MP JUNIOREK 2023 – DZIEŃ 2. (VIDEO+GALERIA)

Środa jest drugim dniem, rozgrywanych w hali MOSiR w Dębicy, Mistrzostw Polski Juniorek. Sponsorem turnieju i patronem siatkówki młodzieżowej w Polsce jest PKN ORLEN.

W turnieju finałowym, który potrwa do soboty, gra osiem najlepszych polskich zespołów wyłonionych w czterech turniejów półfinałowych zakończonych 5. marca.

grupa A
TS Stal Śrubiarnia ŻAPN Żywiec, ENEA Energetyk Poznań, SMS Solna Wieliczka, #VolleyWrocław

grupa B
GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca, LTS Legionovia Legionowo, Energa MKS Kalisz, UKS Atena Kaman Warszawa

Źródło: pzps.pl/ MSZ, fot. Piotr Sumara/ Justyna Matjas

Transmisja meczów wtorkowych:

Zachęcamy do korzystania w mediach społecznościowych z oficjalnego hasztaga: #MPJuniorka, pod którym znaleźć można informacje i treści związane z turniejem finałowym.

#VolleyWrocław - SMS Solna Wieliczka 2:3 (25:23, 25:17, 15:25, 20:25, 6:15)

MVP: Karolina Feliks

Siatkarki z Wrocławia, mimo że miały „w nogach” wczorajsze pięć setów z zespołem z Żywca raźno rozpoczęły poranne spotkanie. Szybko objęły kilkupunktowe prowadzenie, które przez chwilowe przestoje straciły w końcówce. Kluczowe akcje, na wagę zwycięstwa w pierwszym secie, wykonała zdobywczyni 9 punktów w tej partii – Zuzanna Kamińska. Po przerwie wrocławianki nie zwolniły tempa i dzięki serii udanych bloków Anny Karasińskiej wyszły na prowadzenie 8:3. Siatkarki z Wieliczki grały nierówno, dobre zagrania przeplatały błędami, wiec wynik mocno się „rozjeżdżał”. Po kolejnym zablokowanym ataku było już 17:9 i losy tej partii były przesądzone. Wrocławianki na początku trzeciego seta zdobyły cztery punkty z rzędu, ale równie szybką serią straciły siedem. Siatkarki z Wieliczki utrzymywały trzypunktową przewagę, nie wykorzystując kilku okazji do jej powiększenia. Udało się to przy dobrych zagrywkach Martyny Lewskiej, po których było 10:15. Uskrzydlone zawodniczki Solnej, wśród których najskuteczniejsze były środkowe: Julia Jaśkowiec i Karolina Feliks, pewnie wygrały trzeciego seta. W czwartym wyszły na prowadzenie 1:4 i miały piłkę w górze na kolejny punkt. Niewykorzystane okazje mają w zwyczaju się mścić, bo po chwili było 7:5. Gra się wyrównała, oba zespoły dobrze grały w obronie i nadal imponowały skutecznością w ataku i bloku środkowe z Wieliczki. Wrocławianki pierwsze nie wytrzymały presji i po dwóch błędach w ataku przegrywały 13:16. W końcówce dobra robotę w ataku wykonała leworęczna atakująca Solnej Michalina Oleś i doszło do decydującej, piątej partii. W tie-breaku Michalina kontynuowała skuteczna grę i po jej kontrataku było 3:6. Po drugiej stronie siatki rosła liczba błędów i mimo zmian w składzie wrocławianki nie dały radę wygrać drugiej pięciosetówki w turnieju.

Statystyki tutaj

TS Stal Śrubiarnia ŻAPN SMS Żywiec - Enea Energetyk Poznań 2:3 (15:25, 25:18, 21:25, 25:21, 10:15)

MVP: Amelia Mokrzan

Po początkowej przewadze siatkarek z Żywca do głosu doszły poznanianki i zdobywając w serii cztery punkty wyszły na prowadzenie 6:8. W kolejnych akcjach przewaga zespołu Energetyka rosła, siatkarki z Poznania dominowały w każdym elemencie i wygrały seta różnicą dziesięciu punktów. Ta tendencja przeniosła się na początek drugiej partii, w której trener Żywca zmuszony był wziąć czas przy stanie 1:4. Jego zawodniczki wzięły sobie do serca to co usłyszały, bo grając dobrze w bloku i w obronie wyszły na prowadzenie 16:14. I to nie było ich ostatnie słowo, siatkarki z Żywca wspierane przez liczną i głośną grupę kibiców pewnie wyrównały stan meczu. Doping fanów nie ustawał, a na boisku trwała wyrównana walka. Oba zespoły świetnie broniły, ale w ataku nieco skuteczniejsze były poznanianki i to one prowadziły 6:8. Żywczanki nie rezygnowały, po udanym bloku i kontrataku z lewego skrzydła wyszły na prowadzenie 10:9. Chwile później podczas długiej akcji, ofiarnie broniąc, kontuzji stawu skokowego doznała Oliwia Caputa. Przyjmująca w asyście medyków opuściła boisko. Jej koleżanki walczyły dalej, kibice oglądali wiele świetnych, długich akcji z widowiskowymi obronami obu libero. Poznanianki przełamały przeciwniczki przy zagrywce Amelii Mokrzan. Siatkarki Energetyka zdobyły kilka punktów z rzędu i wyszły na prowadzenie 14:17. Był to decydujący moment trzeciego, wyrównanego seta. Żywczanki lepiej rozpoczęły kolejną partię, po kilku udanych kontrach wyszły na prowadzenie 6:2. Poznanianki odrabiały straty, a po udanym kontrataku Karoliny Nadery wyszły na prowadzenie 11:13. Tak jak w poprzednich setach doszło do wyrównanej końcówki, w której odrobinę więcej zimnej krwi zachowały siatkarki z Żywca doprowadzając do tie-breaka. W piątym secie początek należał do siatkarek z Poznania, które prowadziły 2:5 i 4:8. Dzielne siatkarki z Żywca walczyły do ostatniej piłki, ale losu meczu nie odwróciły i przegrały drugi pięciosetowy mecz z rzędu.

Wyniki i harmonogram MP Juniorek – Dębica 2023

Środa 15.03

UKS Atena Warszawa - Energa MKS Kalisz 1:2 (16:25, 12:25, 26:24)

GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca - LTS Legionovia Legionowo 0:1 (22:25)

Wtorek 14.03

TS Stal Śrubiarnia ŻAPN SMS Żywiec - #VolleyWrocław 2:3 (27:25, 20:25, 21:25, 25:19, 12:15)

Enea Energetyk Poznań – SMS Solna Wieliczka 3:0 (25:21, 27:25, 25:14)

GKS Wieżyca 2011 Politechnika Gdańska Stężyca – UKS Atena Warszawa 3:0 (25:21, 25:16, 25:18)

LTS Legionovia Legionowo – Energa MKS Kalisz 1:3 (25:18, 22:25, 19:25, 23:25)