EYOF MARIBOR 2023: POLSKA - SERBIA 3:0

Polska pokonała Serbię 3:0 (25:16, 25:19, 25:17) w trzecim meczu grupy B XVII Letniego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy 2023 w Mariborze. Na inaugurację turnieju Biało-Czerwoni przegrali niestety po zaciętym boju z Francją również 2:3, a dzień później ulegli Czechom 2:3. Polska drużyna pomimo środowego zwycięstwa straciła szanse na awans do najlepszej czwórki. Pozostaje im gra o miejsca 5-8.

Przed pierwszym gwizdkiem środowego spotkania obie drużyny miały pełną świadomość, że nie mają już szans na awans do strefy medalowej. Polacy ponieśli dwie porażki po zaciętych pięciosetowych bataliach z Francuzami i Czechami. Z kolei Serbowie dwukrotnie ponieśli porażki z wspomnianymi drużynami, ale 0:3.

Pierwszą partię spotkania z wysokiego "c" rozpoczęli Biało-Czerwoni. Świetnie zagrywał Jakub Nowka 5:1. Serbowie nie potrafili znaleźć skutecznego sposobu, żeby zatrzymać Polaków 9:15. Po polskiej stronie ręki w ataku nie zwalniał Igor Rybak 17:9. Podopieczni Sebastiana Pawlika do końca utrzymali równy rytm gry, wygrywając pewnie 25:16. W premierowej odsłonie meczu polscy zawodnicy zapisali na swoim koncie aż siedem punktowych bloków.

W kolejnym secie Polacy kontynuowali swoją dobrą, a przede wszystkim skuteczną grę. Nasz zespół należało pochwalić za mocną zagrywkę, skuteczny atak oraz udane obrony 8:5. Serbowie mieli duże problemy, że dotrzymać kroku przeciwnikom. Do tego popełniali wiele prostych błędów 7:11. Natomiast w polskim zespole dobrze spisywał się Jakub Kiedos 16:10. Tę część meczu skutecznym atakiem ze środka zakończył Nowak 25:19.

Reprezentacja Polski poszła za ciosem. W kolejnym secie szybko wypracowała kilka oczek przewagi 7:2. Nasi zawodnicy punktowali niemal w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła 10:3. Na niewiele zdały się przerwy na żądanie trenera Bosko Macuzica. Do końca tego seta rytm grze nadawali Biało-czerwoni, którzy nie popełniali prostych błędów, tylko rywali zmuszali do pomyłek 20:13. Zwycięstwo asem serwisowym przypieczętował Nowak 25:17.

Polska: Błażej Bień (2), Stanisław Dróżdż (6), Wiktor Przybyłek (4), Jakub Kiedos (17), Jakub Nowak (13), Igor Rybak (6), Maksymilian Granieczny (L) oraz Jakub Kubacki (L), Mateusz Szpernalowski, Aleksander Nowik (5), Mateusz Jańczyk.

Serbia: Matija Milanović (1), Ignjat Dopudj (6), Luka Stepanović (1), Nikola Brborić (6), Petar Aleksic (7), Stefan Dakić (3), Vuk Nedić (L) oraz Danilo Veselić, Luka Macesic (4), Nikola Stanojevic (1).