ME JUNIOREK MŁODSZYCH: POLSKA - BIAŁORUŚ 1:3


W swoim trzecim meczu mistrzostw Europy do lat 17 w Czarnogórze reprezentacja Polski juniorek młodszych zagrała z Białorusią. Oba zespoły spotkały się w listopadzie zeszłego roku w eliminacjach EEVZA (Europy Wschodniej). Wówczas górą były Biało-Czerwone, które nie oddały wschodnim sąsiadkom ani seta.

Spotkanie w Podgoricy okazało się jednak mieć odmienny obraz. W pierwszym secie Polki zaczęły nieźle, stopniowo wypracowując przewagę (aż do 4 punktów), jednak rywalki były nieustępliwe i raz po raz zmniejszały dystans do Biało-Czerwonych. W drugiej części seta trwała już regularna walka punkt za punkt, a Białorusinki zaczynały wysuwać się na prowadzenie. Zawodniczki trenera Andrzeja Pecia co prawda doprowadziły do wyrównania na 20:20, ale w tym miejscu utknęły i nie były w stanie odebrać inicjatywy przeciwniczkom, które serią punktów zdobyły zwycięstwo w pierwszej partii (25:20).

Drugi set miał dramatyczny przebieg. Prowadzące początkowo Polki znów stanęły w miejscu, tym razem prowadząc 7:5, a Białorusinki zdobyły aż 10 punktów z rzędu. Biało-Czerwone nie zwiesiły jednak głów i zdołały nie tylko zniwelować aż ośmiopunktową przepaść do rywalek, wyrównując na 22:22, ale doprowadziły wręcz do własnych piłek setowych. Niestety – niewykorzystanych, bo seta ostatecznie 28:26 wygrały siatkarki Białorusi.

Seta nr 3 Polki zaczęły z wysokiego C i dyktowały własne warunki gry niemal od początku do końca, prowadząc wysoko przez większość tej partii. Białorusinki od połowy seta starały się gonić wynik, ale zawodniczki trenera Pecia dotrwały bezpiecznie do końcowego 25:23. W polu serwisowym mocno wspomagała zespół Pola Janicka (dwa asy).

Pierwsza połowa trzeciego seta miała zmienny przebieg, ale już w drugiej przewagę ponownie zaznaczyły wyraźnie reprezentantki Białorusi, wygrywając ostatecznie 25:22 i 3:1 w całym spotkaniu. Najwięcej punktów (21) dla Białorusi zdobyła w meczu Walerija Turczyna - po stronie Polski Karolina Staniszewska (19) - najlepsza atakująca meczu. Na uwagę zasługuje Darja Perminawa, z aż 7 punktowymi zdobytymi blokiem dla Białorusi.


Białoruś - Polska 3:1 (25:20, 28:26, 23:25, 25:22)

Białoruś: Lubow Swetnik, Darja Perminawa, Walerija Turczyna, Anastasija Jermałkowicz, Lizawieta Hornaja, Uljana Butienka, Marija Perry (L) oraz Elizawieta Kaliniczenka, Warwara Klimkowa
Trener: Giennadij Aleksandrowicz

Polska: Julia Lenik, Karolina Staniszewska, Patrycja Łagida, Magdalena Stambrowska, Edyta Wacławczyk, Pola Janicka, Klaudia Łyduch (L) oraz Natalia Kecher, Wiktoria Zagumny, Zofia Brzoza, Magda Kubas (L)
Trener: Andrzej Peć

Szczegóły meczu: https://www.cev.eu/Competition-Area/MatchPage.aspx?mID=38920&ID=1200&CID=6869&PID=1937

Relacja na żywo: https://cevlive.cev.eu/DV_LiveScore.aspx?ID=38920

Źródło: pzps.pl/ Filip Grądek, fot. CEV

DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice