MŚ U21: POLSKA - BUŁGARIA 3:2 I JEST PÓŁFINAŁ

Polscy siatkarze w mistrzostwach świata U21 kroczą od zwycięstwa do zwycięstwa. W meczu drugiej rundy czempionatu odnieśli kolejne zwycięstwo. Tym razem pokonali Bułgarię 3:2, odwracając wynik z 0:2. Zespół trenera Daniela Plińskiego tym samym wywalczył awans do półfinału.

Polska - Bułgaria 3:2 (21:25, 23:25, 25:22, 25:22, 15:12)

Podczas pierwszego etapu rywalizacji polscy siatkarze pokonali Kubę 3:1, Bahrajn 3:0 i Bułgarię 3:1. W następnej rundzie zwyciężyli Brazylię 3:1.Bułgaria doznała już dwóch porażek. Drugą zanotowała z Rosją 0:3.

Rywale mieli inicjatywę w pierwszym secie. Prowadzili m.in. 9:6, 16:11 oraz 19:14. Polski zespół nie ustrzegł się błędów. Punktowali Gomuła i Czerwiński, zdobywając po 4 pkt. Druga partia była wyrównana od początku do końca. Rzadko, której drużynie udało się uzyskać przewagę dwóch punktów. Zwykle walka toczyła się punkt za punkt. Bułgarzy prowadzili 15:13. Polska wyrównała na 16:16. W końcówce było dużo walki. Od stanu po 22 rywale zdobyli dwa punkty. Polski zespół obronił piłkę setową, ale po drugiej partia zakończyła się 23:25.

Dwie następne partie polski zespół rozstrzygnął po 25:22 na swoją korzyść. Na początku trzeciej narzucił rywalom swój styl gry, prowadząc 7:2. To ustawiło przebieg rywalizacji w kolejnych partiach. Podopieczni trenera Daniela Plińskiego nie spuszczali z tonu - 14:9 i 17:12. W końcówce Bułgarzy otrząsnęli się z przewagi, zaczęli zmniejszać straty, ale wygrana polskiego zespołu była bezpieczna. Przebieg czwartej partii była podobna. W jej połowie przewaga Polaków była wyraźna 18:11. W końcówce zaczęła zmniejszać 23:21, ale Biało-Czerwoni nie mieli problemów z doprowadzeniem do tie-breaka.

Piąty set był również pełen walki z dobrą końcówką polskiego zespołu. Bułgarzy prowadzili m.in. 4:2, 6:4 i 10:8. Biało-Czerwoni wyrównali na po 10 i od stanu 12:12 już tylko oni zdobywali punkty. W końcówce wygrali kluczowe akcje. Był atak Dawida Dulskiego, a następnie as serwisowy Jakuba Strulaka. Autowy atak rywali przyniósł Polsce decydujący punkt.

Polska: Jakub Czerwiński, Dawid Pawlun, Jakub Strulak, Karol Urbanowicz, Dawid Dulski, Michał Gierzot – Maciej Nowowsiak (libero) oraz Bartosz Gomułka, Antoni Kwasigroch, Igor Gniecki, Adrian Markiewicz. Trener: Daniel Pliński.
Bułgaria: Samuil Valchinov, Denis Karyagin, Lazar Bouchkov, Nikolay Zahariev, Lyuboslav Telkiyski, Aleksandar Nikolov – Simeon Dobrev (libero) oraz Stoil Palev, Tsvetoslav Nikolovski, Rusi Zhelev, Georgi Tatarov. Trener: Nayden Naydenov..