ZA NAMI JESIENNE SZKOLENIA TRENERÓW SIATKARSKICH OŚRODKÓW SZKOLNYCH


W dniach 5-7 oraz 26-28 listopada odbyły się na obiektach Ośrodka Przygotowań Olimpijskich COS w Spale cztery sesje szkolenia dla trenerów Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Każdy panel poświęcony był  innej   grupie   wiekowej.   Dwa   pierwsze dotyczyły   pracy   z   grupami  minisiatkówki, kolejne szkolenia pracy z młodzieżą w wieku juniora młodszego i juniora. W sumie 600 nauczycieli i trenerów uczestniczyło w zajęciach poświęconych doskonaleniu umiejętności i aktualizacji wiedzy. Dla niektórych było to spełnianie wymagań programowych, dla większości poszukiwanie inspiracji do dalszej pracy.

Szkolenia te mają również aspekt integrujący nowych nauczycieli z SOS oraz motywujący trenerów poprzez pokazanie, że PZPS inwestuje w ich rozwój zawodowy. To z kolei może wpływać pozytywnie na ich zaangażowanie i chęć rozwoju.

Na   wykładowców   wybieramy   ludzi   z   pasją   zarażających   swoim   entuzjazmem.   Szukamy   do prowadzenia zajęć trenerów, którzy wykazują empatię, ponieważ są bardziej skuteczni w zrozumieniu potrzeb uczestników, co pozwala lepiej dostosować trening do ich oczekiwań.

Po raz kolejny drążymy temat kompetencji miękkich. Trenerzy uczą się skutecznej komunikacji z grupą oraz budowania pozytywnych relacji z zawodnikami, jak również umiejętności słuchania, zadawania pytań   i   radzenia   sobie   z   ewentualnymi   konfliktami.   Tutaj   prelegentami   byli   Kacper   Lachowicz, Przemysław   Pieczyński   i   Marcin   Kochanowski   współpracujący   z   trenerami   SMS  PZPS Spała.  


24961c

Przemysław Pieczyński zorganizował   na   „Whatsupp”   grupę   SOS   „wspierajmy   się”   i   od   kilku   lat   codziennie   umieszcza motywujące afirmacje. Niesamowity wyczyn.   Kacper Lachowicz, to trener, komentator, motywator. Łatwiej powiedzieć czego nie robił niż o jego pracy. Chce trafiać poprzez koszykówkę do młodzieży. Jego pasja przelewa się na słuchaczy. W tym wszystkim chodzi nam o uzyskanie pozytywnego nastawienie trenerów do tego co robią, gdyż to samo działanie z takim nastawieniem daje dużo lepsze rezultaty.

Atrakcją szkolenia dla trenerów najmłodszych grup była relacja Artura Sierzchuły i Dawida Michora z ich pobytu na CEV Coaches Convention 2023 w Sofii. Nowe, stare spojrzenie na zajęcia minisiatkówki „od gry do ćwiczeń” jest aktualne cały czas, chociaż droga „od pomysłu do przemysłu” jeszcze daleka. Ekspresyjny pokaz zajęć dla najmłodszych w wykonaniu Grzegorza Wisza i  Michała Łukowicza splatały się z żywą reakcją dziewcząt SOS z Tomaszowa Mazowieckiego.

Krzysztof Filipowicz od lat przyjeżdża tutaj ze swoimi dziewczętami, które uczestniczą w zajęciach pokazowych. Prezentują zawsze wysokie umiejętności i zaangażowanie, jakby chciały podziękować swojemu trenerowi, który z ławki  lekkim uśmiechem kwituje ich dobre zagrania. Zdobył właściwie wszystkie medale, chciał na emeryturze kończyć swoją przygodę z siatkówką, ale jak inni trenerzy pasjonaci: jeszcze rok, jeszcze dwa, a później lata się nie liczą.

W   kolejnych   sesjach,   od   minisiatkówki   do   juniora,   wiodącym   elementem   był   pokaz   zajęć praktycznych. Uczestniczyli w nich: Dawid Michor i Adam Matyński, Dawid Hołda i Dariusz Luks oraz Dominik Hajduk i Marcin Patyk, pracujący kolejno w Stężycy, Jastrzębiu i Poznaniu. Po przedstawieniu struktury pracy w swoich ośrodkach trenerzy przedstawiali założenia metodycznie w nauce różnych elementów gry, zarówno w fazie ataku jak i kontrataku.

Zajęcia   z   motoryki   są   nieodłącznym   punktem   naszych   szkoleń.   Swój   program   autorski   dla najmłodszych przedstawił Adam Matyński pracujący na co dzień z młodzieżą w Stężycy. „Budowanie zawodnika” zaprezentowane przez dr Łukasza Oleksego w teorii i praktyce, to propozycja nie tylko dla starszej młodzieży. Sporo nowego podejścia do starych zagadnień. Przekonywująco i z humorem. Trudno   to   szybko   ogarnąć.   Pomocne   będzie   zapewne   powtórne   obejrzenie   nagrań   wideo umieszczanych na stronie www.młodziezowasiatkowka.pl


24961d

Wiele spraw związanych z działalnością SMS PZPS Spała przybliżył nam dyrektor tej szkoły Jacek Matuszkiewicz. Śledzenie postępów edukacyjnych uczniów, dostosowanie programów nauczania do ich  indywidualnych  potrzeb  oraz  monitorowanie  równowagi między  osiągnięciami sportowymi a edukacyjnymi, to niełatwe zadanie. Do tego dochodzi budowanie partnerstwa z rodzicami w celu lepszego wsparcia rozwoju uczniów.

W przyszłości chcemy organizować szkolenia w taki sposób, aby trenerzy mieli jeszcze więcej okazji do praktycznego stosowania zdobytej wiedzy i umiejętności. W rezultacie pomoże to podnieść jakość naszych działań, co ma bezpośredni wpływ na rozwój umiejętności nauczycieli i trenerów.

Sponsorem Programu SOS jest PKN ORLEN.

Źródło: pzps.pl/ KP, fot. Puha-Volley

DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice