Czy wiesz, że ... najwyższym Polskim siatkarzem jest Marcin Nowak – 215 cm wzrostu.

RÓŻNICA W PRZYGOTOWANIU MOTORYCZNYM I MENTALNYM PO ZMIANIE PUNKTACJI NA PRZESTRZENI CZASU

Różnica w przygotowaniu motorycznym, mentalnym siatkarzy po zmianie punktacji na przestrzeni czasu.

Jak wszyscy wiemy i zdajemy sobie z tego sprawę siatkówka bardzo mocno ewaluowała na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Co chwilę pojawiają się nowe modele piłek, które mają za zadanie nieco zwolnić prędkość lotu, dzięki czemu nieco łatwiejsze stanie się utrzymanie jej w grze, a co za tym idzie wzrośnie atrakcyjność oglądania meczów.

Niebagatelne znaczenie w kompletnym zwrocie systemów przygotowawczych do uprawiania piłki siatkowej miał rok 1998, kiedy to zmienił się system punktacji w secie, oraz zdecydowano się na wprowadzenie do gry pozycji libero.

W związku z tak istotnymi zmianami naturalną rzeczą musiała być również modyfikacja cykli przygotowawczych w danym mikrocyklu, makrocyklu treningowym. Każdy rozumiejący ewaluację w piłce siatkowej trener musiał odmienić postrzeganie dyscypliny, w której znacznie skrócony został przede wszystkim czas trwania meczu. Naturalnym stało się zmniejszenie nacisku kładzionego na wytrzymałość , zamieniając ten rodzaj pracy na bardziej dynamiczne oblicze. Ponieważ mecz piłki siatkowej w obecnych czasach oscyluje w granicach 1,5 - 2 godz, natomiast wszystkie czynności wykonywane podczas meczów zmierzają w kierunku przyśpieszenia , to też byłoby niewskazane tworzenie jednostek treningowych z czasem trwania 3-4 godziny. Natomiast bardzo korzystne staje się układanie treningu z dużą intensywnością i powtarzalnością ćwiczeń.

Bardzo istotną zmianę dostrzegamy również w sposobie prowadzenia zespołu pod kątem specjalizacji trenerskich. Dzisiejszy sztab szkoleniowy drużyny, w porównaniu do sztabu sprzed 20-30 lat, znacząco uległ powiększeniu - o chociażby trenera - specjalistę od przygotowania motorycznego, czy trenera - statystyka. Ten pierwszy jest w całości odpowiedzialny za proces treningowy mający służyć każdemu zawodnikowi w sposób zindywidualizowany. Zawodnikowi grającemu na pozycji środkowego potrzebne jest nieco inne przygotowanie do sezonu niż chociażby rozgrywającemu. Wszakże każdy organizm jest inny i inaczej może reagować na bodźce treningowe. Dzisiejsze skierowanie wizualizacji procesu treningu motorycznego obejmuje, poprzez ogrom zdobytej wiedzy o ukierunkowanej biomechanice ruchu w konkretnej dyscyplinie i dąży do zabezpieczenia ciała sportowca i uchronieniu go przed możliwością występowania kontuzji. Na przestrzeni wielu lat zebrane i przeanalizowane badania sportowe mają wyodrębnić najskuteczniejszy model przygotowania motorycznego siatkarza. Stąd też mamy dużą wiedzę aby ćwiczyć ze sportowcami działając prewencyjnie, bez zbędnych układów ruchu negatywnie wpływających na przeciążenia w układzie kostno-stawowym. Trener – statystyk w obecnych czasach potrafi zgromadzić mega rozbudowaną bazę danych, dotyczących powtarzalności w grze danego zawodnika, jak i również stosowanych systemów gry używanych przez zespół przeciwny. Dzięki takim informacjom podawanym w formie game-planu, oraz na bieżąco podczas rozgrywek, możemy być skoncentrowani i przeciwdziałać grze drużyny przeciwnej.

Kolejną bardzo ważną osobą wchodzącą w skład dzisiejszego sztabu szkoleniowego jest trener mentalny. Dzięki pracy tego specjalisty, na przestrzeni miesięcy, możemy uzyskiwać u swoich podopiecznych wykorzystywanie najistotniejszych prawidłowych reakcji podczas gry właściwej. Dzisiejsze metody badawcze i wykorzystywane narzędzia w pracy trenera mentalnego mogą podnieść kompetencje porozumiewania się w drużynie, postrzeganie nietuzinkowych zaistniałych sytuacji które niejednokrotnie potrafią zaskakiwać i wywoływać zwiększenie napięć stresogennych w obrębie meczowym.

Coraz większe możliwości poszukiwania wiedzy, ogólna dostępność piśmiennictwa ukierunkowanego stanowi w nas jako trenerach materiał ludzkiej symbiozy z zespołem, którym na dzisiaj już nie wystarczy tylko wygrywać. Ale jedno się chyba na przestrzeni lat nie zmieniło – każdy trener musi posiadać umiejętność konstruktywnej rozmowy z zawodnikiem, a nawet wynoszone są na piedestał kompetencje słuchania swoich podopiecznych. Wszak to w nich jest ogromny ładunek stanowiący, czy okres wzajemnej współpracy owocny będzie w drobne kroki naprzód, w codziennym rozwoju na każdej płaszczyźnie.

Całość dąży do zwiększania samoświadomości każdego zawodnika podczas każdej przebytej minuty treningu. Tak naprawdę, im szybciej zaczniemy pracę ze zwiększoną i ukierunkowaną wizją doskonalenia indywidualnych braków w każdym obszarze, tym większe prawdopodobieństwo naszych podopiecznych do odegrania większej roli na płaszczyźnie zmagań siatkarskich.

                                                                                                                                         Koordynator Wojewódzki SOS

                                                                                                                                                    Krzysztof Janczak


DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice