MP JUNIOREK MŁODSZYCH – OLECKO 2021: DZIEŃ 1

W Olecku zakończył się pierwszy dzień mistrzostw Polski juniorek młodszych. W hali przy ulicy Park 1 w Olecku spotyka się osiem najlepszych zespołów.  Przed rokiem mistrzowski tytuł wywalczyły siatkarki Energa MKS SMS Kalisz. Sponsorem turnieju i patronem rozgrywek młodzieżowych jest PKN ORLEN.

W turnieju finałowym udział bierze osiem najlepszych drużyn, a więc: Enea Energetyk Poznań, LTS Legiovia Legionowo, MKS Dwójka Zawiercie, KS Metro Warszawa (grupa A), Energa MKS SMS Kalisz, MKS Siatkówka Żeńska ŁKS Łódź, SMS Solna Wieliczka, TS Stal Śrubiarnia Żywiec (grupa B).

Podczas turnieju, podobnie jak w latach poprzednich, wybrani zostaną laureaci programu Red Bull „Siatkarskie Skrzydła”.

Głównym partnerem wydarzenia oraz sponsorem młodzieżowych reprezentacji jest PKN ORLEN.

Wyniki i tabele

Enea Energetyk Poznań – KS Metro Warszawa 3:2 (25:19, 21:25, 24:26, 25:21, 15:11)

Młodsze koleżanki świeżo upieczonych mistrzyń Polski juniorek rozpoczęły od prowadzenia 2:0. Siatkarki ze stolicy szybko odrobiły straty i mecz się wyrównał. W drugiej połowie seta przewagę uzyskały poznanianki, wśród których skutecznością w ataku i dobrym przyjęciem wyróżniała się Maja Michalak. Po wygraniu pierwszego seta siatkarki z Poznania kontynuowały dobrą grę, dzięki szczelnemu blokowi wyszły na prowadzenie 6:3. Na odpowiedź siatkarek ze stolicy nie trzeba było długo czekać. Kilka udanych obron i kontrataków odwróciło wynik na 11:13 i ta tendencja utrzymała się do końca seta. Po zmianie stron warszawianki nie zwolniły tempa i grając w dobrym rytmie prowadziły 12:18. Od tego momentu, w jednym ustawieniu, straciły osiem punktów z rzędu. Poznanianki postawiły szczelny blok przez który ich rywalki nie mogły się przebić. W końcówce na przewagi szczęście wróciło do siatkarek Metra. Czwarty set od początku należał do siatkarek z Poznania, które ponownie blokiem wypracowały wysoką przewagę  i w efekcie doprowadziły do tie – breaka. Piątego seta warszawianki rozpoczęły od prowadzenia 2:6, bardzo dobrze spisywała się leworęczna atakująca  - Wiktoria Terlecka. Zespoły zmieniły strony przy prowadzeniu Metra 5:8. Poznanianki doprowadziły do remisu po 9, a po skutecznej kontrze ze środka Justyny Jankowskiej prowadziły 12:9. Ostatni punkt warszawianki sprezentowały rywalkom psując zagrywkę.

MVP: Justyna Jankowska

LTS Legionovia Legionowo – MKS Dwójka Zawiercie 3:0 (25:14, 25:21, 26:24)

Siatkarki z Legionowa w pierwszym ustawieniu meczu zdobyły sześć punktów z rzędu. Trener siatkarek z Zawiercia wykorzystał drugą przerwę przy wyniku 13:5. Rozmowa  przełożyła się na kilka dobrych akcji po których różnica zmalała do trzech punktów, ale później siatkarki z Legionowa ponownie zaczęły zdobywać punkty seriami i pewnie wygrały seta. Po powrocie na boisko siatkarki z Zawiercia zaczęły stawiać opór rywalkom co przełożył się na wynik, który długo krążył wokół remisu. Jednak to rywalki  przechyliły szalę na swoją stronę  Kluczowe akcje tego seta wykonały: Julia Bartczak i Magdalena Stambrowska. Trzecia partia zaczęła się od pięciopunktowego prowadzenia siatkarek z Legionowa, które w dwóch ustawieniach przewagę i prowadzenie straciły. Zawiercianki blokiem wypracowały dwa punkty różnicy (12:14). Tym samym elementem zrewanżowały się ich rywalki doprowadzając do remisu po 16, który utrzymał się do rozgrywanej na przewagi końcówki. Siatkarki z Legionowa wykorzystały drugą piłkę meczową.

MVP: Magdalena Stambrowska

Energa MKS SMS Kalisz – TS Stal Śrubiarnia Żywiec 3:0 (25:7, 25:11, 25:13)

Dziewięć siatkarek ze składu wicemistrzyń Polski juniorek pozostało w Olecku aby walczyć o tytuł w młodszej kategorii wiekowej. Zespół z Kalisza broni też złotego medalu zdobytego w zeszłym roku i był zdecydowanym faworytem meczu i turnieju. Po siedmiu minutach gry i trzydziestosekundowym czasie na prośbę trenera Żywca było 9:0. Z biegiem czasu trener kaliszanek Grzegorz Kowalczyk wprowadzał na boisko rezerwowe zawodniczki, ale nie zmieniło to obrazu gry. Młode siatkarki z Żywca mimo ambitnej postawy otrzymały srogą lekcję siatkówki.

MVP: Zuzanna Bury

MKS Siatkówka Żeńska ŁKS Łódź – SMS Solna Wieliczka 3:0 (25:21, 25:18, 25:21)

Zespół z Łodzi oparty na sześciu siatkarkach, które grały w turnieju juniorek z kapitan – Anastasiją Hryshchuk na czele prowadzi Wojciech Blomberg. Trener, który w Olecku prowadził też starszą grupę. Na początku meczu łodzianki nabytego doświadczenia wyraźnie nie wykorzystywały, bo ich rywalki z Wieliczki prowadziły wyrównaną grę. Łodzianki dopiero w końcówce przechyliły szalę na swoją stronę. Kolejna partia miała podobny przebieg, w drugiej części seta ciężar ataku wzięła na siebie Anastasija Hryshchuk. Siatkarki z Wieliczki imponowały grą w obronie, natomiast zawodziła skuteczność w ataku. W trzecim secie dobrą grę w bloku kontynuowała środkowa ŁKS-u Zuzanna Pieniak, skuteczność jednak straciła Hryshchuk. Siatkarki z Wieliczki grając ofiarnie w obronie i sprytnie na zagrywce wyszły na prowadzenie 14:19. Na szczęście dla łodzianek kryzys ich kapitan trwał krótko. Anastasija Hryshchuk w końcówce zdobyła atakiem i zagrywką decydujące punkty.

MVP: Anastasija Hryshchuk

Terminarz meczów:

2 czerwca (środa):

Enea Energetyk Poznań – KS Metro Warszawa 3:2 (25:19, 21:25, 24:26, 25:21, 15:11)
LTS Legionovia Legionowo – MKS Dwójka Zawiercie 3:0 (25:14, 25:21, 26:24)
Energa MKS SMS Kalisz – TS Stal Śrubiarnia Żywiec 3:0 (25:7, 25:11, 25:13)