WRACAJĄ STACJONARNE SZKOLENIA SOS


Jesienne szkolenia dla nauczycieli Siatkarskich Ośrodków Szkolnych gromadziły corocznie około 600  trenerów całej Polski. Początkowo na kolejne tury przyjeżdżali trenerzy danego regionu  później podział uwzględniał poziom grup z jakimi pracowali nauczyciele. Jeszcze później przyszła pandemia i czuliśmy się jakby odebrano nam coś wartościowego, jakiś element naszego Programu, który dawał nam poczucie wspólnoty, był listą obecności: oto jesteśmy… gotowi na dalsze wyzwania,  naładowani nową wiedzą, zmotywowani do działania.

Kolejne webinary czasu koronowirusa były ledwie surogatem prawdziwych relacji, ale dawały poczucie kontrolowania sytuacji i nadzieję, że wkrótce powróci normalność.

W relacjach pomiędzy trenerami jak mantra wracał temat unifikacji szkolenia. Mijały czasy, gdy trenerzy rzadko  dzielili się swoją wiedzą- może nie byli pewni własnych umiejętności lub traktowali je jako element przewagi nad rywalem.

Dzisiejszy trener chętniej występuje publicznie, dzieli się swoimi przemyśleniami i ma odwagę bronić swojego zdania. Wiedza internetowa stała się dostępna dla każdego, no może trochę mniej dla słabo znających język angielski. Pozostaje pytanie, co wybrać z tego gąszczu informacji, jaka ścieżka jest właściwa. Dlatego nadal pozostają ważne spotkania i konferencje na których można zdefiniować podstawowe założenia szkoleniowe w pracy z młodzieżą i porozmawiać o problemach.

Od 13 listopada 2022 roku wznawiamy szkolenia dla nauczycieli realizujących Program SOS. Na pierwszą turę (13-15 listopada w OPO COS Spała) zapraszamy  nauczycieli minisiatkówki, a na kolejne trzy dwudniowe szkolenia trenerów prowadzących grupy od młodzika do juniora.

W tym cyklu szkolenia dużą wagę przykładać będziemy do kompetencji „miękkich” trenera. Prawdziwą sztuką jest prowadzenie zawodnika i zespołu w pełnym zrozumieniu ich potrzeb,co w konsekwencji pozwala na uruchomienie całego indywidualnego potencjału umiejętności. Będzie to próba oderwania się od pokutującego obrazu trenera, który w niewystarczającym stopniu dba o sferę psychospołeczną oraz poświęca zbyt mało uwagi na nauczanie techniki indywidualnej.

Profesor Tomasz Niźnikowski pokaże jak można w szkoleniu siatkarzy wykorzystać inne dyscypliny sportu. Nasi trenerzy Michał Łukowicz i Marcin Dobrowolski świeżo po międzynarodowej konferencji szkoleniowej organizowanej przez CEV opowiedzą o trendach w nauczaniu najmłodszych, a Przemek Pieczyński nawiąże do pasji trenera jako podstawowego elementu skutecznego szkolenia.

W kolejnych turach Trenerzy Główni SMS PZPS w Szczyrku i Spale Andrzej Peć i Sebastian Pawlik zaprezentują elementy treningu indywidualnego na pozycjach, a Dawid Michor przedstawi koncepcje szkolenia w swoim Ośrodku w Stężycy.

Bartek Groffik i Piotr Olenderek przedstawią sposoby monitorowania treningu motorycznego i siatkarskiego pod kątem wykorzystania danych w treningu, a dr. Piotr Wiśnik wskaże na szybkościowe aspekty w rozwoju siatkarza.

Trenerzy SOS Artur Sierzchuła i Maciej Kromrych będą wskazywać, że dobrze nauczany zespół to ten, który dokonuje właściwych wyborów na bazie obserwacji (taktyka indywidualna) i współpracuje z trenerem w zakresie taktyki zespołowej. Psycholog Tamara Majos poruszy sprawę właściwej komunikacji jako niezbędnego warunku osiągnięcia celu.

Całość spina podstawowy motyw Programu SOS dotyczący treningu indywidualnego pokazujący potrzebę dalszej pracy nad wdrażaniem jednolitego systemu nauczania indywidualnych elementów technicznych ze wsparciem rozwoju psychospołecznego.

Nie może też obejść się od pewnego posumowania  10 letniej działalności do czego nawiąże szef SOS Waldemar Wspaniały.

Sponsorem Programu SOS jest PKN ORLEN.

Źródło: pzps.pl/ KP

DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice