EEVZA U17: POLSKA – LITWA 3:0

Reprezentacja Polski U17 pokonała 3:0 (25:12, 25:10, 25:15) Litwę w ostatnim meczu grupowym Mistrzostw Europy Wschodniej EEVZA 2021. Tym samym nasi kadrowicze zajęli pierwsze miejsce w grupie B i w niedzielę o 14:30 zagrają z Białorusią o zwycięstwo w całym turnieju i awans na ME w Albanii.

Przed ostatnim meczem grupowym reprezentacja Polski U17, prowadzona przez Konrada Copa, miała za sobą już dwie wygrane. Na początek 3:0 pokonała Łotwę, a w piątek po wspaniałym „przebudzeniu” odwróciła losy starcia z Rosją, finalnie wygrywając je 3:2. W sobotę Biało-czerwoni spotkali się z kadrą Litwy. Zwycięstwo nad Litwinami dawało im pierwsze miejsce w grupie i tym samym niedzielną potyczkę z Białorusią (pierwsza drużyna grupy A), której stawką będzie miejsce w lipcowych mistrzostwach Europy.

Polska - Litwa 3:0 (25:12, 25:10, 25:15)

Na mecz z Litwą trener Konrad Cop zdecydował się desygnować inny wyjściowy skład, niż mogliśmy oglądać w ostatnich dniach i tym samym dał odpocząć swoim podstawowym zawodnikom przed potencjalnym finałem rozgrywek. Już od pierwszych piłek widać było, że ten najważniejszym mecz turnieju przybliżał się wielkimi krokami, a młodzi siatkarze Litwy nie mają argumentów, by zatrzymać świetnie dysponowany polski zespół.

Pierwszy set meczu Biało-czerwoni zagrali koncertowo, nie dając rywalom najmniejszych szans. Świetna gra w ofensywie całego zespołu, przy blado wypadających w tym elemencie przeciwnikach, najlepiej podkreślała różnicę potencjałów. Brak jakości w ataku po stronie Litwinów wynikał nie tylko z ich niedokładności w dograniach, ale przede wszystkim z czujnej gry Polaków w bloku. Po 16 minutach jednostronnej siatkówki, ta odsłona trafiła na konto naszej kadry.

Kolejne 16 minut potrzebne było do zamknięcia drugiej odsłony, którą reprezentacja Litwy praktycznie poddała. Rywale Biało-czerwonych na 10 zdobytych w tej partii punktów, aż 7 „oczek” otrzymali od Polaków. W tej części meczu na punkty zamienili 1 z 14 ataków, kończąc odsłonę z 7% skuteczności w ofensywie. W szeregach naszej kadry tymczasem bezpośrednie punkty oprócz udanych „zbić”, przynosiła także zagrywka i blok.

Ostatni set przebiegał pod dalszą kontrolą podopiecznych Konrada Copa, dzięki czemu bez problemów Polacy przesądzili o losach spotkania. W końcówce naszym reprezentantom przytrafiła się chwila dekoncentracji, kiedy to na zagrywce stanął Nojus Balciunas, jednak różnica punktowa dzieląca oba zespoły była na tyle duża, że kilka „oczek” zapisanych na koncie Litwy miało raczej charakter ambicjonalny niż jakkolwiek zagrażający wynikowi. Po niespełna godzinie od pierwszego gwizdka na tablicy wyników widniał wynik 3:0 dla reprezentacji Polski.

W tym spotkaniu najwięcej, bo po 9 punktów zapisali na swoim koncie Szymon Patecki i Aleksander Nowik.

W niedzielę o 14:30 reprezentację Polski czeka mecz z Białorusią. Stawką jest bezpośredni awans do lipcowych mistrzostw Europy U17, który przypadnie zwycięzcy EEVZY. Mistrzostwa Starego Kontynentu zagoszczą w Albanii.

Polska: Rajchelt, Nowik, Przybyłek, Patecki, Gołębiowski, Jańczyk, Kubacki (L) – Szpernalowski, Strycharz, Potrykus, Rybak. Trener: Konrad Cop

Litwa: Jocius, Kulius, Balciunas, Kismachov, Jekimovas, Dzeventkauskas, Zabulis (L) – Orvydas, Rimkevicius, Kraucenka. Trener: Kestutis Galdikas

Całe spotkanie:

W EEVZIE U17 startuje łącznie dziewięć drużyn. Bezpośredni awans do mistrzostw Europy w tej samej kategorii wiekowej, które w lipcu zagoszczą w Albanii wywalczy zwycięzca turnieju.

Sponsorem Reprezentacji Polski jest PKN ORLEN.

Źródło: pzps.pl/ Anna Daniluk fot. Artur Sierzchuła