Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /admin/_core/f_page.php on line 9585

MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ JUNIOREK GOLENIÓW CUP W LATACH 1998-2010

  • Publikacja posiada podłączone galerie zdjęć


W 1997 roku w Goleniowie oddano do użytku halę sportową , jedną z największych  w tym okres w  województwie Zachodniopomorskim.

 

Wychowanka goleniowskiego klubu sportowego " BARNIM" Joanna Staniucha została powołana do kadry narodowej juniorek.

To przesądziło o przyjęciu na siebie tak wielkiego wezwania jakim było zorganizowanie tak dużej imprezy - międzynarodowego turnieju w piłce siatkowej juniorek " Goleniów CUP"

   

Po rozmowach organizatorów z Dyrektorem i trenerami Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Sosnowcu w uzgodnieniu z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej w Warszawie zleciła oficjalnie zorganizowania i przeprowadzenie międzynarodowego turnieju juniorek , który w założeniach  miał być największym na przestrzeni kilkudziesięciu lat turniejem juniorek tego  typu w Polsce.

 

Oto w maju zostanie tu przeprowadzony wielki turniej juniorek w siatkówce "CUP 98" , który na stałe ma wejść do kalendarz goleniowskich i polskich imprez..I turniej odbył się w dniach 14-17 maja 1998  z udziałem 7 reprezentacji narodowych : Chorwacja ,Czechy , Francja , Finlandia , Niemcy . Słowacja oraz Polska . Na turnieju reprezentacja Polski została podzielona na dwa zespoły Polska A i Polsk B. Zagrały w nim reprezentantki naszego regionu . W zespole A –Joanna Staniucha , rodowita goleniowianka ,natomiast w zespole B –Dominika Sieradzan , mieszkanka Stargardu

Kadra Polski liczyła 19 zawodniczek , z tego 16 to uczennice Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Sosnowcu . Obecni też byli znani szkoleniowcy : Andrzej Niemczyk i Jerzy Matlak.

I turniej siatkówki oczekiwania wszystkich kibiców którzy w komplecie stawili się w pięknej goleniowskiej hali , oglądając wiele  emocjonujących i stających na wysokim poziomie spotkań , które miały okazję przetarcia się przed Mistrzostwami Europy.

Zwyciężczyniami I edycji została reprezentacja Polski A , drugie miejsce Polska B ,trzecie Czechy ,czwarte Finlandia , piąte Chorwacja ,szóste Francja , siódme Niemcy i ósme Słowacja.

Najlepszą rozgrywającą  została Jana Simankova  z Czech, najlepszą  atakującą Joanna Staniucha i najwszechstronniejszą  Saara Lokkanen z Finlandii.

Skład zespołu Polski A : Szkudlarek Wioletta , Mroczkowska Katarzyna ,Pycia Sylwia ,Bełcik Izabela, Przybysz Aleksandra , Gierejkiewicz Sabina, Staniucha Joanna , Łabuz Izabela , Barbachowska Mariola , Jaszewska Katarzyna .

Polska B wystąpiła w składzie : Zając Karolina ,Piątkowska Ewa , Solipiwko Marta ,Rosner Milena , Król Aleksandra , Sieradzan Dominika , Rejmus Emilia , Biel Katarzyna , Leszczyńska Wioletta . Trener I Krzysztof Leszczyński ,  II trener Ryszarda Leszczyńska , trener odnowy Kazimierz Żuda.

 

Po raz drugi w dniach 13-16 maja 1999 roku rozegrano siatkarski  turniej junziorek „Goleniów CUP 99 . W tym roku była to najmocniej obsadzona impreza Nad  Iną zaprezentowały się mistrzynie Europy –Włoszki , brązowe medalistki Mistrzostw Europy Czeszki , piąta drużyna starego kontynentu – Polska oraz drużyny Grecja , Finlandia oraz  po raz pierwszy tę imprezę swoją obecnością zaszczycił zespół

spoza Europy – reprezentacja Australii przygotowujący się do Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 roku.

Pierwsze miejsce zajęła reprezentacja Włoch , druga lokata przypadła drużynie Czech  , trzecie miejsce Polska , czwarta Finlandia , piąte Australia , szóste Grecja .

Nagrody indywidualne : najlepiej atakująca Nadia Centoni z Włoch , najlepsza rozgrywająca Jana Simankova  z Czech i najwszechstronniejsza  Aleksandra Przybysz z reprezentacji Polski.

Skład reprezentacji Polski : Mroczkowska Katarzyna , Pycia Sylwia , Bełcik Izabela , Przybysz Aleksandra , Staniucha Joanna , Barbachowska Mariola , Solipiwko Marta , Rosner Milena, Rejmus Emilia , Biel Katarzyna ,  Leszczyńska Wioletta , Szkudlarek Wioletta , Zając Karolina , Sieradzan Dominika . Pierwszy trener Krzysztof Leszczyński , drugi trener Ryszarda Leszczyńska , trener odnowy Kazimierz Żmuda.

 

W  dniach  12-14 maja 2020 roku po raz trzeci  zorganizowano turniej juniorek w  piłce siatkowej    „Goleniów CUP 2000 z udziałem czterech reprezentacji narodowych   Francja , Czechy , Niemcy oraz Polska.  Od tego roku turniej na stałe wszedł do Kalendarza Imprez Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Turniej wygrała reprezentacja  Niemiec , druga lokata przypadła reprezentacji Polski . Reprezentantki Francji musiały zadowolić miejscem trzecim , na czwarty miejscu sklasyfikowane zostały Czeszki.

 

Wzorem lat poprzednich na zakończenie III edycji turnieju „ Goleniów CUP 2000” nagrodzono najlepsze zawodniczki turnieju . Najlepiej atakującą wybrano Janę Senkową z Czech , najlepiej rozgrywającą została Adina Hince z Niemiec , najwszechstronniejszą zawodniczką została Anna Rybaczewski z Francji.

 

Skład drużyny polski : Drzewiczuk Agnieszka , Bambre Natalia  , Barbachowska Mariola , Szajek Alicja , Trała Monika , Skowrońska Katarzyna , Pluta Marta ,Wożniakowska Anna ,Godos Magdalena ,Baran Kinga , Nykiel Elżbieta , Miś Wioletta , Leszczyńska Wioletta.

Trener I – Jacek Skrok , trener II – Andrzej Peć , trener odnowy Mariusz Błosik.

 

Starostwo Powiatowe kontynuując wcześniejsze tradycje zorganizowało w dniach  11-13 maja 2001 roku IV edycję turnieju piłki siatkowej „ Goleniów CUP 2001”. Udział

W tej edycji wzięły reprezentacje Czech , Francji , Niemiec i Polski , która została  podzielona na Polska I i Polska II.

Miejsce I zajęła reprezentacja Polski I otrzymując puchar Starosty Powiatu Goleniowskiego , II miejsce i Puchar Burmistrz Gminy Goleniów reprezentacja Niemiec , brązowe medale i puchar Prezesa PZPS przypadł reprezentacji Czech. Miejsce czwarte zajęła drużyna z Francji , piata lokata przypadła reprezentacji kadetek Polski.

Nagrody indywidualne otrzymały , najlepiej atakująca Monika Trała z Polski I , najlepszą rozgrywającą wybrano Olgę Senkową z Czech , najwszechstronniejszą zawodniczką została Regina Buchard z Niemiec . Trenerzy wyróżnili najlepsze zawodniczki w swoich zespołach  : Martinę Frankową z Czech ,Brot Mari z Francji , Kornelię Dumler z Niemiec , Annę Barańską z Polski I oraz Annę Podolec z Polski II , najwszechstronniejszą zawodniczką z reprezentacji Polski została Natalia Bamber.


V edycja turnieju  „ Goleniów COP 2002 odbyła się w terminie 17-19 maja 2002 z udziałem sześciu reprezentacji narodowych : Francja , Niemcy ,  , Czechy , Włochy i Polska I i Polska II . W poprzednich edycjach w turnieju uczestniczyło już dziesięć reprezentacji narodowych juniorek. Rekordzistkami były juniorki Polski i Czech , które brały udział we wszystkich turniejach .Trzykrotnie gościły u nas Niemki , Francuzki , a dwukrotnie Finki i Włoszki.

Pierwsze miejsce i puchar Starosty Powiatowego zdobyła reprezentacja Włoch , II – miejsce i Puchar Burmistrza Gminy Goleniów przypadł w udziale Niemką , miejsce  - III  Polska  I , Czechy miejsce czwarte  , na piątym miejscu sklasyfikowano Francję  , szósta lokat przypadła Polsce II .

Na zakończenie V edycji turnieju zgodnie z tradycją nagrodzone zostały najlepsze zawodniczki .Najlepiej atakującą wybrano Izabelę Żebrowską z Polski I , najlepszą rozgrywającą została Kathleen Weiss – Niemcy . Tytuł najwszechstronniejszej zawodniczki turnieju przypadł  Marcie Konfalonieri z Włoch . Zawodniczki wytypowane przez trenerów w swoich ekipach to : Michaela Dolezalo – Czechy , Lucie  Arnaud – Francja , Grit Muller –Niemcy , Klara Di Julio – Włochy , Anna  Podolec –Polska I , Bogumiła Barańska – Polska II.

Skład reprezentacji Polski I : Barańska Anna , Buławczyk Gabriela , Podolec Anna , Welna Katarzyna , Ordak Justyna , Kaczor Joanna , Żebrowska Izabela , Sawicka Agata , Mitręga Agnieszka , Skorupa Katarzyna , Chojnacka Anita , Gomuła Paulina .Węcławek Edyta , Śiemiątkowska Marta , Wojcieska Sylwia , Łebkowska Magdalena .  Trener I –Andrzej Peć , trener II – Mariusz Pieczonka , trener odnowy – Kazimierz  Żmuda.

Sklad reprezentacji Polski II :Toborek Ewelina , Manikowska Anna , Cieśla Małgorzata , Szymańska Marta , Wysocka Katarzyna , Bednarek Agnieszka , Zaroślińska Katarzyna , Kobylec Ewa , Barańska Bogumiła ,Kasprzak Kinga , Tomsia Berenika , Nastały Aleksandra , Szura Ewelina , Dutkiewicz Paulina , Wrzesińska Marta .

Trenerzy : trener I Mariusz Łobacz  , trener II Wojciech Kasza , trener odnowy Banyś Tomasz.

 

 

Koordynator wojewódzki SOS

     Jan Staniucha

 

 Na podstawie materiałów OSiR w Goleniowie zawartych w pracy magisterskiej Michała Staniuchy.

MIĘDZYNARODOWE MŁODZIEŻOWE TURNIEJE PIŁKI SIATKOWEJ „GOLENIÓW CUP” W GOLENIOWIE W LATACH 1998 – 2010


DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice