Jak być skutecznym trenerem

Rainer Martens – trener, psycholog, naukowiec i praktyk - w swojej książce zawarł szereg wskazówek dotyczących pracy trenera. Ale jednocześnie jest to dzieło będące czymś więcej niż tylko instrukcją postępowania w konkretnych przypadkach. Autor, poprzez dobór treści i sposób ich przedstawienia, w dyskretny sposób zachęca do tego, aby dążyć do bycia (skutecznym) trenerem. Przekazuje najlepsze sposoby zachowania i prezentuje narzędzia do bezpośredniego lub swobodnego wykorzystania. Równocześnie przypomina o wartości czynników odpowiadających za kształtowanie odpowiednich relacji międzyludzkich oraz klimatu w drużynie i przywraca im odpowiednie miejsce w całościowym szkoleniu sportowców.

Według autora skuteczność jest powiązana z wszechstronnością: „Wiele się od ciebie oczekuje jako od trenera. W tym samym dniu możesz stanąć wobec konieczności bycia wychowawcą, fizjologiem, biznesmenem i psychologiem – a wszystko nawet zanim jeszcze zdołasz wejść na boisko. Książka, którą trzymasz w ręku, pozwoli ci poszerzyć zakres wiedzy o każdym z aspektów pracy trenera”. 

Martens radzi co robić ale także jak to robić skutecznie. Książka zawiera wiele różnorodnych treści. Niektóre wątki zostały starannie opracowane; o innych autor choćby wspomina. Całe dzieło pełne jest czytelnych tabel, zestawień i wykresów. Piękne i sugestywne ilustracje znakomicie obrazują przekazywane nam treści. Są jak droga która ułatwia dostęp do własnych wspomnień, wyobrażeń, wiedzy, umiejętności, przekonań i doświadczeń decydujących o codziennym wykonywaniu trenerskiej pracy.
O bogatej zawartości książki najlepiej informuje spis rozdziałów: ZASADY TRENOWANIA: 1. Kreowanie własnej filozofii trenerskiej. 2. Ustanawianie celów swojej działalności trenerskiej. 3. Wybór stylu kierowania zespołem. 4. Kształtowanie charakteru – wychowanie moralne w sporcie. 5. Zawodnicy o specyficznych potrzebach szkoleniowych. ZASADY ZACHOWANIA: 6. Komunikowanie się z zawodnikami. 7. Motywowanie zawodników. 8. Wpływanie na zachowania zawodników. ZASADY NAUCZANIA: 9. Nauczanie metodą całościową. 10. Nauczanie umiejętności technicznych. 11. Nauczanie umiejętności taktycznych. 12. Planowanie szkolenia. ZASADY TRENINGU SPRAWNOŚCI FIZYCZNEJ. 13. Podstawy treningu. 14. Trening sprawności energetycznej. 15. Trening sprawności mięśniowej. 16. Odżywianie. 17. Przeciwdziałanie dopingowi i narkotykom. ZASADY ZARZĄDZANIA. 18. Zarządzanie zespołem. 19. Kształtowanie relacji interpersonalnych. 20. Zarządzanie ryzykiem – odpowiedzialność prawna trenera.

„Jak być skutecznym trenerem” - to dzieło, w którym autor analizuje elementy kluczowe dla bycia skutecznym trenerem. Znajdziemy w nim rozmaite tematy – każdy może wybrać te, w których „czuje się dobrze” lub które domagają się ulepszenia i od nich zacząć doskonalenie swojej pracy. Martens ułatwia wejście na drogę zmian, bo podaje czytelnikowi pomysły do pracy wraz z uzasadnieniem ich skuteczności. Objętość pracy jest jej wielką zaletą, ponieważ daje nadzieję na różne rozwiązania, wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie. 
AW

Autor: Rainer Martens
Wydawnictwo: Centralny Ośrodek Sportu
Rok wydania: 2009
Ilość stron: 503

Dyskusje użytkowników
31 komentarze

Wrazie pytań i zdjęć zapraszam siewaszko@wp.pl

Stan idealny ,kupiłam za 120zl oddam za 89zl

Jaki koszt książki i jaki jest jej stan?

Mam na sprzedaż tę książkę

Mam na sprzedaż tę książkę

Jak to jeszcze możliwe to również poproszę. Bardzo zależy mi na tej pozycji. majbike@gmail.com
Dziękuję.

Dzie dobry czy moge prosic o plik pdf z ta ksiazka bede bardzo wdzieczny.

mswoboda1@op.pl

Dzie dobry czy moge prosic o plik pdf z ta ksiazka bede bardzo wdzieczny.

mg@mgrzegorczyk.com
Dzień dobry, proszę także o przesłanie pliku z książką. Książka jest super i nigdzie nie można jej znaleźć! Bardzo mi na tym tytule zależy :)

kszklarzewski@gmail.com
Proszę o przesłanie pliku i z góry dziękuje! Pozdrawiam!

krystian.pachlinski@gmail.com
Jeśli jest możliwość to również bardzo bym prosił o podesłanie
Pozdrawiam

Czy mogłabym poprosić o przesłanie książki w pdf?
elewa92@o2.pl

mógł bym prosić o przesłanie makowskipawel@onet.pl

mógł bym prosić o przesłanie makowskipawel@onet.pl

mógł bym prosić o przesłanie

Witam. Czy również mogę prosić o przesłanie tej książki w PDF? e:mail: biuro@tim-olsztyn.pl

Witam. Czy również mogę prosić o przesłanie tej książki w PDF?

Jeśli byłaby jeszcze możliwość przesłania tej książki w formie pdf. byłbym bardzo wdzięczny.
konrad1311@tlen.pl

gdyby była mozliwosc byłbym wdzieczny przeszukałem cały internet juz... piotr_madridista@wp.pl

Czy też mogę prosić ... ? Grzesiooo@buziaczek.pl

Dziękuję bardzo i pozdrawiam

melon245@wp.pl - dziękuję za przesłanie i pozdrawiam serdecznie

Zaznaczam, że mam do 275 strony ;P :) ale też może się przydać :)

Będę wysyłam po kolei :-)

Poproszę - arturlo@poczta.onet.pl. Pozdrawiam z Rzeszowa

proszę o przesłanie - dziękuję
marzus@poczta.onet.pl

proszę o przesłanie - dziękuję

marmar5@gazeta.pl - z góry dziękuję :)

t.wasilkowski@gmail.com

Bardzo proszę !!!

Posiadam w pdf. tę książkę ;)chętni proszę o kontakt ;)

DzieciMłodzieżNauczycieleBazy szkoleniowe - Akademie SOSBazy szkoleniowe - Szkoły PatronackieFacebook Młodzieżowej Akademii Siatkówki oraz Akademii Polskiej SiatkówkiRodzice