Czy wiesz, że ... w 1895 roku William Morgan wymyśla grę o nazwie „Minonette”.

Mój sport, moja radość

Jan Blecharz – psycholog sportu którego możemy kojarzyć z sukcesami Adama Małysza i Małgorzata Siekańska – psycholog pracujący ze sportowcami, zapraszają dorosłych w podróż do świata dziecięcego przeżywania sportu. 

Autorzy proponują 10 zasad ważnych nie tylko dla sportowego rozwoju dziecka, ale – w dalszej perspektywie – dla prawidłowego i satysfakcjonującego uczestnictwa w dorosłym życiu. Sprawnie posługują się przykładami z własnej praktyki, przywołują mniej znane historyjki z życia znanych, popularnych sportowców i odwołują się do prawd często tak oczywistych (ale ciągle ważnych), że aż łatwych do przeoczenia w naszym codziennym, zabieganym życiu. 

Nawet jeśli systematyczne uczestnictwo w treningach nie doprowadzi do znaczących sukcesów mierzonych medalami, to i tak – dzięki przestrzeganiu omawianych zasad - pozwoli rozwijać osobowość, zainteresowania, przygotuje do pracy nad sobą, do doznawania sukcesów ale i porażek. Jednym zdaniem - pomoże kształtować charakter. 

Oto zasady:

1. Czerpię przyjemność z trenowania i udziału w zawodach. Lubię to, co robię.
2. Umysł, tak jak mięśnie, potrzebuje gimnastyki. Mogę trenować swój umysł, tak jak trenuję ciało.
3. Warto się starać, choć czasem na efekty trzeba poczekać.
4. Każdego dnia mogę zrobić coś, co przybliża mnie do celu.
5. Wiem, w czym jestem dobry i co potrafię oraz w czym mogę osiągnąć więcej.
6. Mogę się czasem pomylić.
7. Mam wpływ na to, jak wygląda mój dzień.
8. Sport to również umiejętność przegrywania. Potrafię sobie radzić z przeciwnościami.
9. Szanuję moich sportowych konkurentów i doceniam ich umiejętności.
10. Każdy sport jest okazją do tego, by dowiedzieć się czegoś o sobie.

Jeśli dziecko sięgnie po omawianą książkę, leżącą gdzieś na stoliku, jego uwagę mogą przyciągnąć czytelne i sugestywne ilustracje. Jeśli zaciekawione zacznie czytać – może odnaleźć coś ze swoich przeżyć w uniwersalnie przedstawionej historyjce o Rafale. Stąd już tylko krok do zapoznawania się z zasadami. 

Dorośli – rodzice, wychowawcy, trenerzy i nauczyciele znajdą w tej pozycji wyjaśnienie ważnych reguł, przedstawione w sposób prosty ale z szacunkiem dla inteligencji Czytelnika. Cenna będzie możliwość (ponownego) wglądu do świata wewnętrznych przeżyć dziecka – czasem zapominamy jak to kiedyś było i trudniej nam przez to zrozumieć młodego człowieka. Wspieranie się historiami z życia sportowców znanych z telewizji czy pierwszych stron gazet może ułatwić dorosłym przekazywanie ważnych wychowawczych treści.

Ponadto, niemalże niepostrzeżenie możemy przyłapać samych siebie na analizie zastosowania tych zasad we własnym życiu. To też dobry kierunek! Dzieci i młodzież najszybciej przyswajają zasady poprzez obserwację dorosłych. Im bardziej jesteśmy świadomi siebie, tym lepiej nie tylko dla nas ale i dla naszych młodych podopiecznych.

"Mój sport, moja radość” – to jedna książka w której mogą znaleźć coś dla siebie mali i dorośli odbiorcy. W formie przyjaznej dla Czytelnika przypomina o zasadach ważnych w sporcie i codziennym życiu. Ta książka może inspirować. Polecamy!

Autorzy: Blecharz Jan, Siekańska Małgorzata
Wydawnictwo: GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Rok wydania: 2009
Ilość stron: 52
DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice