MP JUNIOREK 2023 - DZIEŃ 4. (VIDEO+GALERIA)

W piątek rozpoczęła się gra o medale Mistrzostw Polski Juniorek 2022/23, ale najpierw rozstrzygną się mecze o siódme i piąte miejsce. Turniej od wtorku rozgrywany jest w hali MOSiR w Dębicy. Sponsorem turnieju i patronem siatkówki młodzieżowej w Polsce jest PKN ORLEN.

W turnieju finałowym, który potrwa do soboty, gra osiem najlepszych polskich zespołów wyłonionych w czterech turniejów półfinałowych zakończonych 5. marca.

grupa A
TS Stal Śrubiarnia ŻAPN Żywiec, ENEA Energetyk Poznań, SMS Solna Wieliczka, #VolleyWrocław

grupa B
GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca, LTS Legionovia Legionowo, Energa MKS Kalisz, UKS Atena Kaman Warszawa

Źródło: pzps.pl/ MSZ, fot. Piotr Sumara, Justyna Matjas

Transmisja:

Zachęcamy do korzystania w mediach społecznościowych z oficjalnego hasztaga: #MPJuniorka, pod którym znaleźć można informacje i treści związane z turniejem finałowym.

Mecz o 7. miejsce: TS Stal Śrubiarnia ŻAPN SMS Żywiec – LTS Legionovia Legionowo 0:3 (13:25, 17:25, 18:25)

MVP: Julia Bartczak

Siatkarki z Legionowa, które chyba nie o takiej stawce swojego ostatniego meczu myślały przed rozpoczęciem turnieju, rozpoczęły bardzo zmotywowane i po siedmiu minutach prowadziły 3:14. Cały set trwał nieco ponad kwadrans. Druga partia była bardziej wyrównana. Siatkarki z Żywca popełniały mniej błędów, a Legionovia nie grała już w tak intensywnym rytmie. Wystarczającym jednak aby spokojnie podwyższyć prowadzenie w meczu. W trzecim secie Legionovię dotknęły problemy z poprzednich meczów: słabe przyjęcie i nieskuteczny atak. Po autowym uderzeniu z lewego skrzydła było 11:9 dla siatkarek z Żywca. To było jednak wszystko na co było stać w tym meczu zespół ze Śląska. Legionovia wygrała seta, mecz i wyjechała z Dębicy z 7. miejscem.

Statystyki tutaj

#VolleyWrocław– UKS Atena Warszawa 3:2 (19:25, 26:24, 21:25, 25:15, 16:14)

MVP: Zuzanna Kamińska

Oba zespoły w pełni zasłużyły na grę o 5. miejsce i od początku widać było, że będzie się o nie toczyć zacięta walka. Na dwupunktowe prowadzenie 10:12 pierwsze wyszły warszawianki, ale siatkarki z Wrocławia błyskawicznie odrobiły minimalne straty. Przy zagrywce Patrycji Majos Atena wypracowała sześciopunktową przewagę, której nie oddała do końca pierwszego seta. Po przerwie warszawianki kontynuowały dobrą passę i wyszły na prowadzenie 1:5. Czteropunktowa przewaga utrzymywała się do wyniku 8:12, od którego wrocławianki odrobiły część strat, a dzięki dobrej zagrywce doprowadziły do remisu po 16. W końcówce o dwie akcje lepsze okazały się siatkarki z Wrocławia. Trzeci set rozpoczął się od remisu 1:1. Drużyna z Warszawy przyspieszyła i zdobyła 5 punktów z rzędu. Przy stanie 6:1 trener Wrocławia poprosił o czas. Ta chwila odpoczynku nie przyniosła jednak oczekiwanych rezultatów. Wrocław nie radził sobie z obroną ataków przeciwniczek, które tym samym zwiększyły prowadzenie do 7 punktów. Przewaga Ateny, mimo że przeciwniczki odrobiły większość strat, utrzymała się do końca trzeciego seta. Po zmianie stron i wyrównanej fazie gry do głosu doszły wrocławianki, które po trzech kontratakach z rzędu wyszły na prowadzenie 9:6. Dzięki skutecznym blokom przewaga wzrosła o kolejne dwa punkty, a po kilku błędach warszawianek było 16:9. Doszło więc do tie-breaka. Piątego seta od prowadzenia 0:3 rozpoczęły warszawianki. Po dobrych zagrywkach Gabrieli Werocy wrocławianki wyszły na prowadzenie 6:5. Wyrównana i niezwykle zacięta gra trwała do ostatniej piłki, a decydujące akcje wygrały wrocławianki.

MVP: Oliwia Milkowska

Pierwszy półfinał bardzo mocno rozpoczęły, uznawane za faworytki meczu, siatkarki ze Stężycy. Już w pierwszym ustawieniu zdobyły trzy punkty z rzędu wywierając na przeciwniczkach dużą presje zagrywką i blokiem. Siatkarki Energetyka, sprytem i sposobem doszły na 6:7, a po kilku efektownych akcjach w obronie i udanych kontratakach prowadziły 13:11. Wieżyca odzyskała prowadzenie 17:18 po długiej akcji zakończonej sprytnym atakiem ze skrzydła. W tym samym ustawieniu zdobyły jeszcze dwa punkty i wydawało się, że wypracowały małą, ale wystarczającą do wygrania pierwszego seta przewagę. Okazało się jednak, że seta rozstrzygnęły dopiero na przewagi. Poznanianki nie załamały się, wręcz przeciwnie, jeszcze ofiarniej grały w obronie i dzięki skutecznym kontrom prowadziły 3:1. Mecz się wyrównał, oba zespoły dobrze broniły, wiec akcje były długie. Więcej cierpliwości zaczęły wykazywać siatkarki ze Stężycy, które wyszły na prowadzenie 8:12. Poznanianki odpowiedziały blokiem i świetnym atakiem Karoliny Nadery zdobywając trzy punkty z rzędu. W drugiej części seta inicjatywę przejęły siatkarki Wieżycy i seta zamknęły w dwóch ustawieniach. Trzecia partia nie różniła się od poprzednich. Po wyrównanym początku przewagę zaczęły osiągać siatkarki ze Stężycy, które zasłużenie wygrały seta i mecz awansując do jutrzejszego finału.

SMS Solna Wieliczka – Energa MKS Kalisz 1:3 (22:25, 25:20, 23:25, 13:25)

MVP: Nadia Siuda

Siatkarki z Wieliczki rozpoczęły półfinał z dużym animuszem i od prowadzenia 4:1. Kaliszanki psuły piłki w ataku, miały problemy z przyjęciem, co przełożyło się na wynik 7:3. As serwisowy Marty Twardoch i kontra Zuzanny Bury zniwelowały straty. Swoje w ataku dołożyła Zofia Sobanty i na tablicy pojawił się wynik 8:11. Siatkarki Solnej ponownie zniwelowały straty do stanu 14:15 i utrzymywały  kontakt z przeciwniczkami. Na wygranie seta to nie wystarczyło, chociaż zabrakło niewiele. Po przerwie rozpoczęło się od pięciu punktów z rzędu Energi i po chwili tylu samo dla siatkarek Solnej. Po dwóch autowych atakach Wieliczka wyszła na prowadzenie 8:6. Kaliszanki mimo zmian, które przeprowadził trener Wojciech Lalek, nie mogły złapać rytmu. Siatkarki z Wieliczki grały jak natchnione i prowadziły 18:14, by po kilku długich i spektakularnych akcjach w pełni zasłużenie wygrać drugiego seta. Po zmianie stron Solna nie zamierzała spocząć na laurach. Przy stanie 4:3 trener Lalek poprosił o przerwę widząc, że sytuacja robi się naprawdę groźna. Kaliszanki zmobilizowały się i wyszły na prowadzenie 9:12, ale ich przeciwniczki ponownie doprowadziły do remisu po 13. Seria punktów przy zagrywce Julii Bochenek wyprowadziła Wieliczkę na prowadzenie 20:18. W końcówce emocje sięgnęły zenitu, ostatecznie seta wygrały siatkarki z Kalisza, ale musiały się przy tym bardzo natrudzić. W czwartym secie siatkarki z Wieliczki nie dały rady nadal przeciwstawiać się zespołowi z Kalisza, który ostatecznie dopiął swego. Bez względu na wynik, za walkę i determinację należy się zawodniczkom Solnej ogromny szacunek. A kaliszanki, które za kilkanaście godzin zagrają w finale ze Stężycą  mają o czym myśleć.

Wyniki i harmonogram MP Juniorek – Dębica 2023

Piątek 17.03

mecz  o 7. miejsce: TS Stal Śrubiarnia ŻAPN SMS Żywiec – LTS Legionovia Legionowo 0:3 (13:25, 17:25, 18:25)

mecz o 5. miejsce: #VolleyWrocław– UKS Atena Warszawa 3:2 (19:25, 26:24, 21:25, 25:15, 16:14)

półfinał: Enea Energetyk Poznań – GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca 0:3 (23:25, 18:25, 20:25)

półfinał: SMS Solna Wieliczka – Energa MKS Kalisz 1:3 (22:25, 25:20, 23:25, 13:25)

Czwartek 16.03

Enea Energetyk Poznań - #VolleyWrocław 3:0 (25:13, 25:14, 25:19)

SMS Solna Wieliczka - TS Stal Śrubiarnia ŻAPN SMS Żywiec 3:0 (25:19, 25:18, 25:13

LTS Legionovia Legionowo - UKS Atena Warszawa 2:3 (23:25, 25:15, 25:21, 16:25, 12:15)

Energa MKS Kalisz - GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca 3:1 (25:27, 25:20, 25:22, 25:21)

Relacje tutaj

Środa 15.03

#VolleyWrocław - SMS Solna Wieliczka 2:3 (25:23, 25:17, 15:25, 20:25, 6:15)

TS Stal Śrubiarnia ŻAPN SMS Żywiec - Enea Energetyk Poznań 2:3 (15:25, 25:18, 21:25, 25:21, 10:15)

UKS Atena Warszawa - Energa MKS Kalisz 1:2 (16:25, 12:25, 26:24)

GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca - LTS Legionovia Legionowo 3:2 (22:25, 12:25, 25:21, 25:18, 16:14)

Wtorek 14.03

TS Stal Śrubiarnia ŻAPN SMS Żywiec - #VolleyWrocław 2:3 (27:25, 20:25, 21:25, 25:19, 12:15)

Enea Energetyk Poznań – SMS Solna Wieliczka 3:0 (25:21, 27:25, 25:14)

GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca – UKS Atena Warszawa 3:0 (25:21, 25:16, 25:18)

LTS Legionovia Legionowo – Energa MKS Kalisz 1:3 (25:18, 22:25, 19:25, 23:25)