MP JUNIOREK OLECKO 2021 - 4.DZIEŃ

W Olecku zapadły pierwsze rozstrzygnięcia  Mistrzostw Polski Juniorek. Zespoły, które zajęły miejsca 5-8 wyjechały do domów. W poniedziałek czas meczów o brązowy i złoty medal. Spotkania rozgrywane są w Hali Widowiskowo – Sportowej LEGA przy ulicy Park 1. Sponsorem Mistrzostw Polski Juniorek - Olecko 2021 oraz patronem rozgrywek młodzieżowych jest PKN ORLEN.

MKS Dąbrowa Górnicza – BKS Stal Bielsko-Biała 3:0 (25:17, 25:18, 25:15)

W spotkaniu o siódme miejsce Mistrzostw Polski Juniorek – Olecko 2021 spotkały się zespoły, które w meczach grupowych nie wygrały seta. Spotkanie rozgrywane o 10 rano toczyło się w niezbyt porywającym tempie. Po początkowej przewadze bielszczanek do głosu doszły siatkarki z Dąbrowy Górniczej , które zdecydowanie wygrały pierwszego seta. Podobny przebieg miała druga partia. Siatkarki ze Śląska grając może bez fajerwerków ale cierpliwie i dokładnie zbudowały momentami dwucyfrową przewagę punktową. Trzeci set był  również zwycięski dla siatkarek z Dąbrowy Górniczej, które opuszczają gościnne Olecko z jednym wygranym meczem i siódmym miejscem.

MVP: Karolina Szyszka

ŁKS Żeńska Siatkówka – KS Pałac Bydgoszcz  2:3 (25:22, 22:25, 21:25, 23:25, 15:17)

Mecz o piąte miejsce był spotkaniem dwóch rozczarowanych zespołów. Siatkarki z Łodzi i Bydgoszczy bardzo przeżywały wczorajsze porażki, które zamknęły im drogę do półfinałów. Początek meczu pokazał jednak, że sportowy ambicje wzięły górę nad emocjami. Od pierwszych akcji oba zespoły pokazywały zaangażowanie i ofiarną walkę o każdą piłkę. Górą tej rywalizacji w pierwszej partii były łodzianki, które popełniły mniej błędów i miły w składzie skuteczne w ataku: Julitę Piasecką i Anastasiję Hryshchuk. Seta asem serwisowym zakończyła Nikola Jęcek. Po przerwie lepiej prezentowały się bydgoszczanki, mające liderki na pozycjach: przyjmująca – Zuzanna Kuligowska, środkowa – Natalia Kulig i atakująca – Paulina Reiter. W trzecim secie trener łodzianek – Wojciech Blomberg pozostawił na ławce rezerwowych dotychczasową liderkę zespołu - Julitę Piasecką.  Bydgoszczanki kontynuowały dobrą grę opartą na skutecznym bloku i kontrataku, na co siatkarki ŁKS odpowiadały dobrą zagrywką i sprytem w akcjach blisko siatki. No boisko wróciła też Julita Piasecka. Siatkarkom Pałacu mimo problemów udało się doholować przewagę do końca seta. Bydgoszczanki dobrze rozpoczęły też kolejną partię prowadząc pięcioma punktami. ŁKS nie poddał się, po skutecznych akcjach w bloku i obronie było już tylko 6:7. Jak się okazało nie był to ostatni zryw łodzianek w tym meczu. Siatkarki Pałacu traciły wysokie prowadzenie jeszcze dwukrotnie, za drugim razem kosztem przegrania czwartego seta. W tie-breaku dwupunktowe prowadzenie 7:5 jako pierwsze zdobyły łodzianki, które w końcówce nie wykorzystały dwóch piłek meczowych. Ostatnia akcja zaciętego meczu należała do głównego arbitra, który odgwizdał błąd rzuconej piłki łódzkiej atakującej.

MVP: Zuzanna Kuligowska

Energa MKS SMS Kalisz – UKS Atena Warszawa 3:1 (25:19, 25:12, 24:26, 25:23)

Pierwszy z wyczekiwanych półfinałów Mistrzostw Polski Juniorek Olecko 2021 rozpoczął się od delikatnej przewagi kaliszanek, mimo że warszawianki goniły wynik widać było, że nie mają zamiaru poddawać się presji rywalek. Oba zespoły imponowały grą w obronie i asekuracji. Bardzo rzadko akcję kończyły się po pierwszym zbiciu. Siatkarki z Kalisza utrzymywały dwu-trzypunktową przewagę, głównie dzięki skutecznym akcjom Patrycji Łagidy. W końcówce siatkarki Ateny dwukrotnie zaatakowały w aut. Drugi set miał bardzo podobny przebieg. Kaliszanki mozolnie budowały przewagę unikając błędów własnych. Bardzo dobrze rozgrywała Oliwia Poreda. Jedynym ich mankamentem była spora liczba zepsutych zagrywek. Na ich tle warszawianki sprawiały wrażenie mocno zdeprymowanych i z biegiem czasu coraz bardziej zniechęconych, co przełożyło się na ich wysoką porażkę w drugiej partii. Po przerwie siatkarki Ateny stawiały opór do remisu po 5. Od tego momentu kaliszanki zdobyły siedem punktów z rzędu, by w dwóch ustawieniach pozwolić warszawiankom na zmniejszenie dystansu do jednego punktu. Kaliszanki nie wykorzystały dwóch piłek meczowych, a nadzieje na sukces warszawianek przedłużyła Julia Papszun atakując w siatkę. Po zmianie stron kaliszanki ponownie wyszły na prowadzenie 10:6 i kolejny raz warszawianki doprowadziły do remisu po 13. Trener Marcin Widera próbował reagować wprowadzając na boisko rezerwową rozgrywającą – Klarę Kempfi. Przy wyniku po 20 trener Kalisza poprosił o przerwę po której jego siatkarki zdobyły cztery punkty z rzędu.  Kaliszanki wykorzystały trzecią piłkę meczową po której odtańczyły taniec radości z awansu do finału.

MVP: Patrycja Łagida

Enea Energetyk Poznań  - GKS Wieżyca 2011 Stężyca 3:1 (25:16, 25:21, 17:25, 25:19)

Drugi półfinał rozpoczął się od widowiskowych, długich akcji w których oba zespoły pokazały bardzo dobrą organizację gry obronnej. Większą cierpliwość podczas długich wymian zachowywały siatkarki z Poznania, które prowadziły 10:5. W kolejnych akcjach dołożyły trudną zagrywkę, efektem której była seria udanych ataków z przechodzących piłek. Świetnie w ataku i na zagrywce spisywała się Malwina Stachowiak, po jej asie serwisowym było 19:9. Poznanianki w 20 minut wygrały pierwszego seta. Po przerwie ich dynamika akcji nie spadała. Świetna organizacja gry blok-obrona sprawiała rywalkom duże problemy w ataku. Swój zespól poderwała liderka  ze Stężycy – Julia Orzoł. Po serii udanych akcji w ataku i bloku przyjmującej był remis po 10. Dwa ataki dołożyła Gabriela Lendzioszek i po raz pierwszy w meczu Poznań przegrywał dwoma punktami. Niedługo, bo po kilku ofiarnych akcjach w obronie i seriach kontrataków było 21:17 dla Enei Energetyka Poznań. Rywalki obroniły jeszcze trzy piłki setowe, ale ataku Malwiny Stachowiak nie były w stanie obronić. Już w pierwszym ustawieniu przy własnej zagrywce siatkarki ze Stężycy zdobyły dwa punkty trzeciego seta, po kolejnych akcjach w bloku i kontrataku było 5:9 i 6:12. Odmieniona Stężyca pod batutą Julii Orzoł grała jak z nut i pewnie wygrała trzecią partię. Rozdrażnione poznanianki prowadzone przez duet: Martyna Borowczak, Malwina Stachowiak dwoma seriami punktów przy własnej zagrywce zdobyły przewagę 10:5. Siatkarki z Poznania nie pozwoliły rywalkom wydrzeć sobie z rąk zwycięstwa i to one w poniedziałek zagrają o złoty medal.

MVP: Malwina Stachowiak

Program i wyniki turnieju:

Niedziela 30. 05.2021

MECZ O MIEJSCE 7: MKS DĄBROWA GÓRNICZA - BKS STAL BIELSKO-BIAŁA  3:0 (25:17, 25:18, 25:15)

MECZ O MIEJSCE 5: ŁKS SIATKÓWKA ŻEŃSKA ŁÓDŹ -  KS PAŁAC BYDGOSZCZ  2:3 (25:22, 22:25, 21:25, 23:25, 15:17)

PÓŁFINAŁ 1:  ENERGA MKS SMS KALISZ - UKS ATENA WARSZAWA   3:1 (25:19, 25:12, 24:26, 25:23)

PÓŁFINAŁ 2: ENEA ENERGETYK POZNAŃ  - GKS WIEŻYCA 2011 STĘŻYCA  3:1 (25:16, 25:21, 17:25, 25:19)

Sobota 29.05.2021

MKS DĄBROWA GÓRNICZA - ENERGA MKS SMS KALISZ 0:3 (11:25, 10:25, 13:25)

ŁKS SIATKÓWKA ŻEŃSKA ŁÓDŹ - GKS WIEŻYCA 2011 STĘŻYCA  1:3 (23:25, 19:25, 26:24, 22:25)

BKS STAL BIELSKO-BIAŁA - ENEA ENERGETYK POZNAŃ  0:3 (8:25, 17:25, 17:25)

KS PAŁAC BYDGOSZCZ - UKS ATENA WARSZAWA NIEDZIELA  1:3 (25:14, 10:25, 15:25, 23:25)

Piątek 28.05.2021

ENERGA MKS SMS KALISZ - ŁKS SIATKÓWKA ŻEŃSKA ŁÓDŹ 2:3 (25:18, 25:17, 24:26, 22:25, 15:17)

GKS WIEŻYCA 2011 STĘŻYCA - MKS DĄBROWA GÓRNICZA 3:0 (25:19, 25:22, 25:19)

ENEA ENERGETYK POZNAŃ - KS PAŁAC BYDGOSZCZ 3:1 (25:19, 25:22, 13:25, 25:17)

UKS ATENA WARSZAWA  - BKS STAL BIELSKO-BIAŁA 3:0 (25:15, 25:15, 25:15)

Czwartek 27.05.2021

GKS WIEŻYCA 2011 STĘŻYCA - ENERGA MKS SMS KALISZ 0:3 (22:25, 22:25, 13:25)

MKS DĄBROWA GÓRNICZA - ŁKS SIATKÓWKA ŻEŃSKA ŁÓDŹ 0:3 (23:25, 23:25, 13:25)

UKS ATENA WARSZAWA - ENEA ENERGETYK POZNAŃ 1:3 (21:25, 10:25, 25:18, 19:25)

BKS STAL BIELSKO-BIAŁA - KS PAŁAC BYDGOSZCZ 0:3 (13:25, 19:25, 12:25)

Poniedziałek 31.05.2021

10:00 MECZ O MIEJSCE 3

13:00 MECZ O MIEJSCE 1

Sponsorem Mistrzostw Polski Juniorek - Olecko 2021 oraz patronem rozgrywek młodzieżowych jest PKN ORLEN.

Źródło: pzps.pl/ Mariusz Szyszko, fot. Piotr Sumara