MP JUNIOREK - GKS WIEŻYCA 2011 POLITECHNIKA GDAŃSKA STĘŻYCA MISTRZEM POLSKI (GALERIA)

Zakończyły się rozgrywane od wtorku do soboty w Dębicy Mistrzostw Polski Juniorek 2022/23. Mistrzostwo Polski zdobyły siatkarki GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca, które pokonały ustępujące mistrzynie z Kalisza. O brązowy medal zmierzyły się zespoły z Wieliczki i Poznania, które bardzo dzielną postawą w turnieju zasłużyły na grę o najwyższą stawkę. Po dramatycznym spotkaniu, w którym o końcowym rezultacie decydowały pojedyncze akcje więcej szczęścia, umiejętności i zimnej krwi zachowały siatkarki z Wieliczki. Sponsorem turnieju i patronem siatkówki młodzieżowej w Polsce jest PKN ORLEN.

GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca - Energa MKS Kalisz 3:0 (25:21, 25:12, 25:22)

MVP: Eliza Ropela-Puzdrowska

W finale drugi rok z rzędu spotkały się siatkarki z Kalisza i Stężycy. W fazie grupowej tegorocznego turnieju również wygrały kaliszanki, wiec Wieżyca liczyła na powiedzenie „do trzech razy sztuka”. Początek meczu wskazywał, że może się to sprawdzić, bo przewaga pretendentek wynosiła już pięć punktów 12:7. Siatkarki ze Stężycy dokonywały cudów w obronie, sprzyjało im też szczęście. Kaliszanki dwoiły się i troiły, dobrze blokowały, świetnie grała Zofia Sobanty. Pozwoliło to na odrobienie części strat, ale siatkarki ze Stężycy w końcówce wrzuciły wyższy bieg i pewnie wygrały pierwszą partię. W drugiej defensywny koncert Wieżycy trwał w najlepsze. Ekwilibrystyczna interwencja libero Elizy Ropeli-Puzdrowskiej dająca bezpośredni punkt na 8:3 jeszcze bardziej uskrzydliła zespół trenera Dawida Michora. Siatkarki ze Stężycy bardzo wysoko i przekonująco wygrały drugą partię. Przerwa nie natchnęła do walki kaliszanek, które już w pierwszym ustawieni straciły trzy punkty z rzędu. O czas poprosił trener Wojciech Lalek, ale czarna passa trwała dalej i po kolejnych nieudanych akcjach było 6:0. Kaliszanki złapały oddech przy zagrywce Amelii Dombrowskiej, gdy doszły na 10:8. Był to jednak łabędzi śpiew ustępujących mistrzyń Polski, bo siatkarki Wieżycy nie dały się zatrzymać i pewnie sięgnęły po historyczny tytuł.

Barbara Latos - MVP MP Juniorek:

Cieszymy się niesamowicie z wygranej. Po to trenowałyśmy ciężko każdego dnia. Jesteśmy zgranym zespołem i bardzo się wspieramy. Na boisku czułyśmy się świetnie, czułyśmy, że mamy moc i możemy wygrać ten mecz. Przyjechałyśmy tutaj właśnie z taką motywacją. Dla nas jest to spełnienie marzeń. Jestem dumna z całego zespołu. Pokazałyśmy na co nas stać. Sama nie wiem co mam powiedzieć, ogromnie cieszymy się ze zwycięstwa.

Dawid Michor - trener GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca:

Przyjechaliśmy na ten turniej po zwycięstwo. Cudownie jest wygrać w końcu to złoto. Właśnie tego medalu nam brakowało w klubowej witrynie. Dziewczyny pokazały niesamowitą siatkówkę. Sam się nie spodziewałem, że zagrają tak fenomenalnie i przez to czuję wielką dumę ze swojego zespołu i sztabu. Jako trener staram się jak najmocniej wspierać i motywować swój zespół, ale dziś dziewczyny nie potrzebowały mojej pomocy. W szatni panowała świetna atmosfera, czułem, że wygramy ten mecz. Wyszliśmy na boisko i zdobyliśmy najważniejsze trofeum. To niesamowite uczucie, jestem dumny z moich siatkarek.

Mecz o 3. Miejsce:  Enea Energetyk Poznań - SMS Solna Wieliczka 2:3 (23:25, 23:25, 27:25, 25:23, 10:15)

MVP: Zuzanna Oracz

Początek spotkania o brązowy medal toczył się pod wyraźne dyktando siatkarek z Poznania, które bardzo szybko wypracowały kilkupunktową przewagę. Waleczne, jak zwykle, zawodniczki z Wieliczki odrabiały straty. Dzięki ofiarnym akcjom w defensywie zamieniały obrony na skuteczne kontrataki doprowadzając do remisu po 18, by po zaciętej końcówce wyrwać poznaniankom pierwszego seta. Druga partia miała podobny, wyrównany przebieg. Oba zespoły dobrze broniły, wiec akcje były długie, a wynik oscylował wokół remisu. Dopiero po asie serwisowym środkowej Energetyka Rozalii Moszyńskiej było 12:9. Poznanianki złapały dobry rytm i wyszły na prowadzenie 20:15, które straciły po serii zagrywek Aleksandry Adamczyk. Od stanu po 20 trwała wymiana punkt za punkt. Decydującą o losie drugiego seta akcję wykonała zagrywką przyjmująca Wieliczki Zuzanna Oracz. Przebieg trzeciej partii nie zaskoczył, trwała wyrównana walka, a o końcowym rezultacie zadecydowały niuanse. Poznanianki wykorzystały trzecią piłkę setową. Solna nie załamała się nieudaną próbą zakończenia meczu w trzech setach i konsekwentnie dążyła do zwycięstwa. Poznanianki uskrzydlone wygrana nie oddawały pola, więc mecz był wyrównany i emocjonujący. Prowadzenie przechodziło z rąk do rąk, a kibice obu zespołów poddawani byli huśtawce nastrojów. W końcówce poznanianki zdobyły trzy punkty z rzędu i doprowadziły do tie-breaka. Piąty set dramaturgią nie odbiegał od poprzednich, Wieliczka po asie serwisowym Michaliny Oleś prowadziła 7:3. Po przerwie na żądanie trenera Energetyka Michalina zaserwowała kolejne dwa asy. To był przełomowy moment seta, Solna zasłużenie wygrała piątą partię i mecz zdobywając brązowe medale. A siatkarkom Enegetyka Poznań należy się szacunek za walkę i zaangażowanie.

MVP SMS Solna Wieliczka Zuzanna Oracz:

Podczas meczu towarzyszyło nam mnóstwo emocji. To był trudne spotkanie i wiele się działo. Po drugim secie nasza gra nieco zwolniła, ale zdołałyśmy się odbudować i wygrać spotkanie w tie-breaku. Tego ostatniego seta zagrałyśmy perfekcyjnie, jestem dumna z całego zespołu. Świadomość wygranej brązowego medalu Mistrzostw Polski jeszcze do nas nie dociera, ale czujemy ogromną radość i teraz pozostaje nam tylko świętować.

Trenerka SMS Solna Wieliczka Agnieszka Rabka:

Było dużo nerwów. Wiedzieliśmy, że nie będzie łatwo i cieszę się, że do końca utrzymaliśmy zimną krew. Długo przygotowywaliśmy się, żeby dojść aż tutaj, ale każdy włożony wysiłek jest wart tego sukcesu. Cieszę się, że nasza praca owocuje dobrymi wynikami. Jako trener czuje dumę ze swoich zawodniczek. Dziewczyny uniosły ciężar tego spotkania i walczyły do końca. Wygraliśmy, jesteśmy na podium i to się liczy.

Najlepsza przyjmująca: Zofia Sobanty - Energa MKS Kalisz

Najlepsza atakująca: Martyna Podlaska - GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca

Najlepsza środkowa: Karolina Feliks - SMS Solna Wieliczka

Najlepsza libero: Zuzanna Suska - Enea Energetyk Poznań

Wyniki MP Juniorek – Dębica 2023

grupa A
TS Stal Śrubiarnia ŻAPN Żywiec, ENEA Energetyk Poznań, SMS Solna Wieliczka, #VolleyWrocław

grupa B
GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca, LTS Legionovia Legionowo, Energa MKS Kalisz, UKS Atena Kaman Warszawa

Wtorek 14.03

TS Stal Śrubiarnia ŻAPN SMS Żywiec - #VolleyWrocław 2:3 (27:25, 20:25, 21:25, 25:19, 12:15)

Enea Energetyk Poznań – SMS Solna Wieliczka 3:0 (25:21, 27:25, 25:14)

GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca – UKS Atena Warszawa 3:0 (25:21, 25:16, 25:18)

LTS Legionovia Legionowo – Energa MKS Kalisz 1:3 (25:18, 22:25, 19:25, 23:25)

Środa 15.03

#VolleyWrocław - SMS Solna Wieliczka 2:3 (25:23, 25:17, 15:25, 20:25, 6:15)

TS Stal Śrubiarnia ŻAPN SMS Żywiec - Enea Energetyk Poznań 2:3 (15:25, 25:18, 21:25, 25:21, 10:15)

UKS Atena Warszawa - Energa MKS Kalisz 1:2 (16:25, 12:25, 26:24)

GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca - LTS Legionovia Legionowo 3:2 (22:25, 12:25, 25:21, 25:18, 16:14)

Czwartek 16.03

Enea Energetyk Poznań - #VolleyWrocław 3:0 (25:13, 25:14, 25:19)

SMS Solna Wieliczka - TS Stal Śrubiarnia ŻAPN SMS Żywiec 3:0 (25:19, 25:18, 25:13

LTS Legionovia Legionowo - UKS Atena Warszawa 2:3 (23:25, 25:15, 25:21, 16:25, 12:15)

Energa MKS Kalisz - GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca 3:1 (25:27, 25:20, 25:22, 25:21)

Piątek 17.03

mecz  o 7. miejsce: TS Stal Śrubiarnia ŻAPN SMS Żywiec – LTS Legionovia Legionowo 0:3 (13:25, 17:25, 18:25)

mecz o 5. miejsce: #VolleyWrocław– UKS Atena Warszawa 3:2 (19:25, 26:24, 21:25, 25:15, 16:14)

półfinał: Enea Energetyk Poznań – GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca 0:3 (23:25, 18:25, 20:25)

półfinał: SMS Solna Wieliczka – Energa MKS Kalisz 1:3 (22:25, 25:20, 23:25, 13:25)

Sobota 18.03

mecz o 3.miejsce: Enea Energetyk Poznań - SMS Solna Wieliczka 2:3 (23:25, 23:25, 27:25, 25:23)

finał: GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca - Energa MKS Kalisz 3:0 (25:21, 25:12, 25:22, 25:23, 10:15)

Źródło: pzps.pl/ MSZ, fot. Piotr Sumara, Justyna Matjas