EEVZA U16: POLSKA - BIAŁORUŚ 3:0

W łotewskim Dyneburgu trwa turniej pod egidą Wschodnioeuropejskiego Związku Piłki Siatkowej (EEVZA), który jest jednocześnie kwalifikacją do mistrzostw Europy juniorek młodszych 2021.  Reprezentacja Polski U16 wygrała kluczowy mecz z reprezentacją Białorusi i jest o krok od awansu do turnieju finałowego zaplanowanego na połowę lipca na Węgrzech i Słowacji. W sobotę o 16.00 Polki zagrają z Litwą.

Nasze siatkarki rozpoczęły odważnie w ataku i uważnie w obronie. Po udanych akcjach skrzydłowych było 5:1. Kolejne akcje przyniosły punkty przy zagrywce Antoniny Serafinowskiej. Po ataku Zofii Brzozy było 11:4. Polki nie zwolniły tempa i pewnie zwyciężyły w pierwszym secie. Po zmianie stron Białorusinki zaczęły agresywniej serwować, co przełożyło się na wynik 5:6. Nasze siatkarki odpowiedziały tym samym i odzyskały prowadzenie 8:6. Białorusinki dzięki dobrej obronie zdobyły trzy punkty przy własnej zagrywce. Przy wyniku 11:13 trener Wójcik poprosił o przerwę. Niestety napór Białorusinek nie ustępował i sytuacja stawała się nieciekawa 12:17. Polki dzięki dobrej zagrywce doprowadziły do remisu po 20, a po kolejnej akcji odzyskały prowadzenie. Trzy ostatnie punkty nasze siatkarki zdobyły kontratakami. Podobnymi akcjami nasze siatkarki rozpoczęły też trzecią partię, a na tablicy pojawił się wynik 3:0. Po kolejnej kontrze Zosi Sobanty było 9:5, a po kolejnym punkcie trener Białorusinek poprosił o przerwę. Nasze siatkarki nie zwolniły tempa, dołożyły grę szczelnym blokiem i bardzo pewnie dążyły do zakończenia spotkania. Kropkę nad i postawiła blokiem Antonina Serafinowska.

Polska: Brzoza, Dombrowska, Sobanty, Walczak, Serafinowska, Koterba, Siuda (L) oraz Leśniewicz (L), Witczak,; trener Artur Wójcik

Białoruś: Savitskaya, Komarova, Kuzmina, Murauyowa, Hlinskaya, Viarbitskaya, Yarash (l) oraz Panasiuk (L), Kazlouskaya, Yablonskaya, Luchkova; trener Artiom Haramykin

Polska - Białoruś: 3:0 (25:11, 25:22, 25:15 )