ME U19: POLSKA - HOLANDIA 3:1. BRĄZ DLA BIAŁO-CZERWONYCH

Polska pokonała Holandię 3:1 (25:16, 24:26, 27:25, 25:21) w meczu o brązowy medal mistrzostw Europy do lat 19. Turniej w Skopje, stolicy Macedonii Północnej rozpoczął się 27 sierpnia i zakończy się w niedzielny wieczór 4 września. W spotkaniu o złote krążki Włochy po zaciętym boju wygrały z Serbią 3:2 (17:25, 27:25, 25:21, 15:25, 17:15).

Biało-Czerwone w fazie grupowej poniosły tylko jedną porażkę. Przegrały z Włoszkami  0:3. Potem odniosły trzy zwycięstwa z rzędu. Tę dobrze naoliwioną maszynę zatrzymała dopiero reprezentacja Serbii w półfinale mistrzostw Europy U19. Podopieczne Wiesława Popika nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. W dalszym ciągu chcą zrealizować swój cel, czyli wrócić do kraju z medalem. Aby go osiągnąć w tak zwanym małym finale muszą pokonać Holenderki.

- Zarówno nasz zespół, jak i Holandia mamy przegrany mecz półfinałowy, ale każdy turniej rządzi się swoimi prawami. Wygrywa na boisku ten, który lepiej ułoży sobie grę, potrafi zapanować nad emocjami i najważniejsze potrafi podnieść się po porażce. Mogę wszystkich zapewnić, że damy z siebie wszystko. Myślę, że Holenderki pokazały na co je stać, wygrywając z Turcją, co dało im pewności siebie. Jesteśmy przekonane, że nie odpuszczą walki o medal, co oznacza, że nie należy ich lekceważyć - powiedziała Oliwia Nastawska, środkowa reprezentacji Polski.

Pierwszą partię od skutecznego kontrataku rozpoczęła Olga Musiał 1:0. Do stanu 7:7 oba zespoły grały dość równo. Następnie swoją przewagę zaczęły budować Polki 11:7. Świetnie serwowała Natalia Kecher. W dalszej części premierowej odsłony spotkania, polski zespół utrzymywał się na prowadzeniu 16:9. Do końca tego seta Biało-Czerwone punktowały rywalki w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła 20:10. Reprezentacja Polski do końca utrzymała odpowiednią koncentrację i zwyciężyła pewnie 25:16. Wygraną pewnym atakiem przypieczętowała Kecher.

Set numer dwa podobnie jak pierwszy zaczął się od równej gry punkt za punkt 3:3 i 5:5. Dzięki serwisom Musiał, Polska zdołała odskoczyć na dwa oczka 8:6. Holenderki jednak szybko doprowadziły do remisu 10:10. Pewnie atakowała Emily Silderhuis. Do końca toczyła się zacięta walka o każde oczko. Biało-Czerwone musiały nawet w końcówce odrabiać straty 17:20. Holenderki miały problemy z przyjęciem zagrywek Natalii Bandurskiej 21:21 i 22:21. Ostatecznie jednak szalę zwycięstwa na swoją stronę przechyliły zawodniczki z Niderlandów 26:24.

Podopieczne Erica Meijera poszły za ciosem. Nie zwalniały ręki w polu serwisowym i na początku trzeciego seta szybko objęły prowadzenie 5:1. Polki cierpliwie odrabiały straty 8:8. Równie dobrą dyspozycją w polu serwisowym odpowiedziała Karolina Staniszewska. Do połowy tej partii gra była równa 15:15. Następnie przewagę zbudowały sobie Holenderki 18:15. Dobrze serwowała Marijr Ten Brinke, a w bloku grę Polek czytała Silderhuis. Nie brakowało emocji w końcowej fazie tego seta. Nasza drużyna odrobiła straty 21:21. Pewnie punktowała Barbara Latos oraz Bandurska. Następnie w nerwowej grze na przechagi zachowała chłodną głowę 27:25.

W kolejnej partii polska drużyna kontynuowała swoją dobrą grę. Dzięki dobej obronie i udanym kontratakom wyszła na prowadzenie 12:9. Dało się zauwazyć, że przegrana w trzecim secie podcięła skrzydła Holenderkom. Z kolei Biało-Czerwone z akcji na akcję grały coraz lepiej 17:12. Równy rytm utrzymała do samego końca i wygrała ostatnią część meczu do 21. Mecz zakończył błąd w ataku Marijr Ten Brinke.

Tym samym reprezentacja Polski U19 prowadzona przez Wiesława Popika stanęła na najniższym stopniu podium mistrzostw Europy do lat 19, które od 27 sierpnia do 4 września były rozgrywane w Skopje, stolicy Macedonii Północnej. Biało-Czerwone zrealizowały swój cel na ten europejski czempionat, czyli wywalczyły medal, z którym wrócą do Polski w poniedziałek.

Polska: Karolina Staniszewska, Pola Janicka, Natalia Kecher, Oliwia Nastawska, Olga Musiał, Barbara Latos, Magda Kubas (L) oraz Klaudia Łyduch (L), Martyna Podlaska, Wiktoria Szewczyk, Natalia Bandurska, Rozalia Moszyńska;
Holandia: Sanne Konijnenberg, Noa De Vos, Marijr Ten Brinke, Jet Kok, Emily Silderhuis, Nicole Van De Vosse, Pippa Molenaar (L) oraz Carlijn radstake, Dagmar Mourits, Aysha Meering.

Statystyki

Wyniki mistrzostw Europy kobiet U19 - Skopje (faza grupowa)

Grupa I
27 sierpnia (sobota)
Włochy - Słowenia 3:1 (25:19, 18:25, 25:21, 25:14)
Polska - Grecja 3:0 (25:16, 28:26, 25:19)
Finlandia - Macedonia Północna 3:0 (25:10, 25:19, 25:20)

28 sierpnia (niedziela)
Włochy - Polska 3:0 (25:18, 25:23, 25:23)
Grecja - Finlandia 2:3 (25:18, 17:25, 25:22, 22:25, 5:15)
Słowenia - Macedonia Północna 3:0 (25:13, 25:20, 25:14)

29 sierpnia (poniedziałek)
Finlandia - Włochy 0:3 (17:25, 19:25, 18:25)
Polska - Słowenia 3:0 (25:23, 25:17, 25:22)
Macedonia Północna - Grecja 0:3 (17:25, 19:25, 17:25)

31 sierpnia (środa)
Polska - Finlandia 3:2 (21:25, 25:23, 23:25, 25:16, 15:12)
Słowenia - Grecja 3:0 (25:23, 29:27, 25:18)
Włochy - Macedonia Północna 3:0 (25:13, 25:7, 25:14)

1 września (czwartek)
Finlandia - Słowenia 0:3 (20:25, 17:25, 19:25)
Grecja - Włochy 0:3 (16:25, 18:25, 19:25)
Macedonia Północna - Polska 3:0 (25:8, 25:8, 25:18)