PODSUMOWANIE 2022: SIATKARSKIE OŚRODKI SZKOLNE


- Trudno sobie wyobrazić system szkolenia w naszym kraju bez wsparcia Projektu Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. SOS-y wspierają młodzież, trenerów, szkoły czy małe środowiska, gdzie szukamy najzdolniejszych – powiedział Dyrektor Pionu Sportu i Szkolenia w Polskim Związku Piłki Siatkowej, Krzysztof Felczak.

Krzysztof Felczak dodał, że 2022 rok zakończył się sukcesem naszych reprezentacji w mistrzostwach Europy Wschodniej (EEVZA), w których obie ekipy zdobyły złote medale i wywalczyły awans do przyszłorocznego czempionatu kontynentu.

Mijający rok był jubileuszowy w działalności Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, które powstały w 2012 roku. Od stycznia do listopada 2022 roku zrealizowano następującego zadania Projektu: zajęcia na hali, konsultacje kadr U13/U14/U15, konsultacje wojewódzkie SOS , konsultacje regionalne SOS,  Regionalne Turnieje Nadziei Olimpijskich, Turnieje Nadziei Olimpijskich, Ogólnopolski Turniej Talentów SOS Bydgoszcz + Gala Gawełki 10 lat SOS, Kampy SOS  Biała Podlaska  (144 uczestników )  oraz szkolenia stacjonarne dla trenerów oraz koordynatorów SOS w Spale.

Byliśmy konsekwentni w swoich działaniach. Od początku wierzyliśmy w ideę Siatkarskich Ośrodków Szkolnych i nie schodziliśmy z obranej drogi.  W naszych poczynaniach najważniejszy był i  jest oczywiście sport, ale ani przez moment nie zapomnieliśmy wychowaniu i lekcjach patriotyzmu – mówił w czasie szkolenia w Spale Szef Projektu Waldemar Wspaniały.

Przypomniał on grupę chłopców, która najpierw pracowała pod kierunkiem Ariela Fijoła, a w kolejnych latach przejmowali ją Michał Bąkiewicz i Mateusz Grabda. Pod okiem każdego z tych trenerów zawodnicy tego rocznika zdobywali medale mistrzostw Europy i świata. Można przypuszczać, że to nie koniec osiągnięć tej grupy.

Nasza praca została dostrzeżona m.in. w innych Polskich Związkach Sportowych np. w koszykówce, piłce ręcznej i lekkoatletyce. Zawsze służyliśmy radą i pomocą. Jednak tamtejsze programy nie osiągnęły takiego zasięgu jak w Polskiej Siatkówce –  podkreślił Waldemar Wspaniały.

23569c

Turnieje z udziałem młodzieżowych reprezentacji Polski w okresie od lipca do września 2022:

Kadra U 20 chłopców – srebrny medal mistrzostw Europy - Obecna Kadra U20 jest pierwszą grupą męską, która została wyselekcjonowana i przeszła pełen cykl szkoleniowy w Programie SOS, a jej prowadzenie powierzono trenerom SOS.

Kadra U 19 dziewcząt – brązowy medal Mistrzostw Europy  - Obecna Kadra U19 jest pierwszą grupą żeńską, która została wyselekcjonowana i przeszła pełen cykl szkoleniowy w Programie SOS, a jej prowadzenie powierzono trenerom SOS.

Kadra U 19 dziewcząt – brązowy medal na EYOF.

Kadra U 17 dziewcząt – 5 miejsce mistrzostw Europy

Kadra U 22 chłopców – brązowy medal mistrzostw Europy - Kadra U22 jest pierwszą grupą kadrową SOS (niepełny cykl szkoleniowy), w jej składzie znajdują się zawodnicy realizujący Program SOS oraz trenerzy uczestniczący w Projekcie SOS.

Kadra U 21 dziewcząt – czwarte miejsce na mistrzostwach Europy

Lista uczestników imprez mistrzowskich z Projektu SOS jest bardzo długa. Są na niej m.in. Magdalena Stysiak, Maria Stenzel, Jakub Kochanowski, Bartosz Kwolek, Karol Urbanowicz, Martyna Czyrniańska, Weronika Szlagowska, Kajetan Kubicki, Jakub Majchrzak, Tytus Nowik, Pola Janicka, Wiktoria Szewczyk...

Partnerem reprezentacji młodzieżowych oraz Siatkarskich Ośrodków Szkolnych jest PKN ORLEN.

Źródło: pzps.pl/ KP, fot. Piotr Sumara


DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice