ME U22 – DZIEŃ 3

W czwartek osiem drużyn mistrzostw Europy U22 Mężczyzn, które od wtorku do niedzieli rozgrywane są w Arenie Jaskółka w Tarnowie zakończą zmagania w fazie grupowej turnieju. W grupie drugiej Turcja wygrała z Czarnogórą 3:0, a Włochy pokonały Holandię również 3:0. Tym samym to właśnie Włosi i Turcy awansowali do półfinału. W grupie pierwszej natomiast z kompletem trzech zwycięstw Francja zapewniła sobie miejsce w najlepszej czwórce. Dzień zakończy niezwykle ważne starcie Polski z Austrią. Pierwszy gwizdek spotkania Biało-Czerwonych zaplanowano na godzinę 19.30. Partnerem turnieju jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Turcja - Czarnogóra 3:0 (25:22, 25:17, 25:21)
Turcja przystąpiła do czwartkowego meczu w bardzo dobrych humorach. Środowe zwycięstwo nad Holandią 3:2 sprawiło, że miała jeszcze szanse na awans do najlepszej czwórki turnieju. Warunek był jeden - musiała pokonać Czarnogórców za trzy punkty i czekać na rozstrzygnięcie spotkania Holandia - Włochy. Pierwsze akcje były równe 5:5. W dalszej części podopieczni Leventa Matmericli zbudowali sobie kilkupunktową przewagę 16:10. Świetnie zagrywał Mirza Lagumdzija. Co prawda, zespół z Czarnogóry odrobił kilka oczek, ale ostatnie słowo należało do Turków.

Drużyna znad Bosforu poszła za ciosem i w kolejnym secie ani przez moment nie zwalniała ręki w polu serwisowym oraz ataku 8:5 i 16:10. Bardzo dobre spotkanie rozgrywał Cafer Kirkit oraz Ahmet Tumer. Z kolei w końcowej fazie nie do zatrzymania był Kaan Gurbuz. Turcja pewnie zwyciężyła 25:17.

Trzecia odsłona meczu była już znacznie bardziej wyrównana 10 :10 i 16:16. Zespół Czarnogóry robił, co tylko w jego mocy, aby przedłużyć to spotkanie. Jednak proste błędy w końcówce sprawiły, że to team Turkiye wygrał ostatniego seta do 21 i cały mecz 3:0. Ten pojedynek udanym atakiem zakończył Lagumdzija.

Francja - Serbia 3:2 (27:29, 25:18, 25:19, 16:25, 15:12)
Drugi czwartkowy mecz w polskiej grupie miał ogromne znaczenie przed wieczornym starciem Polski z Austrią. Trójkolorowi przystąpili do spotkania z dwoma zwycięstwami na koncie i jeśli chcieli utrzymać pierwszą lokatę przed półfinałem nie mogli sobie pozwolić na porażkę. Dla Serbów był to z kolei mecz ostatniej szansy. Początek tego pojedynku lepiej zaczął się dla podpiecznych Igora Żakicia 8:5. Jednak Francuzi dzięki dobrej obronie w polu i udanym kontratakom odrobili straty, a nawet wyszli na prowadzenie 16:14. Do końca toczyła się zacięta walka o każdy punkt. Ostatecznie nerwową grę na przewagi na swoją stronę rozstrzygnęli Serbowie, którzy zagrali dobrze blokiem.

Podopieczni Stephane Sapinart nie mieli zamiaru tani sprzedać skóry w tym starciu. Od drugieogo seta zaczęli grać znacznie lepszą siatkówkę. Dało się zauważyć, że podejmowali pełne ryzyko w polu serwisowym 15:11. Bardzo im się to opłaciło, bo wygrali dość pewnie tego seta do 18.

Trzecia odsłona spotkania była dość równa 8:8. Wynik tej partii rozstrzygnął się w końcówce, w której to francuscy siatkarze wystrzegli się prostych błędów, zwyciężając 25:19.

Serbia nie składała broni. Czwartego seta zaczęła z wysokiego "c". Kapitalną serią zagrywek popisał się Milos Bojovic. Trójkolorowi starali się odrobić straty, ale do końca warunki gry dyktowali zawodnicy z Serbii. Bezapelacyjnym liderem Serbów był Dusan Nikolić, który po czterech setach miał już na koncie 24 punkty.

Tie-breaka obie drużyny zaczęły od równej gry punkt za punkt 3:3. Przed zamianą stron Francuzi zdołali wypracować dwa oczka przewagi 8:6. Dużo lepiej spisywali się w obronie i kontrataku. Reprezentacji Serbii nie można było odmówić waleczności, ale ostatnie słowo w tym meczu należała do Les Blues. Zwycięstwo skutecznym atakiem z lewego skrzydła przypieczętował Antoine Pothron. Francja tym samym zapewniła sobie awans do półfinału EuroVolley U22M z pierwszego miejsca.

Holandia - Włochy 0:3 (19:25, 19:25, 17:25)
Spotkanie pomiędzy Holandią i Włochami było niezwykle ważne dla układu tabeli grupy II. Obie drużyny przed pierwszym gwizdkiem miały szanse na awans do najlepszej czwórki turnieju. Pierwsza partia meczu lepiej zaczęła się dla Włochów 13:11. Holendrzy starali się dotrzymać kroku rywalom, ale to Italia okazała się lepsza w pierwszym secie 25:19.

Drużyna z Włoch w kolejnym secie bardzo szybko narzuciła rywalom swój rytm gry 7:2. Podopieczni Vincenzo Fanizza świetnie zagrywali. Oranje w tym fragmencie gry mieli problemy ze skutecznością w pierwszej akcji 10:14. Natomiast Włosi kontrolowali grę do samego końca. Holendrzy nie byli w stanie zatrzymać dobrze dysponowanego Tommaso Rinaldiego. Seta numer dwa przegrali również do 19.

Mistrzowie świata U21 poszli za ciosem. Widać było, że bardzo pewnie czuli się na boisku w każdym elemencie 4:0 i 10:6. Włosi zagrali bardzo pewnie do ostatniej akcji tego meczu i z pierwszego miejsca awansowali do półfinału. W fazie grupowej odnieśli trzy zwycięstwa i zgromadzili na swoim koncie dziewięć punktów. Reprezentacja Holandii natomiast zakończyła już rywalizację w turnieju.

Warto pamiętać, że pierwszym kryterium kolejności w grupie jest liczba zwycięstw, a dopiero kolejnym liczba punktów.

Wszystkie spotkania fazy grupowej transmitowane są na żywo na kanale Polskiej Siatkówki na YouTubie.