PODSUMOWANIE 2020: AWANS JUNIOREK MŁODSZYCH NA MŚ

28 listopada 2019 roku Polska przegrała w Tbilisi z Rosją 0:3 (16:25, 25:27, 6:25) w finałowym meczu mistrzostw Europy Wschodniej (EEVZA) dziewcząt. Oba zespoły wygrały rywalizację w grupach. Zwycięzca tego spotkania awansował do finałowego turnieju kontynentalnego czempionatu U17 w Podgoricy (Czarnogóra), który ostatecznie rozegrany został od 1 do 9 października.

Polska miała zagrać w barażach, które zaplanowano od 23 kwietnia do 3 maja. Jednak z powodu pandemii koronawirusa zostały one odwołane. O udziale w turnieju miały decydować miejsca w rankingu Europejskiej Konfederacji Siatkówki. Biało-czerwone znajdowały się poza miejscami premiowanymi awansem. Jednak z powodu wycofania się z turnieju wyżej notowanych drużyn CEV potwierdziła udział reprezentacji Polski U17 w czempionacie. Biało-czerwone zajęły miejsce Finlandii.

Trójka medalistek - Rosja, Turcja, Serbia oraz czwarte Włoszki były poza zasięgiem grających w Podgoricy drużyn. Z pozostałymi drużyna Andrzeja Pecia walczyła jak równy z równym  i niewiele brakowało, żeby zajęła piąte miejsce. W decydującym meczu minimalnie przegrała z Rumunią, którą pewnie pokonała w grupie.

Wyniki - faza grupowa:
Polska – Rosja 1:3 (25:23, 21:25, 21:25, 16:25)
Polska – Serbia 0:3 (14:25, 21:25, 14:25)
Polska - Białoruś 1:3 (20:25, 26:28, 25:23, 22:25)
Polska - Rumunia 3:0 (25:23, 25:19, 25:17)

o miejsca 5-8
Polska – Słowacja 3:1 (23:25, 25:23, 25:20, 25:20)
Rumunia -  Słowenia 3:2 (25:17, 23:25, 21:25, 25:14, 9:15)

półfinały
Turcja – Serbia 3:1 (18:25, 25:21, 26:24, 25:20)
Rosja – Włochy 3:0 (25:17, 25:22, 25:16)

Wyniki decydujących spotkań:

finał
Rosja - Turcja 3:1 (20:25, 25:16, 25:12, 25:23)

o brązowy medal
Serbia - 3:1 (22:25, 25:16, 25:18, 25:20)

o 5. miejsce
Rumunia – Polska 3:2 (21:25, 25:20, 25:21, 22:25, 15:10)

o 7. miejsce
Słowenia – Słowacja 3:1 (25:18, 25:19, 19:25, 25:18)