MŚ U21: POLSKA - BRAZYLIA 3:1

Reprezentacja Polski juniorów rozpoczęła zmagania w kolejnej rundzie mistrzostw świata U21. Na dobry początek Polacy pokonali Brazylijczyków 3:1 (28:26, 25:23, 19:25, 25:23).

Do 2.rundy czempionatu Polacy awansowali z 1.miejsca w grupie B. Teraz wraz z Brazylią, Rosją i Bułgarią stworzyli nową grupę F i na inaugurację kolejnej fazy zmagań zmierzyli się z Canarinhos. Historia spotkań przemawia na korzyść rywali.

Polska – Brazylia 3:1 (28:26, 25:23, 19:25, 25:23)

Odsłonę inauguracyjną starcia z Brazylią nasi siatkarze rozpoczęli bardzo dobrze i szybko wyszli na prowadzenie. Niestety wraz z rozwojem seta rywale Biało-Czerwonych rozpędzali się w polu serwisowym i nakładali na Polaków coraz większą presję. Trudności w przyjęciu mściły się w przeciągniętych lub niedokładnych piłkach rozgrywanych przez Dawida Pawluna, a to z kolei odbijało się na skuteczności w ataku. Na szczęście jednak w końcówce reprezentacja Polski złapała drugi oddech, przede wszystkim dzięki bardzo dobrym serwisom Antoniego Kwasigrocha. Po emocjonującej grze na przewagi i udanych kontrach zawodników Daniela Plińskiego, to polscy kadrowicze cieszyli się ze zwycięstwa.

Drugi set miał bardzo emocjonujący przebieg i był pełen naprawdę ciekawych wymian. Obie drużyny popisywały się ofiarnymi obronami i atomowymi atakami. Na korzyść Polaków przemawiała skuteczna gra w bloku, która dawała o sobie znać w newralgicznych momentach i przynosiła ważne punkty. W końcówce Brazylijczycy wygrali długą akcję, co dodało im motywacji. Chwilę potem posłali punktową zagrywkę, niebezpiecznie zmniejszając dystans między obiema drużynami. Szczęśliwie w kolejnej akcji zagrali piłkę na aut, dzięki czemu Biało-Czerwoni zapisali na swoim koncie kolejną odsłonę.

W trzeciej partii reprezentanci Brazylii czuli, że nie mają już nic do stracenia i ten set rozpoczęli ze znacznie większą dynamiką. Na boisku trener Giovane Farinazzo Gavio zdecydował się dokonać zmian, które przyniosły efekt. Brazylijczycy grali szybko i skutecznie, dokładając punkty w każdym elemencie. Niestety nasi kadrowicze nie ustrzegli się błędów własnych, a autowy atak z pipe posłany przez Jakuba Czerwińskiego oficjalnie zakończył tę część meczu.

Czwarty set był najbardziej wyrównany, a oba zespoły grały punkt za punkt. Losy tej odsłony ważyły się do samego końca, choć trzeba przyznać, że to Polacy cały czas byli pół kroku przed rywalami. Kiedy wydawało się, że spotkanie zamknął szczelny blok Biało-Czerwonych, sędziowie dostrzegli dotknięcie siatki przez Jakuba Czerwińskiego i przyznali punkt rywalom. W kolejnej odsłonie przyjmujący naszej reprezentacji zrehabilitował się i skuteczny atakiem przesądził o losach tego meczu. Najwięcej punktów w spotkaniu po raz kolejny zanotował Michał Gierżot, który tym razem zapisał na swoim koncie 22 „oczka”.

We wtorek reprezentacja Polski zmierzy się z Bułgarią (początek o 18:00), natomiast w środę zetrze się z Rosją (start godzina 12:00).

Polska: Jakub Strulak, Dawid Pawlun, Jakub Czerwiński, Karol Urbanowicz, Michał Gierżot, Dawid Dulski, Maciej Nowowsiak (L) – Bartosz Gomułka, Antoni Kwasigroch. Trener: Daniel Pliński.

Brazylia: Darlan Ferreira Souza, Gustavo Andre Orlando, Adriano Fernandes P.X. Cavalcante, Paulo Vinicios Ferreira de Silva, Leonardo Henrique Andrade, Guilherme Rech, Pedro Henrique Tomasi (L) – Guilherme Sabino Alexandre, Felipe Caputi Varela, Kelvi Geovani de Camargo, Rafael Forster Da Paz, Arthur Bento Buczmiejuk. Trener: Giovane Farinazzo Gavio

Źródło: pzps.pl/ Anna Daniluk, fot. FIVB