MP MŁODZICZEK - GRUDZIĄDZ – DZIEŃ 1

W Grudziądzu dobiegł końca pierwszy dzień mistrzostw Polski młodziczek, które potrwają do niedzieli. Sponsorem turnieju finałowego jest PKN ORLEN.

W tym roku o mistrzowski tytuł walczą ekipy: TS Stal Śrubiarnia ŻAPN Żywiec, MUKS JOKER Świecie, MUKS Pasek Będzin, MKS Dwójka Zawiercie, ENEA Energetyk Poznań, UKS Lider Konstantynów Łódzki, Energa MKS SMS Kalisz oraz UKS Volley Łódź.

W piątek komplet, dwu zwycięstw odnotowały Energa MKS SMS Kalisz w grupie A i MKS Dwójka Zawiercie w grupie B.

Zachęcamy także do śledzenia stron internetowych przygotowywanych przez Volley Station i dedykowanych turniejowi:

Głównym partnerem wydarzenia oraz sponsorem młodzieżowych reprezentacji jest firma PKN ORLEN.

Grupa A: Enea Energetyk Poznań – UKS Lider Konstantynów Łódzki 2:0 (25:14, 25:22) – MVP: Kinga Ziółkowska

W meczu otwierającym turniej finałowy po stronie zespołu z Konstantynowa Łódzkiego widać było wyraźną tremę. W secie pierwszym dominacja drużyny ze stolicy Wielkopolski była wyraźna, czego dowodem jest wynik tej partii. W drugiej odlanie zespół UKS Jedynka już opanował emocje i potyczka była o wiele bardziej wyrównana do stanu po 19. Na finiszu więcej atutów pozostało po stronie zespołu Enei Energetyka, który po zaciętej walce zwyciężył do  22.

Grupa A: UKS Volley 34 Łódź – Energa MKS SMS Kalisz 0:2 (16:25, 20:25) – MVP: Patrycja Łagida

W secie pierwszym potyczki pomiędzy ekipami z Łodzi i Kalisza poziom przyjęcia był na podobnym poziomie, ale w ataku przewaga Energy MKS SMS Kalisz była ogromna. W tym elemencie ciężar gry wzięły na siebie Oliwia Nastawska (6 punktów) i Patrycja Łagida (5 punktów). Deficyt w ofensywie UKS Volley 34 Łódź nadal był widoczny w odsłonie drugiej, ale nie aż na tyle by nie nawiązać walki z rywalkami – to dzięki ambitnej postawie w obronie. Efekt – wyrównanie po 9. Zyskało na tym widowisko, podniósł się poziom rywalizacji. W najważniejszym momencie meczu Kaliszanki wykorzystały swoja przewagę fizyczną, ponownie przejęły kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami i zwyciężyły do 20.

Grupa B: MKS Dwójka Zawiercie – TS Stal Śrubiarnia ŻAPN Żywiec 2:0 (25:22, 25:15) – MVP: Zofia Brzoza

Przez długi czas seta pierwszego ekipa z Zawiercia spokojnie kontrolowała przebieg rywalizacji i sprawiała wrażenie dominującej. Na finiszu przeciwniczki z Żywca pokazały, że nie należy rozstrzygać rywalizacji, przed kończącym partię gwizdkiem i zbliżyły się do przeciwniczek na minimalny dystans (22:23). Ostanie punkty w tej części gry przypadły jednak drużynie MKS Dwójka. W drugim secie Zawiercianki nie ryzykowały już emocji na finiszu meczu. Skoncentrowane przełamały dość wcześnie rywalki i zwyciężyły wyraźnie do 15.

Grupa B: MUKS Pasek Będzin – MUKS Joker  Świecie 2:1 (25:27, 25:17, 15:8) – MVP: Oliwia Dudek

Życie układa się… seriami. Drużyna MUKS Pasek Będzin prowadziła niemal przez całego pierwszego seta i przy stanie 21:15, niemal na finiszu oddała rywalkom ze Świecia inicjatywę i po serii głównie zagrywek straciła dotychczasowy kapitał. Będzinianki obroniły dwa setbole, wyszły nawet na prowadzenie, ale to MUKS Joker wygrał wojnę nerwów zwyciężył do 25! Otwarcie drugiej odsłony znów należało do ekipy z Będzina, ale drużyna ze Świecia szybko wyrównała (3:3) i zrobiła się w Grudziądzu siatkarska uczta. Zespół MUKS Pasek już na przedmeczowej rozgrzewce kipiał pozytywną energią i ta energia w przeciwieństwie do finiszu poprzedniej partii zamieniła się w moc procentującą i zwycięska do 17. Pierwszy w mistrzostwach tie break dowiódł, że w tym meczu energia była zmienna – dla jednej strony pozytywna była negatywną dla strony drugiej. W etapie zamykającym najpierw Świecianki prowadziły 6:2, by dać się dopędzić na 6:6 i dalej… przegrywać 6:8. Będzinianki tej pozytywnej energii zachowały zdecydowanie więcej i wygrały do 8.

Grupa A: UKS Lider Konstantynów Łódzki - Energa MKS SMS Kalisz 0:2 (9:25, 18:25) – MVP: Martyna Łabuz

Mecz otwierający sesję popołudniową miał jednostronny przebieg. Zespół z Kalisza wyraźnie dominował w każdym elemencie. Przegrana ekipy z Konstantynowa Łódzkiego sprawia, że UKS Lider nie zagra w czwórce walczącej o medale.

Grupa A: Enea Energetyk Poznań - UKS Volley 34 Łódź 1:2 (20:25, 25:23, 13:15) – MVP: Michalina Grabarczyk

Drużyna z Łodzi, która turniej rozpoczęła od niepowodzenia w meczu z Energą MKS SMS Kalisz, do potyczki z drużyną ze stolicy Wielkopolski przystąpiła z ogromną determinacją. Kolejna przegrana definitywnie eliminowała UKS Volley 34 z walki o miejsca na podium. Poznanianki mając kapitał w postaci wygranej z UKS Lider koniecznie pragnęły już w piątek zapewnić sobie awans do „górnej” czwórki i w sobotę skupić się jedynie na walce o fotel lidera grupy A. W secie poziom determinacji Łodzianek był nieco wyższy  i przyniósł sukces – zwycięstwo do 20. W drugim secie poziom determinacji ze strony łódzkiej ekipy nie obniżył się, ale wydatnie wzrósł w poznańskim zespole. W rezultacie przebieg partii był zacięty, a kluczowym elementem była skuteczność zagrywki. Przy stanie 12:12 urazu doznała Julia Urbaniak, kapitan Enei Energetyka. To przykre zdarzenie – nie sparaliżowało koleżanek Julii, które dzielnie grały na styku z rywalkami i po emocjonującym finiszu doprowadziły do tie-breaka. Set prawdy dowiódł, że determinacja siatkarek z Łodzi była minimalnie, ale tylko minimalnie większa. Obydwu drużynom należą się podziękowania za znakomite widowisko.

Grupa B: TS Stal Śrubiarnia ŻAPN Żywiec – MUKS Joker  Świecie 2:1 (20:25, 25:18, 15:8) – MVP: Kornelia Bul

To spotkanie miało kluczowe znaczenie dla zespołu z Żywca. Niepowodzenie miało konsekwencje w postaci nieobecności w zestawieniu zyskującym prawo do walki o medale. Wygrana rywalek ze Świecia nie przesądzała jednak jeszcze o ich awansie do górnej czwórki. Góralki seta pierwszego rozpoczęły obiecująco, ale już w kluczowej fazie partii zarysowała i utrzymała się wyraźna przewaga Jokera. W drugiej partii dzielny zespól TS Stali Śrubiarnia podjął walkę i z ogromnym zapałem szybko zbudował bezpieczny dystans, co zaowocowało tie-breakiem. Niepowodzenie w drugiej odsłonie uskrzydliło ekipę z Podbeskidzia, a podłamało zespół z Kujawsko-Pomorskiego. Tie-break wyraźnie wygrał TS Stal Śrubiarnia ŻAPN Żywiec. Ten wynik sprawia, że w grupie B zrobi się bardzo ciekawy układ przed sobotnimi spotkaniami.

Grupa B: MKS Dwójka Zawiercie – MUKS Pasek Będzin 2:0 (25:16, 25:17) – MVP: Sandra Galas

Derby województwa Śląskiego zamykały pierwszy dzień zmagań turnieju żeńskiego mistrzostw Polski najmłodszej kategorii wiekowej. Derby rządzą się swoimi prawami nawet jeśli są rozgrywane na neutralnym terenie. Obydwie drużyny dążyły do tego by przed jutrzejszą częścią turnieju finałowego mieć kapitał w postaci kompletu zwycięstw. W secie pierwszym pierwszy krok w realizacji tego celu wykonała ekipa MKS-u Dwójki, i uczyniła to w sposób bezdyskusyjny. Krok drugi należał także do ekipy z Zawiercia, która kończy pierwszy akt mistrzostw z kompletem zwycięstw.