EEVZA U16: POLSKA - LITWA 3:0

W łotewskim Dyneburgu trwa turniej pod egidą Wschodnioeuropejskiego Związku Piłki Siatkowej (EEVZA), który jest jednocześnie kwalifikacją do mistrzostw Europy juniorek młodszych 2021.  Reprezentacja Polski U16 wygrała z siatkarkami Litwy i w niedzielnym meczu o awans zagra z Rosją, która wygrała zmagania w grupie A.

Polska - Litwa: 3:0 (25:15, 25:11, 25:14)

Nasze siatkarki już tradycyjnie rozpoczęły od wysokiego prowadzenia 8:3. Dużo niższe Litwinki wyraźnie bały się wysokiego bloku, więc rozgrywająca Aleksandra Walczak miała okazję wypróbować wiele wariantów rozegrania kontrataków. Po kilku minutach rywalki opanowały nerwy i wykorzystały chwilę dekoncentracji Polek w przyjęciu zdobywając kilka punktów przy własnej zagrywce. Na szczęście to zachwianie trwało bardzo krótko i nasze młode siatkarki pewnie zaczęły zmierzać do zwycięstwa w pierwszej partii. Po zmianie stron trener Wójcik wpuścił na boisko pięć siatkarek, które zaczęły mecz na ławce rezerwowych. Przez dłuższy czas gra była wyrównana, a wynik krążył wokół remisu. Od stanu 8:7 Polki zdobyły dziewięć punktów z rzędu i praktycznie rozstrzygnęły losy drugiego seta. Kolejny był ostatnim w fazie grupowej. Nasze siatkarki pewnie zakończyły spotkanie i mogły zacząć myśleć o jutrzejszym przeciwniku w meczu o awans do finałów mistrzostw Europy. A nie będzie on łatwy, bo Rosjanki w swojej grupie bez straty seta pokonały kolejno: Gruzję, Ukrainę i Estonię. Mecz Polska - Rosja rozpocznie się w niedzielę o 16.00.

Polska: Brzoza, Dombrowska, Sobanty, Walczak, Serafinowska, Koterba, Leśniewicz (L) oraz Siuda (L), Witczak, Garncarz, Szewczyk, Chmielewska, Podlaska; trener Artur Wójcik

Litwa: Gailiute, Mukaite, Kalendraite, Petuchova, Stravinskaite, Josipenko, Gaubaite (L) oraz Barduskaite, Kuodaityte; trener: Jolita Kontvainiene