XVI LETNI EYOF BAŃSKA BYSTRZYCA 2022: REPREZENTACJA U19 W PÓŁFINALE. KADRA U20 ZAGRA O MIEJSCA 5-8

W środę reprezentacja Polski U20 przegrała z Czechami 0:3 (19:25, 16:25, 23:25) w trzecim meczu fazy grupowej XVI Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy Bańska Bystrzyca 2022. To niestety była druga porażka podopiecznych Mateusza Grabdy, którzy stracili szanse na awans do półfinału turnieju. Natomiast reprezentacja Polski kobiet U19 w swoim trzecim spotkaniu pokonała Bułgarię 3:1 (25:14, 20:25, 25:20, 25:23) i z pierwszego miejsca awansowały do półfinału, w którym zmierzy się z Włochami. Półfinałowe spotkanie zostanie rozegrane w piątek o godzinie 16.30.

Czechy – Polska 3:0 (25:19, 25:16, 25:23)
Pierwsza partia spotkania lepiej rozpoczęła się dla drużyny z Czech, która na przerwie technicznej wyszła na prowadzenie 8:4. Pewnie punktował Davis Kollator. Pomimo starań Biało-Czerwoni na drugim czasie tracili do rywali już sześć oczek 10:16. Rywali Polaków należało pochwalić za bardzo dobrą grę na siatce. Ustawiali szczelny blok 21:17. Przeciwnicy do końca kontrolowali grę, wygrywając pewnie do 19.

Wydawało się, że podopieczni Mateusza Grabdy wyciągnęli wnioski z porażki. Początek drugiej partii był bardziej wyrównany 6:8. Ważne oczka zdobywał Tytus Nowik i Piotr Śliwka. Jednak chwilę później siatkarze z Czech włączyli przysłowiowy piąty bieg. Nie zwalniali ręki w polu serwisowym oraz byli nie do zatrzymania w kontrze 16:8. Takiej straty polski zespół nie był już w stanie odrobić. Reprezentacja Czech małym nakładem sił zwyciężyła 25:16.

Z trzech rozegranych setów ten ostatni był najbardziej zacięty. Co prawda, w pierwszych akcjach lepiej spisywali się Czesi 8:5. Punkty dla swojej drużyny zdobywał Daniel Fabiković oraz Jakub Ureś. Na drugiej przerwie Biało-Czerwoni tracili do rywali tylko jeden punkt 15:16. Nasz zespół grał w tym fragmencie naprawdę dobrą i równą siatkówkę 20:21. Końcówka trzeciej odsłony była nerwowa. W kluczowych momentach więcej zimnej krwi zachowali zawodnicy z Czech, którzy wygrali 25:23 i cały mecz 3:0.

Program i wyniki turnieju EYOF U20 – mężczyzn
25 lipca (poniedziałek)
Belgia – Polska 3:2 (25:23, 25:22, 23:25, 17:25, 15:7)
26 lipca (wtorek)
Turcja – Polska 0:3 (23:25, 12:25, 21:25)

Mecze finałowe oraz mecze o poszczególne lokaty

Polska – Bułgaria 3:1 (25:14, 20:25, 25:20, 25:23)
Podopieczne Wiesława Popika bardzo dobrze rozpoczęły środowy mecz przeciwko Bułgarkom. Punktowały rywalki w każdym elemencie, zwyciężając małym nakładem sił do 14.

Drugi set był bardziej wyrównany. Drużyna z Bułgarii nie miała zamiaru złożyć broni. Przeciwniczki Biało-Czerwonych dużo lepiej spisywały się w obronie i kontrataku. Dzięki temu w końcowej fazie udało się im zbudować przewagę i utrzymać ją do końca 25:20.

Trzecia partia była kopią drugiej. Z tą różnicą, że to polskie zawodniczki wypracowały kilka oczek przewagi. Nasze reprezentantki wystrzegały się prostych błędów i w końcówce przechyliły szalę na swoja stronę, wygrywając 25:20.

Kolejna część meczu była najbardziej wyrównana i zacięta. Co ważne, w najważniejszych fragmentach spokój i opanowanie zachowały siatkarki prowadzone przez Wiesława Popika. To pozwoliło im zwyciężyć w tym secie do 23 i całym meczu 3:1.

Reprezentacja Polski w piątkowym półfinale zmierzy się z Włochami. Początek meczu o godzinie 16.30.