Czy wiesz, że ... w 1934 roku utworzono Komisję Technicznej Siatkówki przy IAHF.

Siatkarskie Puchary

Świetna lektura dla kibiców, zawodników, trenerów, dziennikarzy sportowych i wszystkich tych, którzy pragną uporządkowanej i wiarygodnej wiedzy na temat siatkówki.

Miłośnicy siatkówki otrzymali w ostatnich tygodniach bardzo starannie przygotowaną książkę, w której Krzysztof Mecner stworzył panoramę europejskiej klubowej siatkówki. 

Przynosi ona mnóstwo faktów i barwnych szczegółów, tworzy znakomitą okazję do wspomnień dla kibiców i zawodników. Imponująca pamięć i wspaniałe archiwum Mecnera dają także materiał do różnego rodzaju analiz szkoleniowych i oceny rozwoju siatkówki w ciągu minionych lat.

Krzysztof Mecner, dziennikarz od lat wiernie towarzyszący polskiej i światowej siatkówce, opublikował dwunastą już w swojej karierze, pokaźnych rozmiarów książkę,  tym razem poświęconą męskim  siatkarskich pucharach. Przynosi ona olbrzymią ilość informacji i komentarzy o tych turniejach. I tak Mecner kolejno omawia Puchar Europy Mistrzów Krajowych (1960-2000) i będącą jego kontynuacją od 2001 r. Europejską Ligę Mistrzów, Puchar Europy Zdobywców Pucharów (1973-2000), Top Teams Cup (2001-2007), Puchar CEV  (1981-2013), Challenge Cup (2008-2013), Superpuchar Europy (1987-2000) oraz ostatnie dziecko w pucharowej rodzinie-  Klubowe Mistrzostwa świata (od 1984, ale z przerwami). 

Każdy z pucharów zostaje omówiony publicystycznie, z licznymi szczegółami, głównie dotyczącymi polskich zespołów, ale nie tylko, bo możemy tam znaleźć wiele informacji o światowej siatkówce, w tym np. o zawodniczych i trenerskich dokonaniach m. in. Anastasiego i Castellaniego czy polskich zawodnikach i trenerach odnoszących sukcesy z zagranicznymi klubami. Omówieniu każdego z pucharów towarzyszy szczegółowa dokumentacja: zwycięzcy, wyniki meczów, składy zwycięskich zespołów, osiągnięcia oraz składy polskich drużyn. Tekstowi towarzyszy wybór atrakcyjnych zdjęć.

Polskie sukcesy w tych zestawieniach są wyraźne, choć niezbyt liczne. Tylko dwa razy Polacy stanęli  na najwyższym podium – Płomień Milowice w PEMK w 1978 i Tytan AZS Częstochowa w Challenge Cup w 2012. Poza tym mamy na swoim koncie kilka medali srebrnych i brązowych a najczęściej udział w ćwierćfinałach. Dla porównania CSKA Moskwa w PEMK triumfowała 13 razy, Sisley Treviso najważniejszy puchar zdobywał 4 razy, a Trentino Betclick – 3 razy.

Polecamy tę niezwykle starannie przygotowaną i napisaną żywym, jak zawsze u Mecnera,  językiem książkę, wszystkim entuzjastom siatkówki. Warto także odnotować, że książka ta jest jedyną tak obszerną i wyczerpującą  publikacją  poświęconą  siatkarskim pucharom w Europie, wartą zapewne przetłumaczenia na inne języki. 
LK
Autor: Krzysztof Mecner
Tytuł: Siatkarskie puchary
Wydawnictwo: Mecner Media, Katowice 
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 288
DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice