Czy wiesz, że ... w 2000 roku powstała Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej.

Stwarzaj dziecku szanse na małe zwycięstwa!

"...największym motywatorem do ćwiczeń jest...
właśnie ich atrakcyjność"
.

Trzeba pamiętać, że świat widziany oczami dziecka cechuje się nastawieniem na przygodę i zabawę, że każde kolejne zajęcia są dla nich czymś ciekawym, stanowią prawdziwą przygodę. Im treningi będą dla dzieci ciekawsze, tym większe przyniosą efekty. Młodzi ludzie nie potrafią się jeszcze w dostateczny sposób motywować sami. Potrzebują zewnętrznych motywatorów do pracy i nauczyciel powinien potrafić je dostarczyć. Takim największym motywatorem do ćwiczeń jest właśnie ich atrakcyjność.

Dla dziecka takie ćwiczenia będą atrakcyjne, które będą dawały im szanse na małe zwycięstwa, zdobycie powodzenia w jakiejś aktywności. Mając to na uwadze nauczyciel powinien stosować ćwiczenia oparte o metodykę dochodzenia do umiejętności z zachowaniem elementów zabawy.  Stosowanie przyborów doskonale wpisuje się w konwencję od zabawy do wprawy. Jeżeli nauczamy podstaw piłki siatkowej, to trudne na początku elementy techniki należy przemycać w postaci ćwiczeń z przyborami. Dziecko skupione na przyborze podejmuje wytrwałe próby dla osiągnięcia celu. Doświadczony nauczyciel będzie prowadził ćwiczenia „na czas”, aby wszyscy kończyli równo, sterując intensywnością i zadaniami. W każdym uczniu nauczyciel powinien dojrzeć pozytywne cechy wynikające z wykonania zadania lub zrobionego postępu.Dobrym przykładem może być zastosowanie paletki, która daje większą powierzchnię odbicia, co pozwala na większą częstotliwość  udanych powtórzeń dając możliwość na zwrócenie większej uwagi na poprawność techniczną. 

Obręcz do chwytania piłki pozwala na doskonalenie umiejętności ułożenia prawidłowego kąta ramion i czucia przestrzeni. Przybory zastępują wiele słów, dziecko intuicyjnie przyswaja sobie właściwe ruchy, które na trwałe wchodzą do arsenału jego nowych umiejętności. Stosowanie właściwych przyborów we właściwym czasie jest dużą umiejętnością, którą nabywa się wraz z dobrą praktyką. 

Zbigniew Krzyżanowski

DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice