ME U18: POLSKA, WŁOCHY I BUŁGARIA W PÓŁFINALE


Zespoły Bułgarii, Włoch z grupy I oraz Polska z grupy II zapewniły już sobie awans do półfinału, rozgrywanych w Marsicovetere i Lecce, mistrzostwach Europy juniorów młodszych. Biało-czerwoni zagrają w środę z Białorusią (początek 17.00). Wcześniej zespół trenera Michała Bąkiewicza pokonał po 3:0 Czechy i Niemcy.

W spotkaniu z Niemcami pierwszy set zakończył się grą na przewagi, w dwóch następnych polski zespół miał wyraźną przewagę. - W pierwszej partii mieliśmy trochę problemów, ale dobrze sobie radziliśmy w grze z mocnym rywalem - powiedział kapitan naszej reprezentacji Jakub Olszewski. - Do meczu z Białorusią musimy przystąpić mocno skoncentrowani. Chcemy zakończyć rywalizację w grupie w najlepszy możliwie sposób i dopiero wtedy pomyślimy o następnym spotkaniu.

Mówiąc o potencjalnych rywalach w półfinale Jakub Olszewski podkreślił, że "Włochy z pewnością mają niewielką przewagę grając u siebie, ale Bułgaria ma świetny zespół. Przegraliśmy z nimi w zeszłym roku w półfinale mistrzostw Europy U17, więc wiemy, jacy są dobrzy ”.

Michał Bąkiewicz daleki jest od hurraoptymizmu i przestrzega przed tym swoich zawodników. - Pokora, pokora i jeszcze raz pokora. Jest to dewiza z jaką staram się postępować w życiu - powiedział polski szkoleniowiec. - Mecz z Niemcami był trudny, ale zrealizowaliśmy wszystkie założenia taktyczne. W końcówce pierwszego seta rywale mający trudną, szybującą zagrywkę dobrze ustawali blok i doprowadzili do gry na przewagi. Cieszę się, że zawodnicy potrafili wyjść obronną ręką z trudnej sytuacji. Podobnie zresztą było w meczu z Czechami. W decydujących chwilach były wybierane optymalne rozwiązania.

Trener reprezentacji Polski U18 dodał, że "jest bardzo zadowolony z postawy i funkcjonowania całej ekipy." - Mamy wyrównany zespół i każdy z graczy, niezależnie od tego kiedy wchodzi na boisko, wnosi coś pozytywnego - powiedział.

Michał Bąkiewicz po raz kolejny podkreślił, że "nie zajmuje się liczeniem punktów." - Nie wiem czy jesteśmy już w półfinale czy nie - powiedział po spotkaniu z Niemcami. - Dwa poprzednie spotkania to już historia. Teraz liczy się tylko gra z Białorusią. Dalej nie ma sensu wybiegać w przyszłość i tylko pokora, pokora i pokora.

Na czele grupy I (Marsicovetere)  jest Bułgaria 6 pkt przed Włochami 5. Oba zespoły wygrały po dwa mecze. W grupie II (Lecce) prowadzi Polska 6 pkt przed Czechami 3, Niemcami 2 oraz Białorusią 1.

W środę dojdzie do bezpośredniego spotkania Włochy - Bułgaria (20.00).

Źródło: pzps.pl/Eugeniusz Andrejuk, fot. CEV

DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice