GALA GAWEŁKÓW 2024


- Sława Siatkarskich Ośrodków Szkolnych wyszła już poza granice naszego kraju. W Polce tego Projektu zazdroszczą nam inne dyscypliny sportu. Dziękuję wszystkim, którzy są nam życzliwi i wspierają nasze działania w SOS-ach, a szczególnie Ministerstwu Sportu i Turystyki oraz samorządom bez których wsparcia nie moglibyśmy funkcjonować przez dwanaście lat ich istnienia – powiedział Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski podczas olsztyńskiej Gali Gawełków 2024.

Szef Projektu Siatkarskich Ośrodków Szkolnych Waldemar Wspaniały witając na Gali uczestników turnieju talentów oraz przybyłych gości podkreślił, że „Siatkarskie Ośrodki Szkolne to nie tylko sport, a w naszej działalności od początku zwracaliśmy uwagę na edukację.”

Życzę Wam pasji oraz radości, bawcie się w siatkówkę i nie bójcie się wielkich marzeń. One mogą Was zaprowadzić do medali igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata - powiedział Waldemar Wspaniały w czasie uroczystości w Auli Widowiskowo-Konferencyjnej im. Anny Wasilewskiej, obiekcie należącym do Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Galę prowadził z wprawą wytrawnego konferansjera były reprezentant Polski, Marcin Prus.

"Gawełki" to wyróżnienia dla ludzi, którzy w kończącym się roku szkolnym pracowali i wspierali Siatkarskie Ośrodku Szkolne. Przyznano je już po raz dziesiąty w czasie odbywającego się od niedzieli X Ogólnopolskiego Turnieju Talentów im Wiesława Gawłowskiego. W trakcie Gali przypomniano sylwetkę patrona, mistrza olimpijskiego i świata, jednego z najwybitniejszych zawodników w historii polskiej siatkówki.

Wiesław Gawłowski urodził się 19 maja 1950 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Ps. „Mały”, nauczyciel wf, trener, przedsiębiorca. Mistrz świata z Meksyku (1974) i mistrz olimpijski z Montrealu (1976), w reprezentacji narodowej rozegrał 366 spotkań, zginął w wypadku samochodowym (2000). Po zakończeniu reprezentacyjnej kariery wyjechał do Włoch, gdzie występował w zespole Vianello w Pescarze (grał w lidze, uczył młodzież).

Na Gali obecna była wdowa po śp. Wiesławie Gawłowskim Pani Barbara, której Waldemar Wspaniały na przywitanie wręczył bukiet kwiatów oraz syn Maciej.

W uroczystości „Gawełków” wzięło udział wielu znamienitych gości z Panią Senator Gabrielą Morawską-Stanecką, która zwracając się do młodzieży „życzyła realizacji swoich planów i podkreśliła, że sport kształtuje wiele cennych cech takich jak pracowitość czy umiejętność współżycia w grupie.”
25607
Wiele podziękowań padło pod adresem Ministerstwa Sportu i Polityki, które reprezentował znakomity przed laty zawodnik, wiceminister Ireneusz Nalazek. – Cieszę się, że tak licznie stawiliście się na turniej. Pamiętajcie marzenia spełniają się o czym sam kiedyś przekonałem się – powiedział.

W trakcie turnieju talentów oraz Gali słowo „Urania” było odmieniane przez wszystkie przypadki. Podkreślano jak wspaniały obiekt ma do dyspozycji polski sport i Olsztyn. Poseł Paweł Papke, były reprezentant Polski, zaznaczył, że ten nowoczesny obiekt z pewnością przysłuży się siatkówce, z której region słynie od lat.

- Cieszę się, że możemy Was gościć. Trzymam kciuki za Wasze sukcesy. Siatkówka na pewno przyniesie Wam wiele radości – mówił Marcin Kuchciński, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
25607e
Na zakończenie Gali Sebastian Świderski i Waldemar Wspaniały na ręce posła Pawła Papke przekazali podziękowania Marcinowi Kuchcińskiemu i Prezydentowi Miasta Olsztyn Robertowi Szewczykowi „za pomoc w organizacji Gawełków. Bez ich wsparcia nie mogłyby się w Olsztynie odbyć.

W części artystycznej uczestnicy Gali mogli zobaczyć pokazy taekwondo olimpijskiego w wykonaniu dzieci ze Szkoły ZSO nr 5 w Olsztynie pod kierownictwem trener Justyny Niedziałek i gimnastyki artystycznej/sportowej w wykonaniu dzieci ze Szkoły ZSO nr 5 w Olsztynie pod kierownictwem trener – Beaty Lewalskiej. Wysłuchali koncertów Pracowni Wokalnej Pałacu Młodzieży – Alicji Kucharzewskiej-Samko, Marysi Sapieli i Oliwii Kordek.
25607d
1. NAUCZYCIEL/ TRENER SOS
Nauczyciel DAWID MICHOR (PŁN), Michał Tomiałowicz  (ZACH), Mateusz Ściurka (PLD), Paweł Wasiak (WSCH)

Wychowawca: Dawid Michor (PLN), JAROSŁAW ŁUKASZKIEWICZ (ZACH), Adam Czekaj (PLD), Radosław Krukowski (WSCH)

Organizator: JAROSŁAW BOROWSKI  (PLN), Roman Danilewicz (ZACH), Grzegorz Białas (PLD), Krzysztof Stepanów (WSCH)

2. KLASA SOS
Aktywność:
 Marcin Patyk  (PLN)Dawid Hołda (ZACH)Grzegorz Wisz (PLD)SERGIUSZ SALSKI (WSCH)

Potencjał: DOMINIK HAJDUK, Marcin Kukliński (ZACH), Krzysztof Filipowicz (PłD), Rafał Wiśniewski (WSCH)

Talenty: Jakub Krebok - Stężyca (PLN), ANDRZEJ KROWIAK - WROCŁAW (ZACH), Grzegorz Wisz - Rzeszów (PLD), Adam Wawrzyniak - Lublin  (WSCH)
25607i
3. SZKOŁA SOS
Nabory: Szkoła Podstawowa nr 6 / IV Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku (Trefl)  (PLN), Zespół Szkół Sportowych w Dąbrowie Górniczej (ZACH), ZESPÓŁ SZKÓŁ SPORTOWYCH W RZESZOWIE (PLD) , Szkoła Mistrzostwa Sportowego Liceum Ogólnokształcącego nr 5 w Olsztynie (WSCH)

Organizacja: ZESPÓŁ SZKÓŁ W POLICACH  (PLN), Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego w Jastrzębiu Zdroju (ZACH), Siatkarski Ośrodek Szkolny Liceum Ogólnokształcącego nr 9  w Kielcach (PLD), Szkoła Mistrzostwa Sportowego Liceum Ogólnokształcącego nr 5 w Olsztynie (WSCH) ZS POLICE (PLN)

Efekty: XVIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE W POZNANIU, Zespół szkół Mistrzostwa Sportowego w Jastrzębiu Zdroju (ZACH), Szkoła Mistrzostwa Sportowego Wieliczka (PLD), Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Olsztynie (WSCH)
25607h
4. KLUB PATRONACKI SOS
Współpraca:
 SZKOŁA PODSTAWOWA nr 60 /  XI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE w Bydgoszczy - BKS Chemik Bydgoszcz / Klub Pałac Bydgoszcz (PŁN), Szkoła Podstawowa nr 97 we Wrocławiu - Klub #Volley Wrocław (ZACH), Zespół Szkół Sportowych w Rzeszowie - Klub AKS Rzeszów (PŁD), Liceum Ogólnokształcące w Legionowie - Klub LTS Legionovia (WSCH)

Zasięg: Szkoła Podstawowa nr 6 w Gdańsku / IV Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku – klub Trefl Gdańsk (PŁN), ZESPÓŁ SZKÓŁ MISTRZOSTWA SPORTOWEGO w Jastrzębiu-Zdroju  - JASTRZĘBSKI KLUB SPORTOWY SMS Jastrzębie (ZACH), Zespół Szkół Sportowych w Rzeszowie – Akademicki Klub Sportowy w Rzeszowie (PŁD), Szkoła Podstawowa nr 44 w Lublinie – Klub Towarzystwo Piłki Siatkowej w Lublinie

Postęp: SZKOŁA PODSTAWOWA NR 6 /  WRAZ Z IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCYM w Gdańsku przy współpracy z Klubem Trefl Gdańsk) (PLN), ZSMS Jastrzębie Zdrój dziewczęta (ZACH), ZSOS Kraków (PLD), MOS Wola Warszawa

5INICJATYWY
Dydaktyk: Dawid Michor, MARCIN ŚCIŚLAK (ZACH), Paweł Pełka (PLD), Artur Łabacz (WSCH

Sponsor
: Zespół Szkół Policach (PLN). ECO Opole, ZESPÓŁ SZKÓŁ OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH SPORTOWYCH NR 2 W KRAKOWIE - Budżet obywatelski (PLD), Ślepsk Malow Suwałki (WSCH)

Działacz:
 Klaudia Borowska (PLN), Andrzej Słoka (ZACH), BARBARA FILIPOWICZ (PLD), Izabela Nowicka (WSCH)
25607gDzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice