PORADNIK POZYTYWNEGO TRENERA – MODEL i7W W SPORCIE

Jako trener tworzysz przestrzeń do rozwoju zawodników, uczysz jak być wygranym zarówno w sporcie jak i w życiu pokazując co dobre i przestrzegasz przed błędami. Chciałbym podsunąć lekturę trenerom i nauczycielom, która może pełnić rolę przewodnika dającego trenerowi wskazówki jak „uczyć się” zawodnika, jak przekazywać zdrowe wartości i zachować równowagę w funkcjonowaniu sportowym i pozasportowym.

Podczas czytania mam zwyczaj zaznaczania ołówkiem  istotnych treści. Ta książka pozostała czysta, ponieważ właściwie wszystko było istotne. Po przeczytaniu 50 strony wiedziałam, że jest to książka, której potrzebują trenerzy, zwięzła, treściwa trafiająca w cel. Trzeba ją raz z uwagą przeczytać, a potem można włożyć ją do „kieszeni” i wracać do niej jak do poradnika: przepis na sukces = i7W.

„I” to inspiruj, a 7 razy „W”, to Wyjaśniaj, Wymagaj, Wspieraj, Wynagradzaj, Wyróżniaj, co daje efekt Wzrastam (rozwijam się) i Wygrywam z samym sobą i innymi, jako zawodnik i jako człowiek.

Nauczyciele, którzy mają za sobą wiele lektur z dziedziny  psychologii i coachingu zdziwią się, że ta jedna pozycja stanowi kompendium wiedzy w pigułce, tylko to co jest potrzebne, przekazane w sposób przejrzysty i dostępny. Łatwo można wracać do tej książki dzięki konsekwentnemu układowi. Treści skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych rozróżnione są w każdym elemencie,  a układ dotyczący danego ćwiczenia, treningu, zawodów, sezonu i całej kariery sportowej stanowi ścieżkę postępowania na każdym etapie w myśl zasady „każde powtórzenie, każda seria, każde zawody się liczą”. Jest tutaj szeptana podpowiedź: jak rozmawiać ze swoim zawodnikiem, jak uzasadniać swoje wybory, jak tłumaczyć zadania treningowe oraz założenia startowe na zawody.
Nauczyciele, którzy rozpoczynają przygodę  w roli trenera powinni uwrażliwić się  na ucznia i zrozumieć jak nauczyć dzieci i młodzież budowania własnej definicji wygrywania poprzez model i7W. Zadziała on najlepiej jeśli będzie spójność tego co się mówi i jak samemu się postępuje, krótko mówiąc „jeśli wymagasz punktualności – bądź na czas”.

Po przeczytaniu tej książki pozostaje tylko uzupełnienie jej swoimi przykładami z „życia”, ale tego już każdy sam będzie musiał doświadczyć. Żadna indywidualna ścieżka rozwoju nie jest taka sama, a żadna historia drużyny nie może być powielana. Dlatego dawanie wędki zamiast ryby zawsze jest w cenie.

Poradnik dla trenera pomocny w jego codziennej praktyce powstał przy współpracy wielu doświadczonych psychologów sportu i został napisany z dużą konsekwencją wynikającą z praktyki.  Wszystko po to, aby Twój uczeń powiedział: „super, bardziej chce mi się przyjść w poniedziałek na trening”, a Twój Klub mógł na koniec sezonu zorganizować wspaniałą „Galę Mistrzów”.  
                                                                                                                             
Biuro SOS

Możliwość zakupu książki poprzez stronę:
https://sklep.asystent-trenera.pl/pl/p/Poradnik-Pozytywnego-Trenera-Model-i7W-w-sporcie/131
DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice