EEVZA U17: POLSKA Z AWANSEM NA ME!

Reprezentacja Polski pokonała 3:1 (25:21, 25:19, 21:25, 25:20) Białoruś w meczu finałowym EEVZA U17 w gruzińskim Tbilisi i tym samym wywalczyła bezpośredni awans na mistrzostwa Europy U17, które w lipcu zostaną rozegrane w Albanii.

W fazie grupowej obie drużyny wygrały wszystkie mecze - Białorusini pokonali kolejno Armenię (3:0), Ukrainę (3:1), Estonię (3:0) oraz Gruzję (3:0), natomiast Biało-czerwoni wygrali z Łotwą (3:0), Rosją (3:2) i Litwą (3:0).

Białoruś - Polska 1:3 (21:25, 19:25, 25:21, 20:25)

Początek najważniejszego spotkania turnieju należał do Polaków, którzy bardzo szybko objęli wysokie prowadzenie. Pomogły w tym piętrzące się błędy po stronie zawodników Białorusi, co dało podopiecznym Konrada Copa bezpieczne pole do własnej, skutecznej gry. W końcówce seta rywale naszej kadry poprawili swoją skuteczności i zdobyli kilka punktów z rzędu, jednak przewaga jaką zbudowali sobie Biało-czerwoni wystarczyła do zakończenia tej partii bez większych niespodzianek.

W drugiej odsłonie nasi kadrowicze utrzymali dobrą grę w ofensywie, co nie udało się Białorusinom, którzy nie tylko nie kończyli akcji, ale przede wszystkim popełniali błędy, oddając reprezentacji Polski darmowe punkty. W polskich szeregach tego problemu nie było, a podopieczni Konrada Copa grali niemal bezbłędnie, dzięki czemu skutecznie dopisywali kolejne „oczka” na swoim koncie, w tym również dzięki bardzo dobrej grze w polu serwisowym. Mimo to, szczególnie w pierwszej części seta, Białoruś utrzymywała kontakt punktowy z naszą kadrą, co mogło być dowodem wyrównanej walki, którą momentami mogliśmy oglądać. W tej części meczu ponownie lepsi okazali się jednak Polacy, którzy objęli prowadzenie 2:0.

Odbudowywanie się kadry Białorusi widoczne chwilami w poprzednich partiach, stało się faktem w secie nr 3. Rywale kadry Polski od początku tej odsłony narzucali swoje tempo gry, wracając do wysokiej skuteczności w ataku, widzianej w pierwszym secie spotkania. Bardzo dobrze prezentowali się Matswiej Dzirsza i Vitali Alszeuski, którzy przez cały mecz „ciągnęli” grę Białorusinów. Dodatkowo nasi wschodni sąsiedzi zagrali znacznie czujniej w bloku, przez co nadszarpnęli ofensywę Biało-czerwonych. Ten set niestety padł łupem naszych przeciwników, którzy przedłużyli swoje szanse na awans do ME.

Czwarta partia była najlepszą w wykonaniu Polaków. Naszym kadrowiczom udawało się tak naprawdę wszystko! Dobra jakość w ataku, brak błędów, skuteczna gra w bloku (5 bezpośrednich punktów), a przede wszystkim konsekwencja i determinacja pozwoliły Biało-czerwonym spełnić swoje marzenia o awansie na mistrzostwa Europy. Najwięcej punktów w spotkaniu zdobył Stanisław Chaciński i to on atomowym atakiem przez blok rywali zamknął mecz w czterech setach. O dwa „oczka” mniej zapisał na swoim koncie Bartłomiej Potrykus.

Mistrzostwa Europy U17 zaplanowane są w dniach 10-18 lipca w Albanii.

Białoruś: Dzirsza, Kotau, Keida, Khaletski, Palachanin, Alszeuski, Belavusau (L) – Viduk, Piatrou, Ausiaikou, Serada. Trener: Siarhej Liutynski.

Polska: Chaciński, Szpernalowski, Dróżdż, Przybyłek, Patecki, Potrykus, Granieczny (L) – Strycharz, Kubacki, Gołębiowski, Jańczyk. Trener: Konrad Cop