MP JUNIOREK 2023 - DZIEŃ 3. (VIDEO+FOTO)

Czwartek jest trzecim, ostatnim dniem fazy grupowej, rozgrywanych w hali MOSiR w Dębicy, Mistrzostw Polski Juniorek. Sponsorem turnieju i patronem siatkówki młodzieżowej w Polsce jest PKN ORLEN.

W turnieju finałowym, który potrwa do soboty, gra osiem najlepszych polskich zespołów wyłonionych w czterech turniejów półfinałowych zakończonych 5. marca.

grupa A
TS Stal Śrubiarnia ŻAPN Żywiec, ENEA Energetyk Poznań, SMS Solna Wieliczka, #VolleyWrocław

grupa B
GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca, LTS Legionovia Legionowo, Energa MKS Kalisz, UKS Atena Kaman Warszawa

Źródło: pzps.pl/ MSZ/ fot. Piotr Sumara, Justyna Matjas

Transmisja meczów wtorkowych:

Zachęcamy do korzystania w mediach społecznościowych z oficjalnego hasztaga: #MPJuniorka, pod którym znaleźć można informacje i treści związane z turniejem finałowym.

Grupa A

Enea Energetyk Poznań - #VolleyWrocław 3:0 (25:13, 25:14, 25:19)

MVP: Agata Makowska

W grupie A mecze czwartkowe miały zadecydować o ostatecznej kolejności i awansach do strefy medalowej. Energetyk po dwóch zwycięstwach był w bardziej komfortowej sytuacji, wrocławianki by myśleć o awansie musiały spotkanie wygrać. Poznanianki wyszły na prowadzenie 5:0, ale po chwili przerwy na żądanie trenera siatkarki z Wrocławia zdobyły trzy punkty. Był to jednak tylko chwilowy zryw, bo poznanianki, świetnie grając blokiem, uzyskały wysoką przewagę i wyraźnie wygrały pierwszego seta. Druga partia miała podobny jednostronny przebieg, wrocławianki wyglądały na pogodzone z porażką. Poznanianki dobrą grą uczciwie zapracowały na zwycięstwo także w trzecim secie przypieczętowując awans do półfinałów.

Statystyki tutaj

SMS Solna Wieliczka - TS Stal Śrubiarnia ŻAPN SMS Żywiec 3:0 (25:19, 25:18, 25:13)

MVP: Karolina Bierczak

W ostatnim meczu grupy B zmierzyły się zespoły z szansami na dołączenie do siatkarek z Poznania i awansowanie do półfinałów. W nieco lepszej mentalnie sytuacji były siatkarki z Wieliczki mające jedno zwycięstwo na koncie, ale Żywczanki w wypadku wygranej też mogły zagrać o medale. Początek spotkania należał do Solnej, która objęła prowadzenie 9:3. Mecz toczył się przy gorącym dopingu licznej grupy, głównie z Żywca, kibiców. Nie zrażało to siatkarek z Wieliczki, które pewnie kroczyły do zwycięstwa w pierwszej partii. Drugi set rozpoczął się od prowadzenia Żywca 0:3, jednak siatkarki z Wieliczki dzięki udanym blokom doprowadziły do remisu po 5. Żywczanki odzyskały prowadzenie 7:10, głównie dzięki dobrej zagrywce. Nie serwis, a blok dał punkty ich przeciwniczkom, które doprowadziły do remisu po 11, a po chwili wyszły na prowadzenie 14:12. Od tego momentu przewaga Wieliczki rosła, a na koniec seta różnica wynosiła siedem punktów. W trzeciej partii siatkarki Solnej wyszły na prowadzenie i systematycznie je powiększały. Po serii kontrataków i bloków było 13:5. Siatkarki z Żywca nie były już w stanie odrobić takich strat, mimo że walczyły do ostatniej piłki. SMS Solna Wieliczka po zwycięstwie 3:0 awansowała do półfinałów.

Grupa B

LTS Legionovia Legionowo - UKS Atena Warszawa 2:3 (23:25, 25:15, 25:21, 16:25, 12:15)

MVP: Wiktoria Wojtyniak

Kibice zastanawiali się czy siatkarki z Legionowa po dwóch bolesnych przegranych z Kaliszem i Stężycą zdołają zmobilizować się w meczu o trzecie miejsce w grupie B. Początek spotkania przebiegał pod dyktando warszawianek, które objęły kilkupunktowe prowadzenie. Siatkarki z Legionowa zmobilizowały się i odrobiły straty, a następnie wyszły na prowadzenie 17:16. W końcówce siatkarki Ateny zdobyły pięć punktów z rzędu i rzutem na taśmę wygrały pierwszą partię. Po zmianie stron Legionovia rozpoczęła żwawiej i wyszła na prowadzenie 4:1 i 8:3. Przy wyniku 13:8 trener Ateny Piotr Olenderek wykorzystał drugą przerwę. Nie zmieniło to obrazu gry, Legionovia kontrolując sytuację na boisku doprowadziła do remisu w setach. Sytuacja zmieniła się po przerwie. Warszawianki wyciągnęły wnioski z wysoko przegranego seta i wzmacniając zagrywkę wywarły presję na przeciwniczkach. Na efekty nie trzeba było czekać, Atena prowadziła 9:13. LTS przetrzymał kryzys i po skutecznych akcjach wprowadzonej na boisko Hanny Dul wyszedł na prowadzenie 17:15. Siatkarki z Legionowa utrzymały niewielką przewagę do ostatniej akcji seta. W czwartej partii po wyrównanym początku do głosu doszły warszawianki i po dwóch seriach punktów prowadziły 5:11.  Siatkarki Ateny złapały wiatr w żagle, a ich przeciwniczki zaczęły popełniać seryjnie błędy. Doszło więc do tie-breaka. Na początku piątego seta siatkarki ze stolicy pokazały klasę w obronie i kontrataku wychodząc na prowadzenie 1:4. Legionovia odpowiedziała szczelnym blokiem, który dał im prowadzenie 6:5. Atena odpowiedziała tym samym i odzyskała prowadzenie 8:11. Ostatnie dwa punkty warszawianki zdobyły blokiem.

Energa MKS Kalisz - GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca 3:1 (25:27, 25:20, 25:22, 25:21)

MVP: Zofia Brzoza

Stawka ostatniego meczu było pierwsze miejsce w grupie B i rewanż za zeszłoroczny finał. Być może nie ostatni w tym turnieju. Pierwsze na prowadzenie 5:2 wyszły siatkarki z Kalisza. GKS zwarł szyki i po kilku udanych akcjach wyszedł na prowadzenie 8:9. Od tego momentu zespoły grały „punkt za punkt”, w końcówce Kaliszanki odskoczyły na 24:21 i nie wykorzystały aż trzech piłek setowych. Siatkarki ze Stężycy zakończyły partię w drugiej próbie. Trener kaliszanek Wojciech Lalek wprowadził po przerwie kilka korekt w składzie, co dało efekt w prowadzeniu 5:2. Kaliszanki dominowały na siatce osiągając przewagę 12:7, a po pojedynczym bloku Zofii Brzozy było 15:8. Stężyca tej straty już nie była w stanie odrobić. Trzeciego seta dobrze rozpoczęły kaliskie Zofie: Brzoza i Sobanty, które poprowadziły swój zespół do prowadzenia 6:3. Chwile później było jednak już 6:7 po świetnej serii serwisowej Martyny Podlaskiej. Kaliszanki odzyskały prowadzenie i powiększyły przewagę dzięki skutecznemu blokowi w czym brylowały środkowe: Oliwia Nastawska i Antonina Serafinowska. Do wyrównanej końcówki doprowadziła serwisem Maja Malinowska, ale ostatnie słowo w tym secie należało do siatkarek z Kalisza. Czwarta partia na początku przebiegała pod dyktando rozpędzonych siatkarek Energi, które jednak straciły sześciopunktowe prowadzenie po serii udanych kontrataków Barbary Latos. Mimo tego przestoju siatkarki z Kalisza kontrolowały sytuację na boisku. Wrażenie robił przede wszystkim solidny blok i związana z tym dobrze zorganizowana gra w obronie. Mecz zakończył błąd dotknięcia siatki.

Wyniki i harmonogram MP Juniorek – Dębica 2023

Czwartek 16.03

Środa 15.03

#VolleyWrocław - SMS Solna Wieliczka 2:3 (25:23, 25:17, 15:25, 20:25, 6:15)

TS Stal Śrubiarnia ŻAPN SMS Żywiec - Enea Energetyk Poznań 2:3 (15:25, 25:18, 21:25, 25:21, 10:15)

UKS Atena Warszawa - Energa MKS Kalisz 1:2 (16:25, 12:25, 26:24)

GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca - LTS Legionovia Legionowo 3:2 (22:25, 12:25, 25:21, 25:18, 16:14)

Relacje tutaj

Wtorek 14.03

TS Stal Śrubiarnia ŻAPN SMS Żywiec - #VolleyWrocław 2:3 (27:25, 20:25, 21:25, 25:19, 12:15)

Enea Energetyk Poznań – SMS Solna Wieliczka 3:0 (25:21, 27:25, 25:14)

GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca – UKS Atena Warszawa 3:0 (25:21, 25:16, 25:18)

LTS Legionovia Legionowo – Energa MKS Kalisz 1:3 (25:18, 22:25, 19:25, 23:25)