych, związanych z  naborem dzieci do klas sportowych.

Pomysłodawcą i kierownikiem obozu był Andrzej Dudek
, a opiekę nad grupami dziewcząt i chłopców sprawowali Anna Pustelnik, Jacek Drozdowski  oraz w drugiej części obozu Tomasz Sysak.

Uczestnicy zimowiska zakwaterowani zostali w budynku Gimnazjum nr 1 w Rajczy. W trakcie obozu trenerzy organizowali głównie zajęcia z piłki siatkowej, które odbywały się w nowej i dobrze wyposażonej hali gimnazjum, a wieczorne gry rozgrywano w sali gimnastycznej umiejscowionej przy budynku szkolnym.

Dwa treningi dziennie poświęcone były na kształtowanie sprawności motorycznej i umiejętności technicznych, a trzecie zajęcia w postaci małych gier służyły doskonaleniu techniki i taktyki gry oraz integracji w grupie. Początkowo młodzież trenowała w grupie dziewcząt i chłopców, a od drugiego dnia zgrupowania wydzielono 2 grupy: początkującą i zaawansowaną, gdzie realizowano zajęcia dostosowane do umiejętności technicznych dzieci.

W trakcie obozu przeprowadzono rozgrywki 1x1, 2x2, 3x3, 4x4, a także turniej mikstów. W czasie zajęć dzieci korzystały ze sprzętu, który otrzymało Gimnazjum nr 2 w Kętach od PZPS w ramach projektu Siatkarskie Ośrodki Szkolne. Ciekawe ćwiczenia i nowe przybory wprowadzane przez prowadzących w trakcie zajęć podnosiły atrakcyjność trudnej do opanowania techniki piłki siatkowej. Nie zawiodła szkolna stołówka, w której jak w roku ubiegłym na dzieci czekały smaczne posiłki.

W czasie wolnym od zajęć sportowych, dzieci spędzały czas na świeżym powietrzu, jeżdżąc  na  ,,ślizgaczach” oraz organizując bitwy na śnieżki. W czwartek  grupa wyjechała do pobliskiej Soblówki, gdzie czekały na nią liczne atrakcje:  kulig, ognisko i świetna zabawa na śniegu.

Był to już trzeci obóz sportowy zorganizowany przez ZSG 2 we współpracy z Gminą Kęty dla naszej młodzieży. Dwa obozy zorganizowano w Rajczy dla uczniów klas szóstych (jeden w roku ubiegłym) oraz jeden w Międzybrodziu dla uczniów I i II klasy sportowej ZSG 2 Kęty, objętych programem Siatkarskie Ośrodki Szkolne.

Obóz w Rajczy, jak i poprzednie zgrupowania dla młodzieży, zarówno w oczach kadry jak i uczestników, zapisał się jako bardzo udany. Dzieci mimo ogromnego wysiłku i pracy jakie włożyły w treningi, były bardzo zadowolone i w większości  myślą o kolejnych treningach i obozach z tej dyscypliny sportu.

W imieniu organizatorów obozu oraz uczestniczącej w nim młodzieży bardzo dziękujemy  Gminie Kęty za wsparcie szkoły w działaniach naborowych do klasy objętej Ogólnopolskim Programem S.O.S. i  umożliwienie organizacji tego rodzaju zgrupowania, które niektórym dzieciom umożliwiło pierwszy tego typu kontakt z tą dyscypliną sportu, a innym pozwoliło na doskonalenie posiadanych już umiejętności z piłki siatkowej.

S.O.S. Kęty

DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice