ME U20M. Z KIM MOGĄ ZAGRAĆ POLACY?

Polska, Serbia, Portugalia, Czechy, Bułgaria, Belgia i Słowacja zapewniły już sobie awans do mistrzostw Europy siatkarzy U20. Ósmym zespołem są Włosi, organizatorzy turnieju, a brakującą czwórkę wyłoni turniej barażowy.

W ostatni weekend odbyły się turnieje kwalifikacyjne do mistrzostw Europy do lat 20, które zostaną rozegrane w dniach 17-25 września w Vasto i Montesilvano we włoskiej Abruzji. Po wykluczeniu z rozgrywek Rosji i Białorusi, odwołano jedną imprezę, a mająca zmierzyć się z nimi Ukraina została przeniesiona do "polskiej" grupy w Toruniu, która pierwotnie miała być trzydrużynowa.

Polska wygrała z Turcją i zagra w ME

Podopieczni trenera Michała Bąkiewicza awansowali do finałów z kompletem zwycięstw, a jedyny punkt stracili w meczu z Hiszpanią, wygrywając 3:2. Co ciekawe, ta drużyna przegrała dotąd tylko jedno oficjalne spotkanie: 2:3 z Włochami w półfinale mistrzostw Europy U18 w 2020 roku. Podobnie jak Polska, wszyscy zwycięzcy grup zapewnili sobie awans z kompletem wygranych. Sensacji nie było, a za niespodziankę można uznać drugie miejsce Niemców, 8. zespołu ubiegłorocznych mistrzostw świata U19, i 5. w ME U18. Przegrali oni 0:3 z Portugalią, której nie było ani w ME, ani w MŚ.

Drużyny, które zajęły drugie miejsca, zagrają w barażach (od 30 czerwca do 3 lipca). Według regulaminu, zostaną one podzielone na dwie grupy i z każdej z nich awans do włoskich finałów uzyskają po dwa najlepsze zespoły.