ME U19: POLSKA - GRECJA 3:0

Świetny start Biało-Czerwonych! Polska pokonała Grecję 3:0 (25:16, 28:26, 25:19) w pierwszym meczu grupy I mistrzostw Europy kobiet do lat 19, które rozgrywane są w Skopje, w stolicy Macedonii Północnej. Każdego dnia w grupie rozgrywane są po trzy spotkania. W niedzielę Biało-Czerwone w swoim drugim spotkaniu czempionatu zmierzą się z reprezentacją Włoch. Początek tego starcia o godzinie 15.30.

W sobotę w Skopje rozpoczęły się mistrzostwa Europy kobiet U19. Dla kibiców to okazja do podziwiania zmagań pojedynków pomiędzy najbardziej obiecującymi młodymi gwiazdami europejskiej siatkówki. Tytułu wywalczonego dwa lata temu bronić będzie Turcja.

Dwanaście najlepszych drużyn Starego Kontynentu zostało podzielonych na dwie grupy. W I grupie zagra: Finlandia, Grecja, Macedonia Północna, Polska, Słowenia, Włochy, natomiast w II grupie: horwacja, Holandia, Rumunia, Serbia, Szwajcaria, Turcja.

Pierwszym przeciwnikiem Biało-Czerwonych jest Grecja. - Dla nas to najważniejszy mecz, ponieważ otwiera i układa całą tabelę w naszej grupie. To jest turniej, a na takich imprezach liczy się każdy najmniejszy punkt, bo małe detale, takie jak wygrany set, czy mecz mogą decydować o późniejszych wynikach. Naszą drużynę jednak cechuje zawziętość i wola walki, a emocje, które nam towarzyszą po każdym punkciku są naszym motorem napędowym. W Macedonii Północnej jest kilka drużyn, które na pewno będą bić się o najwyższe stopnie. W tym my, które na pewno nie odpuścimy żadnemu przeciwnikowi - powiedziała przed pierwszym gwizdkiem Karolina Staniszewska, kapitan reprezentacji Polski.

Pierwsze akcje premierowej odsłony spotkania były równe 3:3. Chwilę później serią dobrych zagrywek popisała się Natalia Kecher 5:3. Do tego w ręki w ataku nie zwalniała Barbara Latos 7:4. Już na początku tego meczu widać było, że Biało-Czerwone są świetnie dysponowane w polu serwisowym 12:7. Po polskiej stronie w tym fragmencie gry bardzo dobrze funkcjonował każdy element 16:11. Polski zespół do końca kontrolował grę, wygrywając pewnie 25:16. Zwycięstwo pewnym atakiem przypieczętowała Latos.

Podopieczne Wiesława Popika poszły za ciosem. Seta numer dwa otworzyła świetna seria zagrywek Poli Janickiej 5:1. Greczynki nie potrafiły znaleźć żadnego sposobu, aby zatrzymać rywalki 4:11. Na zagrywce fenomenlanie spisywała się Kecher. Wydawało się, że Biało-Czerwone mają pod kontrolą tego seta. Nic bardziej mylnego. Zawodniczki z Grecji odrobiły straty i doprowadziły do remisu 16:16. W bloku bardzo dobrze spisywała się Anna-Christina Brouma. Nasze zawodniczki utrzymały nerwy na wodzy i w końcowej fazie ponownie zbudowały sobie kilkupunktową przewagę 21:17. Dobrze serwowała Latos. W końcowej fazie znowu nie brakowało emocji. Greczynki doprowadziły do gry na przewagi 24:24. Chłodną głowę zachowały podopieczne Wiesława Popika, które wygrały tego seta 28:26.

W secie numer trzy siatkarki z Grecji ponownie miały bardzo duże trudności w przyjęciu. taktycznie zagrywała Kecher 7:2. W dalszej części polska drużyna pewnie punktowała w każdym elemencie 12:3. Bardzo dobrze w ataku radziła sobie Olga Musiał 14:8. Reprezentacja Polski do końca już kontrolowała grę 20:12. Ważne, że nasz zespół mimo, że rywalki dość mocno zaczęły na nie naciskać, utrzymały odpowiednią koncentrację. Spotkanie skutecznym atakiem zakończyła Justyna Jankowska 25:19.

Polska: Karolina Staniszewska, Pola Janicka, Natalia Kecher, Rozalia Moszyńska, Olga Musiał, Barbara Latos, Magda Kubas (L) oraz Klaudia Łyduch, Martyna Podolska, Wiktoria Szewczyk, Justyna Jankowska, Edyta Wacławczyk, Natalia Bandurska, Oliwia Nastawska;
Grecja: Evangelia Tani, Paraskevi Zafeiriou, Errika-Pelagia Gravari, Aikaterini Korre, Aikaterini Allagianni, Georgia-Loula Angelopoulou, Eleni Papadopoulou (L) oraz Alexandra Meridiulaki, Spyriodoula-Eleni Komini, Anna-Christina Brouma, Aikaterini-Stavroula Kampouri (L), Vasiliki Georgia Evangeliou, Angeliki Syristatidi, Argyro Dimitrakakou.