Siatkówka plażowa jako element przygotowania do gry w siatkówkę halową

  • Publikacja posiada podłączone pliki PDF

Jaki wpływ na siatkarzy grających w siatkówkę halową może mieć gra w okresie przejściowym pomiędzy sezonami w siatkówkę plażową zarówno zawodnikom jak i trenerom. Do zagłębienia się w ten temat skłoniły mnie ciągłe dyskusje związane z łączeniem tych dyscyplin sportu, głównie w środowisku trenerskim. Wiedza jaką wykorzystałem do napisania pracy to przede wszystkim swoje doświadczenie zawodnicze (łączenie obu dyscyplin przez 14 lat) i trenerskie (6 lat), a także opinia wybitnych zawodników siatkówki halowej, którzy w przeszłości lub teraz właśnie tak wykorzystują okres przejściowy pomiędzy sezonami. 

Opinie zawodników i ekspertów

Każdy z zawodników, ekspertów poproszonych o wypełnienie ankiety, swoją wyjątkowo karierę sportową łączy pozytywnie i widzi wiele korzyści z doświadczenia zdobytego podczas gry w siatkówkę plażową. Jest to zdobycie wszechstronności właściwie we wszystkich aspektach, które należą do kunsztu siatkarskiego. Co najważniejsze nikt z tych zawodników pomimo braku znaczącego odpoczynku pomiędzy sezonami nie narzekał na kontuzje, a wprost przeciwnie wszyscy z nich stwierdzili, że ich aparat ruchowy uległ wzmocnieniu. Również każdy z nich bez wahania stwierdził, że siatkówka plażowa miała wpływ na nich rozwój sportowy i grę na hali, a co za tym idzie pomogła im osiągnąć wielkie sukcesy sportowe. Bez wahania poleciliby jako trenerzy swoim zawodnikom grę na piasku w okresie przejściowym.

Siatkówka plażowa ma korzystny wpływ na kształtowanie cech zawodnika halowego w odniesieniu do każdej pozycji na boisku. Zwrócić uwagę należy na fakt, że adaptacja przed i po sezonie plażowym jest sprawą indywidualną zawodnika, a czynnikiem zmiennym jest czas, na długość którego może mieć wpływ specjalizacja danego zawodnika na boisku halowym.

Niewątpliwie poprzez grę w SP pomiędzy jednym sezonem, a drugim na hali każdy z zawodników rozgrywając dodatkowe mecze nabiera doświadczenia oraz pewności siebie. Staje się świadomy, że jego gra i wyniki rywalizacji jest zależny nie tylko od jego indywidualnych umiejętności, ale również od umiejętności partnera, z którym stworzył "team", zaczyna dostrzegać jak bardzo duży wpływ na wyniki ma zespół, zaczyna rozumieć partnera.

Myślę, że taki model wykorzystania okresu przejściowego dla trenerów i ich zawodników to dobra okazja do polepszenia indywidualnych walorów techniczno-taktycznych oraz motorycznych. Warunkiem niezbędnym do dobrej współpracy jest umiejętność zaakceptowania takiej formy przygotowań oraz umiejętność i tolerancja trenera do zawodnika w okresie adaptacyjnym - przejścia z gry na podłożu piaszczystym do ćwiczeń na hali.

Zapraszam do zapoznania się z opracowaniem "Trening i zawody siatkówki plażowej jako element przygotowania do gry w siatkówkę halową - w świetle teorii treningu sportowego oraz opinii ekspertów".

DAMIAN LISIECKI
DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice